LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #24909 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση
Ποιό τζάκι είναι και που συνδέθηκε ο αεραγωγός? Μήπως είναι κασέτα?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maraxil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #24993 από maraxil
Απαντήθηκε από maraxil στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση
Αστερη ειναι κασσετα της edilkamin ecostar...Μηπως πρεπει να βαλω καποιο μοτερ στις περσιδες των αεραγωγων του κατω οροφου?Αν ναι που μπορω να τις βρω?Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #24997 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση
Με τις κασέτες και τα μικρά μοτέρ του, είναι φυσικές αυτές οι δυσκολίες. Ο αέρας θέλει να ακολουθήσει τον πιό εύκολο δρόμο, που είναι ο μικρότερος αεραγωγός/οι ενσωματωμένες περσίδες. Δοκίμασε να κλείσεις τις άλλες διόδους για να αναγκαστεί να πάει αέρας και κάτω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maraxil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25000 από maraxil
Απαντήθηκε από maraxil στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση
Το δοκιμασα και αυτο αλλα παλι δεν κατεβαινει...Μονο ο κρυος αερας κατεβαινει οταν ειναι κλειστο το τζακι.Εκανα αυτη την δοκιμη μηπως ειχε κανει κατι λαθος ο μαστορας.Πρεπει πασα θυσια να βοηθησω τον αερα να κατεβει.Ο μονος τροπος που φανταζομαι ειναι το βεντιλατερ στις περσιδες.Που τα πουλανε ομως δεν ξερω..Συγνωμη αν σας εχω ζαλισει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25540 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση
Τερματικο ανεμιστηρα μην βαλεις, με τ διαστολες (αυτοι εχουν ρουλμαν και κινητηρα εκτος) σε λιγο καιρο θα κανει θορυβο (εκτος κ αν καποιος υπευθυνα σου προτεινει κατι συγκεκριμενο). Αφου εκανες οτι σου λεει ο Αστερης και δεν ειχες αποτελεσμα τοτε ο ανεμιστηρας ειναι ''αψυχος'' για την διαδρομη αυτη. Παιζουν πολλα με τ ανεμιστηρες, αν φτανουν 200 κυβικα (δεν νομιζω για εναν μονο του στ τζακι σου) ξερω εναν που κανει, θα στειλει και σε 3 οροφους κατω, αλλα.. αυτα τα κυβικα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25584 από maraxil
Απαντήθηκε από maraxil στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση
Σε ευχαριστω για την απαντηση ...Ποιος ανεμιστηρας ειναι και που μπορω να τον βρω
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fivas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25817 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση
Emmevi fun Cod. 209108 class ''H'' 220 κυβικα στελνει, δε ξερω στ αγορα που θα το βρεις. Εβαζα τετοια παλια αγορασμενα απο εδω, μετα δεν εβρισκα, μου εδιναν παρομοια (πανομοιοτυπα εξωτερικα) που δεν εκαναν και αναγκαστηκα να βρω τροπο να τα παιρνω απ ευθειας. Η διαφορα ειναι στ μοτερ, στ περιεληξη κ στ βατ τους. 200 κυβικα ομως να τα μοιρασεις σε 2 οροφους? Θελει αλλο για εδω, (πχ εγω τωρα βαζω τρια τετοια αντι για ενα μεγαλο) αλλο για εκει τριτο για αλλον χωρο κτλ και δεν ξερω αν σε βοηθω τωρα η σε μπερδευω..
Αερας παντως, για να μην κατεβαινει εναν οροφο.. η παει αλλου.. (στ λεγομενα σου συζηταμε) η δεν κανει ο ανεμιστηρας, η κατι κανετε λαθος, αλλη εξηγηση δεν υπαρχει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25881 από papanfot
Απαντήθηκε από papanfot στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση

maraxil έγραψε: Το δοκιμασα και αυτο αλλα παλι δεν κατεβαινει...Μονο ο κρυος αερας κατεβαινει οταν ειναι κλειστο το τζακι.Εκανα αυτη την δοκιμη μηπως ειχε κανει κατι λαθος ο μαστορας.Πρεπει πασα θυσια να βοηθησω τον αερα να κατεβει.Ο μονος τροπος που φανταζομαι ειναι το βεντιλατερ στις περσιδες.Που τα πουλανε ομως δεν ξερω..Συγνωμη αν σας εχω ζαλισει


Εχοντας και εγώ το Edilkamin Ecostar, έχω οδηγήσει τις δύο εξόδους του με ένα αεραγωγό σε απόσταση οριζόντια περίπου 8 μέτρα και το αποτέλεσμα είναι ανεπαρκές. Ετσι σκέπτομαι να παρεμβάλω ένα μοτέρ αναρόφησης για να βοηθήσει τα ανεπαρκή ανεμιστηράκια της κασέτας. Σε μένα αυτό είναι ευτυχώς εύκολο να γίνει γιατί ο αεραγωγός περνάει μέσα από πατάρι όπου είναι έυκολη η πρόσβαση, το μόνο που χρειάζεται είναι να τραβήξω παροχή ρεύματος. Δές μήπως σε βολεύει κάτι τέτοιο, Το κόστος βέβαια ενός τέτοιου μοτέρ είναι γύρω στα 300-350€

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25890 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση
Την γρίλια της κασέτας την έκλεισες, ή φυσάει και αυτή?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25897 από papanfot
Απαντήθηκε από papanfot στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση

Asteris έγραψε: Την γρίλια της κασέτας την έκλεισες, ή φυσάει και αυτή?


Αυτό πώς μπορεί να γίνει από την στιγμή που εκ κατασκευής αυτές οι περσίδες δεν έχουν ρύθμιση για να ανοιγοκλείνουν;
Μπορείς να τις βουλώσεις μόνιμα και με τί υλικό;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25900 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση
Στούμπηξε λίγο αλουμινόχαρτο προσωρινά, να δεις αν καλυτερεύει η ροή προς τους αγωγούς...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26124 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση

papanfot έγραψε: Εχοντας και εγώ το Edilkamin Ecostar, έχω οδηγήσει τις δύο εξόδους του με ένα αεραγωγό σε απόσταση οριζόντια περίπου 8 μέτρα και το αποτέλεσμα είναι ανεπαρκές. Ετσι σκέπτομαι να παρεμβάλω ένα μοτέρ αναρόφησης για να βοηθήσει τα ανεπαρκή ανεμιστηράκια της κασέτας. Σε μένα αυτό είναι ευτυχώς εύκολο να γίνει γιατί ο αεραγωγός περνάει μέσα από πατάρι όπου είναι έυκολη η πρόσβαση, το μόνο που χρειάζεται είναι να τραβήξω παροχή ρεύματος. Δές μήπως σε βολεύει κάτι τέτοιο, Το κόστος βέβαια ενός τέτοιου μοτέρ είναι γύρω στα 300-350€


Ειναι πολυ μεγαλο το μοτερ των 400κυβικων ! Το καλητερο ειναι να παρεις ενα μοτερ και να το βαλεις κοντα στην εξοδο ! Η δυναμη του δεν πρεπει να υπερβαινει πολυ την δυναμη που εχεις στα μοτερ στο τζακι ! Δηλαδη βγαζουν 200 κυβικα , και το εχεις χωρισει σε 2 αεραγωγους , τοτε η περνεις ενα με 100 κυβικα , η' το πολυ ενα με 200 ! Και τα 2 να κανουν για ζεστο αερα , να μην εχουν πλαστικους ελικες ,η' αλλιως τυμπανο ! Υπαρχουν στο εβαυ παρα πολλα , duct fan booster inline , υπαρχουν και αυτοματα που ξεκινανε μολις νιωσουν πιεση !Αλλα παρε ενα φτηνο πρωτα και βλεπεις !
Το αλλο μοτερ που λες αναροφησης , πουλαει ο μακρις σαλονικα , 150 ευρο με παζαρια !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26147 από papanfot
Απαντήθηκε από papanfot στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση

house έγραψε:

papanfot έγραψε: Εχοντας και εγώ το Edilkamin Ecostar, έχω οδηγήσει τις δύο εξόδους του με ένα αεραγωγό σε απόσταση οριζόντια περίπου 8 μέτρα και το αποτέλεσμα είναι ανεπαρκές. Ετσι σκέπτομαι να παρεμβάλω ένα μοτέρ αναρόφησης για να βοηθήσει τα ανεπαρκή ανεμιστηράκια της κασέτας. Σε μένα αυτό είναι ευτυχώς εύκολο να γίνει γιατί ο αεραγωγός περνάει μέσα από πατάρι όπου είναι έυκολη η πρόσβαση, το μόνο που χρειάζεται είναι να τραβήξω παροχή ρεύματος. Δές μήπως σε βολεύει κάτι τέτοιο, Το κόστος βέβαια ενός τέτοιου μοτέρ είναι γύρω στα 300-350€


Ειναι πολυ μεγαλο το μοτερ των 400κυβικων ! Το καλητερο ειναι να παρεις ενα μοτερ και να το βαλεις κοντα στην εξοδο ! Η δυναμη του δεν πρεπει να υπερβαινει πολυ την δυναμη που εχεις στα μοτερ στο τζακι ! Δηλαδη βγαζουν 200 κυβικα , και το εχεις χωρισει σε 2 αεραγωγους , τοτε η περνεις ενα με 100 κυβικα , η' το πολυ ενα με 200 ! Και τα 2 να κανουν για ζεστο αερα , να μην εχουν πλαστικους ελικες ,η' αλλιως τυμπανο ! Υπαρχουν στο εβαυ παρα πολλα , duct fan booster inline , υπαρχουν και αυτοματα που ξεκινανε μολις νιωσουν πιεση !Αλλα παρε ενα φτηνο πρωτα και βλεπεις !
Το αλλο μοτερ που λες αναροφησης , πουλαει ο μακρις σαλονικα , 150 ευρο με παζαρια !



Μοτέρ 400κ.μ. έχω τώρα, δίνει στην είσοδο του εναλλάκτη καμινάδας και η ροή στην έξοδο ( η περσίδα απέχει περίπου 4 μέτρα από την καμινάδα ) είναι πολύ καλή. Αυτό το μοτέρ άλλωστε είναι ελεγχόμενο με το γνωστό ρυθμισή της Tiemme Electronics.
Γι΄αυτό θεωρώ ότι ένα αντίστοιχο μοτέρ αναρόφησης, που φυσικά θα αντέχει θερμοκαρασίες έως 150βαθμούς Κελσίου και θα ρυθμίζεται και αυτό ως προς τις στροφές του -κατόπιν υπόδειξης του Asteris- θα κάνει καλύτερη δουλειά και ίσως να καταργηθούν και εντελώς τα εσωτερικά ανεμιστηράκια της κασέτας που στη δεύτερη σκάλα είναι και σχετικά θορυβώδη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26885 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση

papanfot έγραψε: Μοτέρ 400κ.μ. έχω τώρα, δίνει στην είσοδο του εναλλάκτη καμινάδας και η ροή στην έξοδο ( η περσίδα απέχει περίπου 4 μέτρα από την καμινάδα ) είναι πολύ καλή. Αυτό το μοτέρ άλλωστε είναι ελεγχόμενο με το γνωστό ρυθμισή της Tiemme Electronics.
Γι΄αυτό θεωρώ ότι ένα αντίστοιχο μοτέρ αναρόφησης, που φυσικά θα αντέχει θερμοκαρασίες έως 150βαθμούς Κελσίου και θα ρυθμίζεται και αυτό ως προς τις στροφές του -κατόπιν υπόδειξης του Asteris- θα κάνει καλύτερη δουλειά και ίσως να καταργηθούν και εντελώς τα εσωτερικά ανεμιστηράκια της κασέτας που στη δεύτερη σκάλα είναι και σχετικά θορυβώδη


Το μοτερ αναροφησης , αν λεμε το ιδιο , δεν ρυθμιζεται , γιατι πανω στο μοτερ εχει μια φτερωτη για να κρυωνει το μοτερ, και ακομα μια που σπρωχνει τον αερα ! επειδη πρεπει να ζεστενεται το μοτερ δεν σου δεινει την δυνατοτηρα ελενχου των στροφων η' ετσι νομιζω τουλαχιστον
www.kaffe.gr/product.asp?catid=370
αν μιλαμε γιαυτον !

Εγω το πειρα 150 ευρο απο τζακα , και το πουλαει ο μακρις σαλονικα ! Τωρα το εχω στην αποθηκη-υπογειο να αναβει 2 ωρες την μερα , για να μην εχει υγρασια ! ( τη 300αρια βλεπουν τα ματια μου για το παλιοκουτι με τις προπελες μεσα , ουτε χρυσο να'ταν )
Σας τον πουλαω οσο τον πειρα αμα δεν βρισκεται , εχω ομοαξονικα να βαλω !

παπανφοτ , το θελεις για το τζακι , για για τον εναλλακτη μπερδευτικα !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26897 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση
H s&p δινει ελεγχο με reb, που ειναι ηλεκτρονικος ροοστατης. Δες το link s&p catalogue. Βεβαια εχω καψει κανα δυο reb του ενος amper με ανεμιστηρια μεγιστης καταναλωσης 0,5Α...

Επισης, ο Αστερης θα μας παρει με τις πετρες :silly:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.117 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ