Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #79042 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Gdevil έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Αν είναι θέμα μόνωσης τότε Σαμη την άνοιξη βγάλε την πόρτα και από την μέσα πλευρά ρίξε ένα πετροβάμβακα και κόλα από επάνω μια λαμαρίνα (να γίνει σάντουιτς δηλ). Αν είναι από μετάδοση, τότε μάλλον δεν θα μπορείς να κάνεις κάτι.

Αντί για πετροβάμβακα νομίζω καλύτερα θα ήταν πλάκα βερμικουλίτη.
Νομίζω συμπεριφέρεται πολύ καλύτερα σε μεγάλες θερμοκρασίες.



Ναι Gdevil σωστός! Αλλά άντε βρες τόσο μικρο κομμάτι βερμικουλιτη, και σε σχέση φυσικά με τον βάμβακα το κόστος θα είναι αρκετά επάνω.
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #80847 από lampisd
Απαντήθηκε από lampisd στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Παιδιά από τον 40 burnit active είσαστε ευχαριστημένοι? Ποια είναι η ποιο συμφέρουσα τιμή που μπορώ να τον βρω?
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #83017 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
@ kalliopi gkiza

Για την απορία σου ανοίχτηκε νέο θέμα: Πρόβλημα σε λέβητα pellet BURNiT


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #134708 από nikospep
Απαντήθηκε από nikospep στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Γεια σας μήπως θα μπορούσε να μου πει αν ξέρει κάποιος πόσα mm λαμαρίνα έχει ο burnit active στο χώρο καύσης;;; :unsure: :unsure: :unsure:
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135527 από damson
Απαντήθηκε από damson στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Είμαι και εγώ ένα βήμα πριν από την παραγγελία του λέβητα ( burnit active wbs 40 kw ) για ένα σπίτι 140 τ.μ. που η προηγούμενη κατανάλωση ήταν 3.500 λίτρα με έναν παλαιό λέβητα πετρελαίου. Επειδή έχω δει έναν άλλο λέβητα σε λειτουργία και συγκεκριμένα τον Saturn σε σπίτι γείτονα θα ήθελα να μου πείτε όσοι έχετε τον burnit αν υπάρχει η λειτουργία του saturn που περιγράφω παρακάτω.
Ο θερμοστάτης χώρου όταν δώσει εντολή σταματάει τόσο η λειτουργία του κυκλοφορητή όσο και αυτή του ανεμιστήρα. Αν για κάποιο λόγο η φωτιά δεν χαμηλώσει και η θερμοκρασία νερού συνεχίσει να ανεβαίνει μόλις ξεπεράσει ένα ρυθμιζόμενο όριο ( π.χ. 90 βαθμοί ) ο κυκλοφορητής ανοίγει πάλι χωρίς να περιμένει αντίστοιχη εντολή από τον θερμοστάτη χώρου ώστε να πέσει η θερμοκρασία και περίπτωση που δεν πέσει και συνεχίσει να ανεβαίνει τότε ενεργοποιούνται τα υπόλοιπα μέτρα ασφαλείας ( βαλβίδα πιέσεως – θερμοκρασίας, σερπαντίνα κ.λ.π. ).
Στον burnit γίνεται αυτό ?
Επίσης ο θερμοστάτης χώρου ελέγχει τον κυκλοφορητή ή μόνο τον ανεμιστήρα ?
Η λειτουργία που έχει για προτεραιότητα στη θέρμανση χώρου ή στα ζεστά νερά χρήσης προϋποθέτει την ύπαρξη ξεχωριστού κυκλοφορητή για το boiler. Η επιλογή του mode λειτουργίας μπορεί να γίνει με κάποιο χειρισμό μέσα από τον θερμαινόμενο χώρο ( τηλεχειριστήριο, ενσύρματο χειριστήριο, θερμοστάτης κ.λ.π. ) ή πρέπει να κατεβαίνεις λεβητοστάσιο κάθε φορά που θέλεις να κάνεις μπάνιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135536 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

damson έγραψε: Είμαι και εγώ ένα βήμα πριν από την παραγγελία του λέβητα ( burnit active wbs 40 kw ) για ένα σπίτι 140 τ.μ. που η προηγούμενη κατανάλωση ήταν 3.500 λίτρα με έναν παλαιό λέβητα πετρελαίου. Επειδή έχω δει έναν άλλο λέβητα σε λειτουργία και συγκεκριμένα τον Saturn σε σπίτι γείτονα θα ήθελα να μου πείτε όσοι έχετε τον burnit αν υπάρχει η λειτουργία του saturn που περιγράφω παρακάτω.
Ο θερμοστάτης χώρου όταν δώσει εντολή σταματάει τόσο η λειτουργία του κυκλοφορητή όσο και αυτή του ανεμιστήρα. Αν για κάποιο λόγο η φωτιά δεν χαμηλώσει και η θερμοκρασία νερού συνεχίσει να ανεβαίνει μόλις ξεπεράσει ένα ρυθμιζόμενο όριο ( π.χ. 90 βαθμοί ) ο κυκλοφορητής ανοίγει πάλι χωρίς να περιμένει αντίστοιχη εντολή από τον θερμοστάτη χώρου ώστε να πέσει η θερμοκρασία και περίπτωση που δεν πέσει και συνεχίσει να ανεβαίνει τότε ενεργοποιούνται τα υπόλοιπα μέτρα ασφαλείας ( βαλβίδα πιέσεως – θερμοκρασίας, σερπαντίνα κ.λ.π. ).
Στον burnit γίνεται αυτό ?
Επίσης ο θερμοστάτης χώρου ελέγχει τον κυκλοφορητή ή μόνο τον ανεμιστήρα ?
Η λειτουργία που έχει για προτεραιότητα στη θέρμανση χώρου ή στα ζεστά νερά χρήσης προϋποθέτει την ύπαρξη ξεχωριστού κυκλοφορητή για το boiler. Η επιλογή του mode λειτουργίας μπορεί να γίνει με κάποιο χειρισμό μέσα από τον θερμαινόμενο χώρο ( τηλεχειριστήριο, ενσύρματο χειριστήριο, θερμοστάτης κ.λ.π. ) ή πρέπει να κατεβαίνεις λεβητοστάσιο κάθε φορά που θέλεις να κάνεις μπάνιο.



Απο αυτα που ρωτας ειναι ξεκαθαρο πως δοχειο αδρανειας δεν προκειται να βαλεις.

Βαλε λεβεντη μου ενα 1000αρι δοχειο και ολα θα δουλεψουν οπως πρεπει.

Ενας ξυλολεβητας εχει χιλιοειπωθει... πως πρεπει να δουλευει τραινο, απο την εναρξη καυσης του πρωτου ξυλου ως την καυση και του τελευταιου...αυτο χωρις υπαρξη δοχειου αδρανειας δεν γινεται.

Αν θελεις να βιασεις την κανονικη λειτουργια ενος ξυλολεβητα...κανοντας τον να δουλευει με συνεχη on - off λες και ειναι πετρελαιολεβητας θα πετυχεις να μειωσεις τον βαθμο αποδοσης του αισθητα...να γεμιζεις πισσες τον θαλαμο καυσης και ταυτοχρονα να αυξησεις τις καταναλωσεις καυσιμου.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.139 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ