Aνυψωτικό μηχάνημα για ξύλα στο μπαλκόνι

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110168 από stregas

GeoTa έγραψε: Ολοκληρώθηκε η τοποθέτηση του ανυψωτικού. Επισυνάπτω και μια φωτο για να παρετε μια ιδεα. Η τοποθέτηση έγινε όπως ειπα με μπουντρέλι βιδωμένο με ντιζες στην πλάκα μπετό της σοφίτας με βίδωμα επάνω και κάτω απο την πλάκα. Το ανυψωτικό ειναι κινεζικο, PA400D το ονομάζουνε, εχει δυνατότητα για 400κιλα με διπλό συρμ/νο και 200κιλά με μονό συρμ/νο. Εννοείται πως δε θα ξεπερνάω τα 100-120 κιλά καθε φορά, για να μη το ζορίζω όπως σωστά επεσήμανε παλαιοτερα ο μαστορας.
Συνολικό κόστος 170€


Σκέφτομαι να ακολουθήσω την λύση σου, φίλε μου, μιας και η περίπτωση μου είναι παρόμοια.
Φοβερό συν της λύσης σου είναι ότι αν έχεις κάγκελα στο μπαλκόνι κερδίζεις πάρα πολύ σε ύψος ώστε να χρησιμοποιείς άνετα μεγασάκους.

Η μόνη διαφορά με την δική σου κατασκευή θα είναι η ΜΗ διαμπερής διάτρηση του ταβανιού και συγκράτησης του μπουντρελιού με κόντρα παξιμάδια, μιας και πάνω από το μπαλκόνι μου είναι ταράτσα νέας κατασκευής, γύρω στα δώδεκα εκατοστά και ζητάω απόψεις - συμβουλές από τους πιο έμπειρους συμφορουμίτες:
Για μεταφερόμενο βάρος όχι πάνω από 150 κιλά θα κρατάνε τα μεταλλικά ενισχυμένα ούπα με τα οποία σκέφτομαι να βιδώσω το μπουντρέλι;

Και άλλη μια ερώτηση. Τι είδους ροδάκια σου έβαλε ο μάστορας για το φορείο του παλάγκου, και μέχρι τι βάρη σου είπε ότι μπορούν να σηκώνουν.

Κάθε βοήθεια και άποψη καλοδεχούμενη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110308 από GeoTa
Καλημέρα. Γιατί δεν θες να το πας διαμπερές;
Γιατί εμένα o μάστορας μου το πρότεινε ως την καλύτερη λύση. Εκτός και αν δε σε αφήνουν οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες;

Δεν ξέρω ποσό βάρος σηκώνουν τα ρουλεμάν αλλά έβγαλα φώτο από κοντά μήπως σε βοηθήσει
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stregas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110316 από dimlyk
ροδακια βρικεις ευκολα ,,,το στοπ τστην ακρη μην ξεχασεις :)
βυσματα εκτιμω τουλαχιστον Φ12 ..καλο ομως θα ηταν να επικοινωνησεις με καποια σοβαρη εταιρεια οπως η hilti να τους εκθεσεις το προβλημα και να σου πουν συγκεκριμενο τυπο αγκυριων (μην βαλεις απλα μεταλλικα) και προυποθεση το μπετον να ειναι καλο και να υπολογισεις συντελεστη ασφαλειας 5-10 δηλ αν σηκωνεις 200 κιλα τα αγκυρια θα πρεπει να αντεχουν 1500 κιλα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stregas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110318 από GeoTa
Επίσης να προσθέσω πως τόσο καιρό που ανεβάζω ξύλα, 60-70 κιλά ξύλα είναι αρκετή ποσότητα σε κάθε ανέβασμα...

δύσκολα να σηκωσεις με ένα ανέβασμα 100-150 κιλά. Και το γερανάκι καταπονείς και κουραστικό είναι
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stregas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110663 από stregas
Ευχαριστώ για τις φωτογραφίες και τις απαντήσεις.
Τα μπετά είναι πενταετίας, και άριστης κατασκευής, οπότε απ' ότι μου είπε ο σιδεράς, δεν θα έχω κανένα πρόβλημα με φορτία μέχρι και 500 κιλά.
Άλλωστε τέτοια βάρη δεν θα αναρτήσω ποτέ, μιας και ελλοχεύουν τεράστιοι κίνδυνοι και ρίσκα!
Απλά αναρωτιέμαι, πόση ποσότητα είναι τα 80 - 100 κιλά.
Περίπου σαν να λέμε ένα γεμάτο τσουβάλι ή κάτι παραπάνω;
Θέλω δω αν αξίζει ο κόπος και τα έξοδα για την τοποθέτηση τέτοιου εργαλείου.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by stregas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110666 από tas

stregas έγραψε: Θέλω δω αν αξίζει ο κόπος και τα έξοδα για την τοποθέτηση τέτοιου εργαλείου.

Αν αξίζει; Ρώτα και εμάς που δεν έχουμε. :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ