Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31911 από antisakis

Βιομαζιστής έγραψε:

stamatakis έγραψε: καλημερα στην παρεα μια ερωτηση τελιωνο τον σφυρομιλο και εχω ενα μοτερ 3 hp μονοφασικο και ειναι στης 1200 στροφες μπορειτε να μου πειτε σε ποσες στροφες δουλευουν τα δικα σας και αν καπιος εχει σφυρομιλο μονοφασικο στις ποσες στροφες δουλευη ευχαρηστο



2800 rpm.
Με 3ΗΡ κινητήρα τι ακριβώς περιμένεις να κόψεις;
Έχω την εντύπωση πως άδικα παιδεύεσαι και ξοδεύεσαι.
Με 3ΗΡ μετατρέπεις το χοντρό ροκανίδι σε ψιλό, κόβεις κανα μικρό κλαδάκι (κάτω του Φ10) και θρυμματίζεις αγροτικά προϊόντα για ζωοτροφή.


Με 3hp μοτερ Φ10mm οχι Φ10cm

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31925 από Βιομαζιστής
Το Φ10 είναι 1cm.
Το Φ100 είναι 10cm.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31939 από stamatakis
:( διλαδη θες να μου πεις ουτε με μοτερ 3 hp 2800rms δεν θα μπορεσω το υλικο που εχο μαζεψη κιριοσ απο κλαδια ελιας οτι δεν θα καταφερη ο σφυρομιλος να το δουλεψη και να το περασω απο 5 χιλιοστα κοσκινο εση τη μοτερ προτινης ........ το υλικο ειναι περιπου 2.5 μμ
και ο σφιρομιλος ειναι στο στηλ αυτο που πουλαει το gmi που στιχιζει 900 ευρο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31961 από Βιομαζιστής

stamatakis έγραψε: :( διλαδη θες να μου πεις ουτε με μοτερ 3 hp 2800rms δεν θα μπορεσω το υλικο που εχο μαζεψη κιριοσ απο κλαδια ελιας οτι δεν θα καταφερη ο σφυρομιλος να το δουλεψη και να το περασω απο 5 χιλιοστα κοσκινο εση τη μοτερ προτινης ........ το υλικο ειναι περιπου 2.5 μμ
και ο σφιρομιλος ειναι στο στηλ αυτο που πουλαει το gmi που στιχιζει 900 ευρο



Δεν ξέρω τι προσπαθείς να φτιάξεις και αν θέλεις με την κατασκευή σου να επιτύχεις με λίγη ενέργεια να έχεις απόδοση ίση ή παραπλήσια με αυτές τις μηχανές του εμπορίου που χρησιμοποιούν μεγαλύτερους κινητήρες.
Ένα θα σου πω και βγάλε τα συμπεράσματα σου.
Ο δικός μου σφυρόμυλος είναι 3ΗΡ μονοφασικός Ιταλικής κατασκευής και τον χρησιμοποιώ (τον χρησιμοποιούσα) για να μετατρέπω το υλικό που έβγαζα από τον θρυμματιστή σε λεπτότερο υλικό προς πελλετοποίηση. Ολόκληρα κλαδιά με πάχος μεγαλύτερο από 10 χιλιοστά, χάλαγε τον κόσμο σε θόρυβο, δυσκολευόταν να τα θρυμματίσει και μερικές φορές έσβηνε. (έχει ασφαλιστικό υπερθέρμανσης)
Η δε απόδοση ανά ώρα, δηλαδή το υλικό που κατάφερνε να θρυμματίσει σε μια ώρα, ήταν για γέλια αν όχι για κλάματα. Μιλάμε πάντα για κλαδί ελιάς.
Ο θρυμματιστής μου τώρα χρησιμοποιεί σαν κινητήρια δύναμη ένα βενζινοκινητήρα 13,5 ΗΡ στις 3800 στροφές και εκτός από σφυριά έχει και ένα μαχαίρι που κόβει πρώτα το κλαδί για να το περάσει έπειτα από τα σφυριά. Αν περάσω κατευθείαν κλαδέματα ελιάς από άλλη είσοδο που δεν έχει μαχαίρι τα κόβει αν είναι μικρότερα από 15 χιλιοστά πάχος. Αν είναι μεγαλύτερα (εννοείται πολλά κλαδάκια μαζί 4, 5 λόγου χάρη) δεν τα κόβει, ζορίζεται και σβήνει. Αν τα περάσεις ένα - ένα δεν έχει πρόβλημα ακόμη και στα 20 χιλιοστά κλαδί αλλά τι απόδοση να βγάλεις με ένα - ένα; Και μιλάμε για 13,5 ΗΡ.
Από την είσοδο που υπάρχει και το μαχαίρι, κόβει άνετα ακόμη και κλαδί πάχους 70 - 80 χιλιοστών.
Με λίγα λόγια ο σφυρόμυλος δεν ενδείκνυται στο να κόβει κλαδιά και να τα κάνει πριονίδι. Ο θρυμματιστής κόβει κλαδιά (ο οποίος έχει μέσα του και μαχαίρια) και βγάζει chips και κατόπιν ο σφυρόμυλος παίρνει το chip και το κάνει πριονίδι.
Οι μεγάλοι σφυρόμυλοι έχουν από κατασκευή τους εκτός από σφυριά και μαχαίρια έτσι ώστε να μην χρειάζεται να προηγηθεί ο θρυμματιστής. Το κόστος τους όμως ξεφεύγει πάνω από 2500 - 3000 ευρώ. Και τα μοτέρ τους είναι τριφασικά και πολύ ισχυρά.
Ελπίζω να μην σε απογοήτευσα πολύ.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stamatakis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31967 από Nasikas
:sick: :sick:
τι εγινε ρε ; ΠΕΛΛΕΤ για ιδιοχρηση- πηγα να βαλω παραθεση και την εκανα σε άλλο νημα.... :blush: :blush:
υψηλότατο επίπεδο μηχανουργων- ζηλευω τις τεχνικές γνωσεις σας--- αριστη συζητηση
Θα μεινει στην ιστορία.

Απο την πλευρα μου και με αφορμή την ερωτηση του νεου φίλου για υγρασία θα βαλω ενα προσφατο βιντεο που ανεβασα στο γιουτιουμπ.
Πήγα στο φιλαρακι μου να δοκιμασω κάποια νεα πηγη υλικού σε μπριγκεττα.
Ειχε όμως υγρασία κατω απο 6% και δεν καναμε τίποτα.
Κάποια στιγμή βρήκα υγρό πριονίδι και έριξα μικρή ποσότητα στο βαρέλι.
Κοιταξτε τι βγήκε...
Συμπέρασμα: ΟΜΟΓΕΝΟΠΟΙΗΣΗ. Το υλικό πρέπει να έχει ιδια υγρασία= να μην είναι άλλη τουφα με 30% και άλλη με 6%.
Τι λετε ;


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32025 από antisakis

Βιομαζιστής έγραψε: Το Φ10 είναι 1cm.
Το Φ100 είναι 10cm.


Για τον Σταματακη εκανα την διευκρινηση βιομαζιστη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32027 από antisakis

Nasikas έγραψε: :sick: :sick:

Κοιταξτε τι βγήκε...
Συμπέρασμα: ΟΜΟΓΕΝΟΠΟΙΗΣΗ. Το υλικό πρέπει να έχει ιδια υγρασία= να μην είναι άλλη τουφα με 30% και άλλη με 6%.
Τι λετε ;


Οτι επρεπε να ανακατεψεις λιγο παραπανω για να σκορπισουν οι τουφες
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by antisakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32031 από antisakis
"Βιομαζιστής"
Από την είσοδο που υπάρχει και το μαχαίρι, κόβει άνετα ακόμη και κλαδί πάχους 70 - 80 χιλιοστών.

Αν δεν εχουμε τον ιδιο εχεις κατι παρομοιο
αλλα πες μου εκανες καμια τροποποιηση στο μαχαιρι η στην εισοδο αυτη και κοβει 70-80 χιλιοστα κλαδι
γιατι το δικο μου κοβει μετα βιας 40 χιλιοστα κλαδι και αυτο ακομα μου βγαζει την ψυχη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32050 από OANNHSEA

Κοιταξτε τι βγήκε...
Συμπέρασμα: ΟΜΟΓΕΝΟΠΟΙΗΣΗ. Το υλικό πρέπει να έχει ιδια υγρασία= να μην είναι άλλη τουφα με 30% και άλλη με 6%.
Τι λετε ;

Εμ για αυτό είναι πολύ πιο κατάλληλα για απλούς παραγωγούς (ιδιώτες και μη) τα κινέζικα μηχανήματα που ουσιαστικά έχουν την αντίσταση και καίνε ελαφρά το προϊόν και μετριάζουν τα αποτελέσματα της ανομοιομορφίας στην υγρασία...
Και πιο φτηνά είναι και πιο απλά στη χρήση...
Δοκίμασε να βάλεις πάνω από 10% υγρασία σε κινέζικο και απλά θα κάνει μπουφ το μηχάνημα... :evil:
Αλλά μπριγκέτα θα έχεις... :P

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32123 από Βιομαζιστής

antisakis έγραψε: Αν δεν εχουμε τον ιδιο εχεις κατι παρομοιο
αλλα πες μου εκανες καμια τροποποιηση στο μαχαιρι η στην εισοδο αυτη και κοβει 70-80 χιλιοστα κλαδι
γιατι το δικο μου κοβει μετα βιας 40 χιλιοστα κλαδι και αυτο ακομα μου βγαζει την ψυχη.





Στο μαχαίρι δεν έχω κάνει καμία παρέμβαση. Έχω όμως αφαιρέσει τελείως το καπάκι του χωνιού το οποίο είχε και ένα μαύρο λάστιχο από κάτω του για προφύλαξη. Μέχρι να το βγάλω με ζόριζε και εμένα. Τα παρακλάδια όμως και όχι το ίδιο το κλαδί.
Έχω κόψει ακόμη και πουρνάρι (χωρίς τα παρακλάδια του) πάχους 70 - 80 mm παρ' όλο που το πουρνάρι έχει εξαιρετικά σκληρό και συμπαγές ξύλο χωρίς κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα.
Μην ξεχνάς όμως πως το δικό μου μηχάνημα είναι ακόμη καινούργιο. Μετά βίας να έχω θρυμματίσει 1 τόνο ξύλα.
Για την ακρίβεια -μετά την ξήρανση- έχω αποθηκεύσει 860 κιλά πριονίδι.
Μήπως το δικό σου μαχαίρι θέλει τρόχισμα; Μήπως έχει σπάσει; Το έχεις ελέγξει;
Αν βγάλεις το καπάκι αριστερά από το χωνί της κάτω εισόδου (έχει 4 παξιμάδια ασφαλείας) φαίνεται η κατάσταση του μαχαιριού και αν είναι φθαρμένο ή το ακονίζεις ή το γυρνάς ανάποδα που και από αυτή την πλευρά επίσης είναι τροχισμένο από το εργοστάσιο και μπορεί σε περίπτωση φθοράς της αρχικής πλευράς να λειτουργήσει σαν καινούργιο ανταλλακτικό.

























Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32143 από thlanarass

antisakis έγραψε: "Βιομαζιστής"
Από την είσοδο που υπάρχει και το μαχαίρι, κόβει άνετα ακόμη και κλαδί πάχους 70 - 80 χιλιοστών.

Αν δεν εχουμε τον ιδιο εχεις κατι παρομοιο
αλλα πες μου εκανες καμια τροποποιηση στο μαχαιρι η στην εισοδο αυτη και κοβει 70-80 χιλιοστα κλαδι
γιατι το δικο μου κοβει μετα βιας 40 χιλιοστα κλαδι και αυτο ακομα μου βγαζει την ψυχη.


##########################################
τροχισε τα μαχαιρια και τα σφυρια.
Θα ανεβασει κατα πολυ την αποδοση.
Αν παρει μεσα πετρα συρμα, καρφι χωμα
δυστυχως θελουν τροχισμα ξανα γιατι αλλιως η αποδοση πεφτει κατακορυφα.
Μαραγκος ειμαι και το βλεπω στην πραξη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32163 από antisakis

Βιομαζιστής έγραψε: Στο μαχαίρι δεν έχω κάνει καμία παρέμβαση. Έχω όμως αφαιρέσει τελείως το καπάκι του χωνιού το οποίο είχε και ένα μαύρο λάστιχο από κάτω του για προφύλαξη. Μέχρι να το βγάλω με ζόριζε και εμένα. Τα παρακλάδια όμως και όχι το ίδιο το κλαδί.
Έχω κόψει ακόμη και πουρνάρι (χωρίς τα παρακλάδια του) πάχους 70 - 80 mm παρ' όλο που το πουρνάρι έχει εξαιρετικά σκληρό και συμπαγές ξύλο χωρίς κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα.
Μην ξεχνάς όμως πως το δικό μου μηχάνημα είναι ακόμη καινούργιο. Μετά βίας να έχω θρυμματίσει 1 τόνο ξύλα.
Για την ακρίβεια -μετά την ξήρανση- έχω αποθηκεύσει 860 κιλά πριονίδι.
Μήπως το δικό σου μαχαίρι θέλει τρόχισμα; Μήπως έχει σπάσει; Το έχεις ελέγξει;


Το εχω ελεγξει και το εχω γυρισει απο την αλλη μερια
εχω βγαλει και και τα πλαστικα προστατευτικα
αλλα σαν να ειναι μικρο και να μην φτανει στο κλαδι σκεφτομαι να βαλω λιγο πιο χοντρο μαχαιρι
ισα ισα να το περνει γιατι δεν εχει και πολυ χωρο
το μηχανημα εχει δυναμη δεν ειναι πεσμενη η μηχανη του


Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us

Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us

Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by antisakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32166 από antisakis
Προς τους υπευθηνους

Καντε κατι παιδια δεν ειναι αναβαθμιση αυτη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32167 από antisakis

thlanarass έγραψε:
##########################################
τροχισε τα μαχαιρια και τα σφυρια.
Θα ανεβασει κατα πολυ την αποδοση.
Αν παρει μεσα πετρα συρμα, καρφι χωμα
δυστυχως θελουν τροχισμα ξανα γιατι αλλιως η αποδοση πεφτει κατακορυφα.
Μαραγκος ειμαι και το βλεπω στην πραξη.


Το μαχαιρι να το τροχισω αλλα τα σφυρια δεν ηταν τροχισμενα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32171 από stamatakis
καλησπερα εχω μια μικρι απορια αυτο το μιχανημα το δουλευης για σφυρομιλο η για θραυματιστη η το εχεισ κανει δυο σε ενα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.401 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ