Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #787 από ^silent_power^

Αν και εγω θα προτιμουσα μια σαν αυτη:

Ειναι με pto,χρειαζεται ενα μικρο τρακτερακι να την γυριζει αλλα ειναι πολυ πιο παραγωγηκες και μπορεις να δουλεψεις οπου θες εσυ(στο χωραφι,σε αποθηκη χωρις ρευμα κλπ)!

Δηλαδή με λίγα λόγια θα πληρώσεις πετρέλαιο για να παράγεις ένα καύσιμο το οποίο θέλεις να αντικαταστήσει το πετρέλαιο που καις!!! Συν το ότι το τρακτέρ έχει μικρότερη απόδοση από το ηλεκτρικό και πληρώσεις πιο πολλά σε χρήση...
Εντάξει... Πάω πάσο... B) B)[/quote]

1ον δεν εχω τριφασικο στο σπιτι μου και με το μονοφασικο δεν μπρω να κανω και πολλα.
2ον το πετρελαιο που καταναλωνουν τα τρακτερ ειναι απειροελαχιστο(βαζεις πετρελαιο και ξεχνας ποτε θα ξαναβαλεις.Το τρακτερ δεν ειναι ουτε bmw x5 ουτε hummer.
3ον η τιμη σκετης πελλετιερας με pto ειναι πολυ μικροτερη απο αυτη με το ηλεκτρομοτερ.
4ον φυσικα και ξερω οτι η ηλεκτρικη πελλετιερα ειναι οικονομικοτερη σε χρηση, αλλα μην νομιζεις οτι θα καιω πανω απο 1 λιτρο την ωρα πετρελαιο με το pto.Βασικα αυτο ειναι το μειονεκτημα του pto σε συγκριση με το ηλεκτρομοτερ.



[/quote]
Δηλαδή με λίγα λόγια θα πληρώσεις πετρέλαιο για να παράγεις ένα καύσιμο το οποίο θέλεις να αντικαταστήσει το πετρέλαιο που καις!!!

Με λιγα λογια θα πληρωσω λιγα λιτρα πετρελαιο το οποιο θα καψει το τρακτερ για να γλιτωσω τα πολλα που θα εκαιγε ο λεβητας!


[/quote]
Συν το ότι το τρακτέρ έχει μικρότερη απόδοση από το ηλεκτρικό και πληρώσεις πιο πολλά σε χρήση...

δεν καταλαβαινω τι ενοεις οταν λες εχει μικροτερη αποδοση.Αν ο αξονας pto βγαζει ιδια ιπποδυναμη με το αντιστοιχο ηλεκτρομοτερ που θα ειχε η πελλετιερα αν την αγοραζα ηλεκτρικη πια ειναι η διαφορα στην αποδοση. Φυσικα ξερω οτι θα μου βγενει το πετρελαιο πιο ακριβα απο το ρευμα αλλα οπως σου εγραψα πιο πανω...καει απειροελαχιστο. Η διαφορα δεν ειναι τρομακτικη
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #791 από OANNHSEA

^silent_power^ έγραψε:

anakonda έγραψε: Θα με ενδιεφερε μια μονοφασικη για να φτιαχνω το δικο μου πελλετ εχουμε ενδιαφερον?????? ;) ;) ;) ;)


Η πελλετιερα χρειαζεται αρκετη δυναμη και τα απλα μοτερ εχουν τοση λιγη που δεν ξερω ποσο μικρη πελλετιερα πρεπει να παρεις για να ανταπεξερχετε το μονοφασικο μοτερ.

Απλά πρέπει να βάλεις μεγαλύτερο μονοφασικό μοτέρ.
Αυτό είναι εύκολο όταν έχεις να κάνεις με ένα μονοφασικό μέχρι 5 ίππους, από εκεί και πάνω όμως τσου...

1ον δεν εχω τριφασικο στο σπιτι μου και με το μονοφασικο δεν μπρω να κανω και πολλα.

Μπορείς να κάνεις μέχρι 50 κιλά την ώρα... Για οικιακή χρήση είναι πολύ καλά πιστεύω...

3ον η τιμη σκετης πελλετιερας με pto ειναι πολυ μικροτερη απο αυτη με το ηλεκτρομοτερ.

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο... Εάν έχεις τρακτέρ είναι σοφό να το κάνεις...
Βέβαια δε νομίζω να υπάρχει πρέσα για pto η οποία να μπορεί να βγάλει πάνω από 100 κιλά την ώρα...

Αν ο αξονας pto βγαζει ιδια ιπποδυναμη με το αντιστοιχο ηλεκτρομοτερ που θα ειχε η πελλετιερα αν την αγοραζα ηλεκτρικη ποια ειναι η διαφορα στην αποδοση. Φυσικα ξερω οτι θα μου βγαινει το πετρελαιο πιο ακριβα απο το ρευμα αλλα οπως σου εγραψα πιο πανω.

Δεν είναι ίδια η ιπποδύναμη - του τρακτέρ στο pto είναι αρκετά μεγαλύτερη...

Μμμμμ....
Έχεις σκεφτεί να κατασκευάζεις και βιοπετρέλαιο;;; :evil: :evil: :evil: :evil:

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #815 από ^silent_power^

OANNHSEA έγραψε:

1ον δεν εχω τριφασικο στο σπιτι μου και με το μονοφασικο δεν μπρω να κανω και πολλα.

Μπορείς να κάνεις μέχρι 50 κιλά την ώρα... Για οικιακή χρήση είναι πολύ καλά πιστεύω...

OANNHSEA ειπαμε να παραγουμε, οχι να παιζουμε! Απο το πρωι μεχρι το βραδυ πανω απο την πελετιερα για να βγαλω 500 κιλα?

3ον η τιμη σκετης πελλετιερας με pto ειναι πολυ μικροτερη απο αυτη με το ηλεκτρομοτερ.

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο... Εάν έχεις τρακτέρ είναι σοφό να το κάνεις...
Βέβαια δε νομίζω να υπάρχει πρέσα για pto η οποία να μπορεί να βγάλει πάνω από 100 κιλά την ώρα...

Ξεθαψα την προηγουμενη εβδομαδα απο την αποθηκη ενα σασμανακι pto(ηταν απο δυβαθμια κεντροφυγγα της ΣΕΒΑΘ)το οποιο παιρνει μια στροφη και βγαζει τεσσερεις! Οπως καταλαβαινεις μου μπαινουν ιδεες να δινω κινηση την πελετιερα απο το σασμανακι.Απο την αλλη φοβαμαι να μην παρω την πελετιερα στο χερι! :woohoo:

Αν ο αξονας pto βγαζει ιδια ιπποδυναμη με το αντιστοιχο ηλεκτρομοτερ που θα ειχε η πελλετιερα αν την αγοραζα ηλεκτρικη πια ειναι η διαφορα στην αποδοση. φυσικα ξερω οτι θα μου βγενει το πετρελαιο πιο ακριβα απο το ρευμα αλλα οπως σου εγραψα πιο πανω.

Δεν είναι ίδια η ιπποδύναμη - του τρακτέρ στο pto είναι αρκετά μεγαλύτερη...

Εισαι εντελως λαθος! Στο pto εχεις μικροτερη ιπποδυναμη απο οση βγαζει ο κινητηρας. Αν μεταξυ κινητηρα με pto υπαρχει σασμανακι pto,τοτε απλα χανεις ιπποδυναμη. Εαν ΔΕΝ υπαρχει αυτο το σασμανακι και το pto παιρνει κινηση απευθειας απο μηχανη χωρις να παρεμβαλετε κατι ενδιαμεσα, τοτε χανεις πολυ πολυ παραπανω ιπποδυναμη. Δεν υπαρχει τρακτερ το οποιο να δινει ολη την ιπποδυναμη του στο pto! Με αλλα λογια, αν καποιος παει να παρει πελετιερα pto,πρεπει να κοιταξει ποσσα ιππους ειναι το pto του και οχι να κοιταξει ποσσους ιππους κινητηρα εχει το τρακτερ.

Μμμμμ....
Έχεις σκεφτεί να κατασκευάζεις και βιοπετρέλαιο;;; :evil: :evil: :evil: :evil:


Εδω η ειρωνεια σε ολο της το μεγαλειο!
Τα τελευταια 5 χρονια οταν μαστορευουμε στο γκαραζ, για θερμανση χρησιμοποιουμε μια σομπα(πατεντα απο θερμοσιφωνο)η οποια καιει καμενα λαδια, τηγανελαια κλμ....
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #818 από OANNHSEA

Εισαι εντελως λαθος! Στο pto εχεις μικροτερη ιπποδυναμη απο οση βγαζει ο κινητηρας. Αν μεταξυ κινητηρα με pto υπαρχει σασμανακι pto,τοτε απλα χανεις ιπποδυναμη. Εαν ΔΕΝ υπαρχει αυτο το σασμανακι και το pto παιρνει κινηση απευθειας απο μηχανη χωρις να παρεμβαλετε κατι ενδιαμεσα, τοτε χανεις πολυ πολυ παραπανω ιπποδυναμη. Δεν υπαρχει τρακτερ το οποιο να δινει ολη την ιπποδυναμη του στο pto! Με αλλα λογια, αν καποιος παει να παρει πελετιερα pto,πρεπει να κοιταξει ποσους ιππους ειναι το pto του και οχι να κοιταξει ποσσους ιππους κινητηρα εχει το τρακτερ.

Ώπα μάστορα!!!
Δεν είπα ότι το Pto θα βγάλει όλη τη δύναμη του τρακτέρ!!!
Έγραψα: Δεν είναι ίδια η ιπποδύναμη - του τρακτέρ στο pto είναι αρκετά μεγαλύτερη...
Εννοώντας ότι θα έχεις μεγαλύτερη ιπποδύναμη από το pto, αντί για τους κινητήρες που έχουν οι πρέσες...
Λογικά θέλεις μία πρέσα των 100 κιλών την ώρα. Μην μου πεις ότι και αυτή είναι μικρή...
Σε μία μέρα δύο άτομα μπορούν να βγάλουν ένα τόνο!!!

εδω η ειρωνεια σε ολο της το μεγαλειο!
Τα τελευταια 5 χρονια οταν μαστορευουμε στο γκαραζ, για θερμανση χρησιμοποιουμε μια σομπα(πατεντα απο θερμοσιφωνο)η οποια καιει καμενα λαδια, τηγανελαια κλμ....

Αχα!!!
Άρα να παίξω και στο θέμα με τα βιοκαύσιμα: δημιουργία βιοντήζελ για προσωπική χρήση;;;
Καλά μωρέ καις το τηγανόλαδο, όταν μπορείς να το κάνεις πετρέλαιο κίνησης;;;
3500 ευρώ έχει το μηχάνημα και περίπου 0,25 ευρώ το λίτρο η μετατροπή!!!

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #835 από ^silent_power^
[/quote]
Ώπα μάστορα!!!
Δεν είπα ότι το Pto θα βγάλει όλη τη δύναμη του τρακτέρ!!!
Έγραψα: Δεν είναι ίδια η ιπποδύναμη - του τρακτέρ στο pto είναι αρκετά μεγαλύτερη...
Εννοώντας ότι θα έχεις μεγαλύτερη ιπποδύναμη από το pto, αντί για τους κινητήρες που έχουν οι πρέσες...
Λογικά θέλεις μία πρέσα των 100 κιλών την ώρα. Μην μου πεις ότι και αυτή είναι μικρή...
Σε μία μέρα δύο άτομα μπορούν να βγάλουν ένα τόνο!!!

Τι να σου κανω! Να εισαι πιο διευκρινιστικως την επομενη φορα!Βαζε κομμα ή τελεια οπου χρειαζεται για να καταλαβενομαστε! :P
Μια πρεσσα των 100 κιλων παραγωγης, πιστευω ειναι μια χαρα για ιδιωτικη χρηση! Ξερεις εαν αυτο που καθοριζει την ποσοτητα που θα βγαλει η πελετιερα, το καθοριζει η διαμετρος του δισκου? ή πεζουν και αλλα πραγματα ρολο? Ας πουμε για παραδειγμα, υπαρχουν ρολερς τα οποια ειναι με 4 κυλινδρους.Πιστευεις οτι μπορεις να εχεις μεγαλη διαφορα με αυτο? Επισης ξερεις να μου πεις ποσσες στροφες βγαζει το μοτερ? Η γωνιακη(κορονα-πηνιο) που εχει η πελλετιερα ξερεις εαν παιρνει μια και δινει μια ή υπαρχει υποδιερεση ή πολλαπλασιασμος των στροφων του μοτερ?

Εδω η ειρωνεια σε ολο της το μεγαλειο!
Τα τελευταια 5 χρονια οταν μαστορευουμε στο γκαραζ, για θερμανση χρησιμοποιουμε μια σομπα(πατεντα απο θερμοσιφωνο)η οποια καιει καμενα λαδια, τηγανελαια κλμ....

Αχα!!!
Άρα να παίξω και στο θέμα με τα βιοκαύσιμα: δημιουργία βιοντήζελ για προσωπική χρήση;;;
Καλά μωρέ καις το τηγανόλαδο, όταν μπορείς να το κάνεις πετρέλαιο κίνησης;;;
3500 ευρώ έχει το μηχάνημα και περίπου 0,25 ευρώ το λίτρο η μετατροπή!!![/quote]

Εριξα μια ματια σε αυτο εδω το foroum για βιοdiesel, αλλα δεν υπαρχουν θεματα.Αν θες ξεκινα το για να ανταλαξουμε πληροφοριες σχετικα με αυτο.Εγω ειμαι μεσα. Αν και δεν ξερω παρα πολλα. Ξεκινα το αν θες.Πιστευω θα εχει ενδιαφερον. Ιδωμεν!
:evil:
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #842 από jose pelleto
Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο... Εάν έχεις τρακτέρ είναι σοφό να το κάνεις...
Βέβαια δε νομίζω να υπάρχει πρέσα για pto η οποία να μπορεί να βγάλει πάνω από 100 κιλά την ώρα...

Μην είσαι τόσο σίγουρος, δεν πιστεύω να είναι παραπλανητικά τα παρακάτω χαρακτηριστικά, εκτός αν εννοείς ότι δεν αρκει η δύναμη του pto.

250t tractor pellet mill specification:
This machine could be directly contacted to the shaft of tractor, which is be for the mobile pellet machine.

Main Data:
l Model: 9PK-200T
1) Capacity: 200-300kg/h for feedstuff;
100-200 kg/h for wood pellet.
2) Power: 12-15Hp
3) Net weight: 150kg
4) Outside dimensions: 700 x 550 x 1,100mm
5) Dia of mould: Dia 200mm

l Model: 9PK-250T
1) Capacity: 500-800kg/h for feedstuff; 250-300 kg/h for wood pellet.
2) Power: 15-25HP
3) Net weight: 250kg
4) Outside dimensions: 730 x 500 x 1,250mm
5) Dia of mould: Dia 250mm

l Model: 9PK-300T
1) Capacity: 800-1000kg/h for feedstuff; 300-400 kg/h for wood pellet.
2) Power: 25-30HP
3) Net weight: 320kg
4) Outside dimensions: 750 x 700 x 1,350mm
5) Dia of mould: Dia 300mm

l Model: 9PK-350T
1) Capacity: 900-1100kg/h for feedstuff; 450-550 kg/h for wood pellet.
2) Power: 30-40HP
3) Net weight: 450kg
4) Outside dimensions: 790 x 730 x 1,350mm
5) Dia of mould: Dia 350mm

Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #854 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Βάλε ένα link να τα δούμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #863 από anakonda
50 κιλα την ωρα να μου βγαζει μου αρκει δεν παω για εμποριο για να καιω το δικο μου θελω και να απαλαγω απο τα κορακια αν εγινα κατανοοιτος...................

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #864 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Σωστός! Όλοι αυτό θέλουμε, αλλά πως θα το βρούμε και να μας συμφέρει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #882 από jose pelleto

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε: Βάλε ένα link να τα δούμε...

www.alibaba.com/trade/search?SearchText=...rea=product_en&fsb=y

Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #884 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Αυτός ο Αλή Μπαμπάς, όλα τά ΄χει! Και χωρίς τους 40 κλέφτες!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #903 από OANNHSEA
jose pelleto
Έχεις κάνει καλή έρευνα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω εάν θα φτάσει η ισχύς του pto για για καλύψει τους 40 ίππους που ζητάει το μεγαλύτερο μηχάνημα και όυτε πιστεύω ότι 40 ίπποι θα φτάσουν όταν θα έχεις να κάνει πέλλετ ελιά ή αμπέλι με τόσο μεγάλη παραγωγή.
Βέβαια σε μεγάλη παραγωγή οι εν λόγω πρέσες είναι ακατάλληλες για ξύλο.
Από τα 500 κιλά και άνω θα πρέπει να έχεις οπωσδήποτε κοντίσιονερ και άρα κοχλία τροφοδοσίας...

Μια πρεσσα των 100 κιλων παραγωγης, πιστευω ειναι μια χαρα για ιδιωτικη χρηση! Ξερεις εαν αυτο που καθοριζει την ποσοτητα που θα βγαλει η πελετιερα, το καθοριζει η διαμετρος του δισκου? ή πεζουν και αλλα πραγματα ρολο? Ας πουμε για παραδειγμα, υπαρχουν ρολερς τα οποια ειναι με 4 κυλινδρους.Πιστευεις οτι μπορεις να εχεις μεγαλη διαφορα με αυτο? Επισης ξερεις να μου πεις ποσες στροφες βγαζει το μοτερ? Η γωνιακη(κορονα-πηνιο) που εχει η πελλετιερα ξερεις εαν παιρνει μια και δινει μια ή υπαρχει υποδιερεση ή πολλαπλασιασμος των στροφων του μοτερ?

Η διάμετρος της πρέσας σίγουρα είναι ανάλογη και της παραγωγής. Πιο πολλές τρύπες βλέπεις τόσο μεγαλύτερη παραγωγή έχεις...
Όσο πιο πολλά ρόλερ υπάρχουν τόσο πιο μεγάλη παραγωγή έχεις - δεν μπορείς όμως να βάλεις πολλά ρόλερ σε μικρό μηχάνημα...
Δυστυχώς δεν έχω δει πόσες στροφές βγάζουν τα μοτέρ...
Όμως δεν βλέπω να υπάρχει μειωτήρας στην έξοδο του μοτέρ.
Άρα έχουμε μοτέρ των 1400 στροφών - οι κινέζοι δεν θα ήθελαν να βάλουν των 900, γιατί είναι ακριβά.
Οπότε η όλη μείωση επιτυγχάνεται στην αλλαγή της κίνησης από ευθύγραμμη σε περιστροφική.
Η μείωση είναι αναγκαία, ειδάλλως θα καιγόταν η σκόνη που θα έμπαινε μέσα, μόνο και μόνο από την τριβή, συν το ότι έτσι αυξάνεις και την ροπή.
Τώρα την μείωση δεν την ξέρω - θα πρέπει να βρω και να ανοίξω ένα μηχάνημα να τη δω...

Εριξα μια ματια σε αυτο εδω το foroum για βιοdiesel, αλλα δεν υπαρχουν θεματα.Αν θες ξεκινα το για να ανταλαξουμε πληροφοριες σχετικα με αυτο.Εγω ειμαι μεσα. Αν και δεν ξερω παρα πολλα. Ξεκινα το αν θες.Πιστευω θα εχει ενδιαφερον. Ιδωμεν!

Έχω κάποια στοιχεία, αλλά από την άλλη εβδομάδα για να δω και τις εξελίξεις στην έκθεση...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #904 από antisakis

anakonda έγραψε: 50 κιλα την ωρα να μου βγαζει μου αρκει δεν παω για εμποριο για να καιω το δικο μου θελω και να απαλαγω απο τα κορακια αν εγινα κατανοοιτος...................



Σωστος !!!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #912 από jose pelleto

antisakis έγραψε:

anakonda έγραψε: 50 κιλα την ωρα να μου βγαζει μου αρκει δεν παω για εμποριο για να καιω το δικο μου θελω και να απαλαγω απο τα κορακια αν εγινα κατανοοιτος...................



Σωστος !!!!!!!!!!!!!


Σωστός; Ολόσωστος!!!! Χονδρικά όμως αν οι ανάγκες σου σε πελλετ είναι 10 t την χρονιά, τότε θα χρειαστείς 200 ώρες εργασίας.
Αν βάλεις τις εργατώρες, τα καύσιμα, και τις 2 αλλαγες λαδιών του κινητήρα ισως το ξανασκεφτείς. Βέβαια ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του, ανάλογα με τα βαλάντια που διαθέτει και αυτό είναι το σωστό. Κατά τα άλλα, τα περι κορακιων συμφωνούμε απόλυτα.

Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #914 από antisakis

jose pelleto έγραψε:

antisakis έγραψε:

anakonda έγραψε: 50 κιλα την ωρα να μου βγαζει μου αρκει δεν παω για εμποριο για να καιω το δικο μου θελω και να απαλαγω απο τα κορακια αν εγινα κατανοοιτος...................



Σωστος !!!!!!!!!!!!!


Σωστός; Ολόσωστος!!!! Χονδρικά όμως αν οι ανάγκες σου σε πελλετ είναι 10 t την χρονιά, τότε θα χρειαστείς 200 ώρες εργασίας.
Αν βάλεις τις εργατώρες, τα καύσιμα, και τις 2 αλλαγες λαδιών του κινητήρα ισως το ξανασκεφτείς. Βέβαια ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του, ανάλογα με τα βαλάντια που διαθέτει και αυτό είναι το σωστό. Κατά τα άλλα, τα περι κορακιων συμφωνούμε απόλυτα.


Εγω αγροτης ειμαι δεν εχω θεμα με τις ωρες και αλλες τοσες να ειναι,
τα καυσιμα ας ειναι κανενα 500ρικο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.413 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ