Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78146 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

valsam έγραψε: Διορθωση του προηγουμενου μου ποστ!
Γρηγορη με μπερδεψες για τα καλα,και μια χαρα τα υπολογιζα τοσο καιρο ,ενα λιτρο πετρελαιο =11.9kw μιας και το λιτρο ειναι πιο πολυ απο ενα κιλο, 1 λίτρο diesel είναι περίπου 830 γραμμάρια και το κιλο εχει 10 kw!


Άπιστε Ιούδα. :)
Τώρα είδα το πόστ σου.
Θερμογόνος δύναμη πετρελαίου 10200Kcal/Kg
Πυκνότητα πετρελαίου 0,83kg/lt
10200Kcal/0.83=8466Kcal/lt
8466Kcal*4.18=35.387kJ/lt

10200*1.16= 11.832kwh/Kg
Πυκνότητα πετρελαίου 0,83kg/lt
11.832*0,83=9,820kwh/lt
9.820kwh*3.6=35352kJ/It

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78177 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Eνταξη ρε Γρηγορη σταματηστε τις φαπες ειπα σορρυ μπερδεμα στο μπερδεμα,αποτυχαμε στο διαγωνισμα και ποιος ακουει την μανα μου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78179 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Ρε burnitακιδες θα μου πειτε τελικα αν ζεματαει η πανω πορτα ναι η οχι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78555 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

valsam έγραψε: Ρε burnitακιδες θα μου πειτε τελικα αν ζεματαει η πανω πορτα ναι η οχι?


Σαμη η πορτα σε εμενα καιει,αλλα το χερουλι μπορεις να το πιασεις και να ανοιξεις την πορτα.

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78604 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Και σε'μενα πιανετε το χερουλι ενταξη,οταν πηγα Βουλγαρια πριν τρεις βδομαδες ειδα στο μαγαζι απο που τον πηρα ενα active και το λαμακι που σκουνταει το πανω εσω κλαπε για την διαδρομη το μετεφεραν απο αριστερα που ειναι το δικο μου(το δικο σου που ειναι Παντελη?)και το τοποθετουν πλεων στο κεντρο,λες να παιζει τιποτα αυτο ρολλο στην μεταφωρα της θερμοτητας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78617 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

valsam έγραψε: Και σε'μενα πιανετε το χερουλι ενταξη,οταν πηγα Βουλγαρια πριν τρεις βδομαδες ειδα στο μαγαζι απο που τον πηρα ενα active και το λαμακι που σκουνταει το πανω εσω κλαπε για την διαδρομη το μετεφεραν απο αριστερα που ειναι το δικο μου(το δικο σου που ειναι Παντελη?)και το τοποθετουν πλεων στο κεντρο,λες να παιζει τιποτα αυτο ρολλο στην μεταφωρα της θερμοτητας?


Αν θυμασαι στην αρχη του νηματος ειχα αναφερει οτι πολλές φορές ενω κλεινω την επανω πορτα της τροφοδοσιας,το επανω κλαπε φευγει απο την αριστερη της θεση,εκει που ειναι το λαμάκι,και καθετε στραβα σφηνωμενη. Απο οτι καταλαβα αυτό συμβαινει απο την υπερβολική πιεση στο αριστερό λαμακι,που ωθει το κλαπε να βγει απο την εγκοπη που το κραταει. Επισης εχω παρατηρησει οτι οταν το καθαριζω απο την πισσα και για μερικές ημερες αργοτερα δεν υπαρχει το παραμικρό θεμα.
Ετσι ισως αυτό που λες με το λαμακι στο κέντρο να το κάνουν ετσι ωστε να υπαρχει πιεση στο κλαπε ισομερώς..Λέω ισως..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.123 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ