Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33866 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση
αγαπητέ συνφορίτη, όταν ήμουν μικρός, τις απόκριες κατασκεύασα έναν χαρταετό και επειδή η ουχου ήταν ακριβή (1 δραχμή) κατασκεύασα και χρησιμοποίησα οικολογική κόλλα, ΑΛΕΥΡΟΚΟΛΛΑ. Βέβαια η οικολογική αυτή κόλλα ήταν ιδιαίτερα αγαπητή και στα ποντίκια, τα οποία έτρωγαν μόνο τα κολλημένα σημεία του χαρταετού μου. Ψάξε λοιπόν και εσύ για αλεύρι σίτου ή καλαμποκιού (μήπως η μυρωδιά ποπ κορν που αφήνουν τα αυστριακά πελλετ οφείλετε σε αυτό?

antisakis έγραψε: Βολτα στην σερβια και επισκεψη σε μικρη μοναδα παραγωγης πελλετ-μπρικετας 8 τονων την ημερα
η πρωτη υλη παλιες μπαλετες παλια σανιδια και αχυρο
Το τεσταρισα με τον δικο μου τροπο και πραγματι πολυ καλη φλογα
αλλα η απορια μου ηταν πως κολουσαν αυτα τα θεοξερα υλικα
ο φιλος σερβος (νταλικερης) που πηγαμε παρεα μ'εδωσε μια εξηγηση γιατι βλεπει καποια πραγματα οταν
παει για φορτωμα και συντομα θα μου πει ακριβως ποιο ειναι το υλικο που χρησιμοποιειται ως συνδετικο.
Ειπαμε να κανουμε και μια βολτα στο Νις σε μεγαλυτερη μοναδα 15 τονοι την μερα οπου και εκει παει για φορτωμα αλλα δεν μας εκατσε,απο οτι μου ειπε και εκει το ιδιο σκηνικο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33872 από giogud

Panos έγραψε: αγαπητέ συνφορίτη, όταν ήμουν μικρός, τις απόκριες κατασκεύασα έναν χαρταετό και επειδή η ουχου ήταν ακριβή (1 δραχμή) κατασκεύασα και χρησιμοποίησα οικολογική κόλλα, ΑΛΕΥΡΟΚΟΛΛΑ. Βέβαια η οικολογική αυτή κόλλα ήταν ιδιαίτερα αγαπητή και στα ποντίκια, τα οποία έτρωγαν μόνο τα κολλημένα σημεία του χαρταετού μου. Ψάξε λοιπόν και εσύ για αλεύρι σίτου ή καλαμποκιού (μήπως η μυρωδιά ποπ κορν που αφήνουν τα αυστριακά πελλετ οφείλετε σε αυτό?

antisakis έγραψε: Βολτα στην σερβια και επισκεψη σε μικρη μοναδα παραγωγης πελλετ-μπρικετας 8 τονων την ημερα
η πρωτη υλη παλιες μπαλετες παλια σανιδια και αχυρο
Το τεσταρισα με τον δικο μου τροπο και πραγματι πολυ καλη φλογα
αλλα η απορια μου ηταν πως κολουσαν αυτα τα θεοξερα υλικα
ο φιλος σερβος (νταλικερης) που πηγαμε παρεα μ'εδωσε μια εξηγηση γιατι βλεπει καποια πραγματα οταν
παει για φορτωμα και συντομα θα μου πει ακριβως ποιο ειναι το υλικο που χρησιμοποιειται ως συνδετικο.
Ειπαμε να κανουμε και μια βολτα στο Νις σε μεγαλυτερη μοναδα 15 τονοι την μερα οπου και εκει παει για φορτωμα αλλα δεν μας εκατσε,απο οτι μου ειπε και εκει το ιδιο σκηνικο.


To pellet της Schweighofer μια φορά δεν έχει καθόλου αμυλούχο συστατικό. (μπορείς να ρίξεις ιώδιο για να καταλάβεις. Αν έχει άμυλο γίνεται σκούρο μπλέ σχοδόν μαύρο, αλλιώς παραμένει πορτοκαλί)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33888 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση
αγαπητέ συνφορίτη giogud, θα κάνω το τεστ που προτείνεις, αν και δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω τα λεγόμενά σου, άλλωστε το Schweighofer ήταν το καλύτερο πέλλετ που έκαψα τον περσινό χειμώνα και μάλιστα με διαφορά! αξίζει πάντως να κάνουν ένα τεστ με αλευρόκκολανισεστε κατά τον συνφορίτη OANNHSEA)

giogud έγραψε:

Panos έγραψε: αγαπητέ συνφορίτη, όταν ήμουν μικρός, τις απόκριες κατασκεύασα έναν χαρταετό και επειδή η ουχου ήταν ακριβή (1 δραχμή) κατασκεύασα και χρησιμοποίησα οικολογική κόλλα, ΑΛΕΥΡΟΚΟΛΛΑ. Βέβαια η οικολογική αυτή κόλλα ήταν ιδιαίτερα αγαπητή και στα ποντίκια, τα οποία έτρωγαν μόνο τα κολλημένα σημεία του χαρταετού μου. Ψάξε λοιπόν και εσύ για αλεύρι σίτου ή καλαμποκιού (μήπως η μυρωδιά ποπ κορν που αφήνουν τα αυστριακά πελλετ οφείλετε σε αυτό?

antisakis έγραψε: Βολτα στην σερβια και επισκεψη σε μικρη μοναδα παραγωγης πελλετ-μπρικετας 8 τονων την ημερα
η πρωτη υλη παλιες μπαλετες παλια σανιδια και αχυρο
Το τεσταρισα με τον δικο μου τροπο και πραγματι πολυ καλη φλογα
αλλα η απορια μου ηταν πως κολουσαν αυτα τα θεοξερα υλικα
ο φιλος σερβος (νταλικερης) που πηγαμε παρεα μ'εδωσε μια εξηγηση γιατι βλεπει καποια πραγματα οταν
παει για φορτωμα και συντομα θα μου πει ακριβως ποιο ειναι το υλικο που χρησιμοποιειται ως συνδετικο.
Ειπαμε να κανουμε και μια βολτα στο Νις σε μεγαλυτερη μοναδα 15 τονοι την μερα οπου και εκει παει για φορτωμα αλλα δεν μας εκατσε,απο οτι μου ειπε και εκει το ιδιο σκηνικο.


To pellet της Schweighofer μια φορά δεν έχει καθόλου αμυλούχο συστατικό. (μπορείς να ρίξεις ιώδιο για να καταλάβεις. Αν έχει άμυλο γίνεται σκούρο μπλέ σχοδόν μαύρο, αλλιώς παραμένει πορτοκαλί)

Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Panos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34155 από billg74
pos mporo na epikinoniso mazi soy???????????????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34320 από antisakis
Κατι ακομα ο φιλος μου ειπε οτι με 170 ευρω τον τονο μεσα και τα μεταφορικα μπορει να μου το φερει στην αυλη του σπιτιου +75 διελευση για ολο το φορτιο στο τελωνειο +23%φπα εκτελωνισμος=περιπου 210 ευρω ο τονος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34370 από kosmidis80
Παιδια να κανω ισως μια αφελης ερωτηση? Επειδη δεν με ενδιαφερει το συγκεκριμενο θεμα, δεν το εχω διαβασει παρα μονο αποσπασματικα!

Θελω να ρωτησω τα παιδια που το επιχειρησαν και βγαζουν δικο τους πελλετ, το κατα ποσο τους συμφερει οικονομικα με τις Κινεζες (δεν αναφερομαι στην χαρα δημιουργιας γιατι αυτο το καταλαβαινω!) και ποσο χρονο επισης δεσμευουν για την εργασια αυτη?

Εχει υπολογισει καποιος κοστος / παραγωμενο τονο (ας προσθεσουμε και την ωριαια απασχοληση του) ???

Κατι μου λεει, χωρις να ειμαι σιγουρος και ζητω προκαταβολικα συγνωμη αν κανω λαθος, ότι δεν αξιζει να μπει κανεις στην διαδικασια αυτη. :blush:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.203 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ