Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69918 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
τωρα καταλαβαινεται νομιζω οτι συγκρινεται τα ασυγκριτα ή πλακα κανετε?

Τι σχεση εχει το ενα σπιτι με το αλλο?

Παντως Λεωνα για 10-15 κιλα ξυλα την ημερα εγω δεν θα εδινα τα 3-4 χιλιαρικα διαφορας του λεβητα σου!

Ποσο μαλιστα για να καιω ξυλα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69926 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Θοδωρε δεν συγκρινω τιποτα,εγω ειπα οτι με αυτες τις θερμοκρασιες (χθες ηταν πραγματικος χειμωνας)και με 35 κιλακια ξυλο το burnitaki με εβγαλε ασπροπροσωπο και οτι αν εβαζα αλλα 10 το πολυ κιλα (για να τονισω οτι παραπανω απο 40-45 κιλα το 24ωρο και να θελω με αυτες τις θερμοκρασιες δεν γινετε να καψω!)θα εκλεινα ολο το 24ωρο με 23-24ρια στο σπιτι(τελικα με τα 35 την εβγαλα και το πρωι ειχε 20,5 και μια καλη γυρα στο μπαφερ με την οποια τωρα εχω 21,7!),του LEONA του φανηκαν πολλα τα ξυλα και εμενα μου φανηκαν πολυ λιγα του LEONA,ε" και τι εγινε.
Και'συ εχεις και'γω και ο LEONAS περιπου τα ιδια μετρα σπιτια (το δικο μου κολαει και τις δυο μεριες με τα διπλανα)με καλη μονωση αλλα εγω οταν ζεσταινα τα 180 τ.μ με παρομοιες θερμοκρασιες σαν την χθεσινη με το πετρελαιο ηθελα 15 λιτρα για να πιασω 21 βαθμους και 19-20 στον υπνο για 23 οπως τωρα ουτε σηζητηση,αντε και η μονωση που εβαλα φετος να μου το εδινε αυτο το 23 με 15 λιτρα πετρελαιο(δεν το πιστευω με τιποτα αλλα τελος παντων) αρα 15λιτ. Χ 11,9(θερμ.δυν)=178,5kw X 80(%που ειναι η αποδοση του λεβητα πετρελαιου μου)=142,80 kw δηλ. τοσες χρειαζομουν,συμφωνα με τα λεγομενα του LEONA εκαψε 35 μαξ. κιλα Χ 4 ΘΕΡΜ.ΔΥΝ=140 kw αρα η ο λεβητας του εχει 102% αποδοση η το σπιτι του ειναι τερας θερμομονωσης (το σπιτι του απο ολες τις πλευρες ειναι εκτεθειμενο!!!!).
Η απορια μου θα λυθει εαν μας πει ποσο εκαιγε σε πετρελαιο σε παρομοιες θερμοκρασιες ο LEONAS.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69934 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Valsam...
Η θερμογόνος δύναμη του πετρελαίου δεν είναι 11,9KWh αλλά περίπου 10 όταν μιλάμε για λίτρο.
Το 11.9 ισχύει για το κιλό.
Βαθμό απόδοσης στο πετρέλαιο να παίρνεις κάπου στο 60-70% εκτός αν είχες super λέβητα και εγκατάσταση που μπορεί να φτάσει στο 80 ίσως και παραπάνω γιατί μιλάμε για συνολικό βαθμό απόδοσης της εγκατάστασης και όχι μόνο στην καύση
Συνολικό βαθμό απόδοσης στο ξυλολέβητα να παίρνεις περίπου στο 55-65% εκτός αν το μηχάνημα, η εγκατάσταση και η ρύθμιση είναι σούπερ ντούπερ.
Με αυτα τα νούμερα αντικειμενικά είσαι πιο κοντά στην πραγματικότητα.
Σημαντικό επίσης είναι να γνωρίζεις την υγρασία των ξύλων που καίει ο καθένας.

Θα με ενδιέφερε αν κάποιος έχει επίσημα στοιχεία για την θερμογόνος δύναμη του απόλυτα ξερού ξύλου να μου δώσει λίνκ.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69957 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Μπραβο Γρηγορη,λαθος μου,εδω σχεδον σε ολο το ιντερνετ υπαρχει η παρερμηνια οτι το πετρέλαιο έχει θερμογόνο δύναμη 11,9kw/Lt και οχι 10 οπως ειναι πραγματικα,μιλαμε ειναι τοσο τεκμηριομενη αυτη η αποψη οπου οταν γινετε συγκριση τον θερμ. δυν. διαφορων εναλακτικων καυσιμων οπως το πελλετ και το ξυλο η συγκριση γινετε να μετρανε το ξυλο και το πελλετ σε kg και το πετρελαιο να το βαφτιζουν 11,9 σε lit. και οχι σε kg μιας και ολος ο κοσμος λιτρα βαζει αυτα ξερει και ετσι την παταει ο κοσμος (οπως και'γω)και νομιζουμε οτι 1 λιτρο πετρελαιο= 3 κιλα ξερο ξυλο η 2,4 κιλα πελλετ οπου στην πραγματικοτητα η αναλογια ειναι 1 λιτρο πετρελαιο=2,5 κιλα ξυλο και 2 κιλα πελλετ.
Σωστος!
Αρα εγω με τα 2500 λιτρα που χρειαζομουν και συμφωνα με τους υπολογισμους σου περι αποδοσεων των μηχανηματων πετρελαιου-ξυλου υπολογιζω 60% και για τα δυο ηθελα 150,000 θερμιδες,μιας και γνωριζω οτι τα ξυλα μου εχουν 20%(και κατω) υγρασια αρα 4kw/kg αρα θα χρειαστω 6,25 τονους ξυλα(τοσο την βλεπω την δουλεια)!
Αν οντος ισχυουν αυτα περι αποδοσεων των μηχανηματων στα 55-65% που λες και του LEONA βγαζει οντος 15-20% παραπανω τοτε ναι δικαιολογειτε η τοσο μικροτερη καταναλωση.
nuke.biomasstradecentres.eu/Portals/0/D2...0HANDBOOK_BTC_EN.pdf
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72821 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Διορθωση του προηγουμενου μου ποστ!
Γρηγορη με μπερδεψες για τα καλα,και μια χαρα τα υπολογιζα τοσο καιρο ,ενα λιτρο πετρελαιο =11.9kw μιας και το λιτρο ειναι πιο πολυ απο ενα κιλο, 1 λίτρο diesel είναι περίπου 830 γραμμάρια και το κιλο εχει 10 kw!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72935 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

aithio έγραψε: ...
Θα με ενδιέφερε αν κάποιος έχει επίσημα στοιχεία για την θερμογόνος δύναμη του απόλυτα ξερού ξύλου να μου δώσει λίνκ.


Εδώ γράφει πολλά
mb-soft.com/public3/woodburn.html
πχ

Therefore our absolute total chemical energy in the Carbon and Hydrogen is 855,000 Btus. No actual process is perfect! In actual measurements, the combustion process falls well short of this theoretical value. Around 720,000 Btus for our hundred pounds of seasoned (20% moisture) firewood is more realistic.

This is for 100 pounds of wood, so we can say that each pound of wood contains around 7,200 Btus of chemical energy in it. Absolutely dry wood contains around 8,660 Btu/pound in it a quantity that is generally referred to as the HHV (high heat value) of the wood, which you can confirm from many published sources.

Επίσης καταλήγει σε αυτό (για ξύλο 20% υγρασίας)
In other words, we have now calculated all the amounts of energy losses if smoke leaves an amazingly efficient woodstove (over 80% overall thermal efficiency, essentially unheard of) at around 240°F. We therefore have remaining, the 597,000 Btus of energy which might actually be considered useful. Again, dividing by the 100 pounds, we see this is around 6,000 Btu/pound. This is generally considered the USABLE heat from a pound of wood commonly used for calculations of the LHV (low heat value) for wood.

Στη wikipedia
en.wikipedia.org/wiki/Wood_fuel
A common hardwood, red oak, has an energy content of 14.89 megajoules per kilogram (6,388 BTU per pound), and 10.423 megajoules recoverable if burned at 70% efficiency.[3]


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ