Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135548 από damson
Απαντήθηκε από damson στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Ωραία όλα αυτά που λέτε και πράγματι είναι χρήσιμο το δοχείο αδράνειας +1.200 euro και η τριοδη θερμοστατική +300 euro και ένας σύγχρονος πυρολυτικός αντί του βουλγάρικου burnit +2000 euro και πάει λέγοντας.....
Όταν όμως ψάχνεις να βρεις τα τελευταία euro που σου λείπουν για να αγοράσεις έναν φθηνό λέβητα για να μην παγώσεις τον χειμώνα όλα αυτά ακούγονται ως σενάριο επιστημονικής φαντασίας.
Για να μην αρχίσουμε λοιπόν τις αναλύσεις βάλε αυτό ή βάλε και εκείνο ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα ούτε για δοχείο αδράνειας των 10 λίτρων ( αν υπήρχε δηλαδή τέτοιο για να κάνουμε και λίγο πλάκα). Τα χρήματα είναι μετρημένα ακριβώς για τον λέβητα +- 200 ανάλογα με την μάρκα, την εγκατάσταση και 15 τόνους ξύλα.
Επί των ερωτήσεων που έθεσα όσον αφορά την λειτουργία του λέβητα έχει την καλοσύνη να απαντήσει κάποιος ?
Ευχαριστώ.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135557 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

χρηστος8 έγραψε:

damson έγραψε: Είμαι και εγώ ένα βήμα πριν από την παραγγελία του λέβητα ( burnit active wbs 40 kw ) για ένα σπίτι 140 τ.μ. που η προηγούμενη κατανάλωση ήταν 3.500 λίτρα με έναν παλαιό λέβητα πετρελαίου. Επειδή έχω δει έναν άλλο λέβητα σε λειτουργία και συγκεκριμένα τον Saturn σε σπίτι γείτονα θα ήθελα να μου πείτε όσοι έχετε τον burnit αν υπάρχει η λειτουργία του saturn που περιγράφω παρακάτω.
Ο θερμοστάτης χώρου όταν δώσει εντολή σταματάει τόσο η λειτουργία του κυκλοφορητή όσο και αυτή του ανεμιστήρα. Αν για κάποιο λόγο η φωτιά δεν χαμηλώσει και η θερμοκρασία νερού συνεχίσει να ανεβαίνει μόλις ξεπεράσει ένα ρυθμιζόμενο όριο ( π.χ. 90 βαθμοί ) ο κυκλοφορητής ανοίγει πάλι χωρίς να περιμένει αντίστοιχη εντολή από τον θερμοστάτη χώρου ώστε να πέσει η θερμοκρασία και περίπτωση που δεν πέσει και συνεχίσει να ανεβαίνει τότε ενεργοποιούνται τα υπόλοιπα μέτρα ασφαλείας ( βαλβίδα πιέσεως – θερμοκρασίας, σερπαντίνα κ.λ.π. ).
Στον burnit γίνεται αυτό ?
Επίσης ο θερμοστάτης χώρου ελέγχει τον κυκλοφορητή ή μόνο τον ανεμιστήρα ?
Η λειτουργία που έχει για προτεραιότητα στη θέρμανση χώρου ή στα ζεστά νερά χρήσης προϋποθέτει την ύπαρξη ξεχωριστού κυκλοφορητή για το boiler. Η επιλογή του mode λειτουργίας μπορεί να γίνει με κάποιο χειρισμό μέσα από τον θερμαινόμενο χώρο ( τηλεχειριστήριο, ενσύρματο χειριστήριο, θερμοστάτης κ.λ.π. ) ή πρέπει να κατεβαίνεις λεβητοστάσιο κάθε φορά που θέλεις να κάνεις μπάνιο.



Απο αυτα που ρωτας ειναι ξεκαθαρο πως δοχειο αδρανειας δεν προκειται να βαλεις.

Βαλε λεβεντη μου ενα 1000αρι δοχειο και ολα θα δουλεψουν οπως πρεπει.

Ενας ξυλολεβητας εχει χιλιοειπωθει... πως πρεπει να δουλευει τραινο, απο την εναρξη καυσης του πρωτου ξυλου ως την καυση και του τελευταιου...αυτο χωρις υπαρξη δοχειου αδρανειας δεν γινεται.

Αν θελεις να βιασεις την κανονικη λειτουργια ενος ξυλολεβητα...κανοντας τον να δουλευει με συνεχη on - off λες και ειναι πετρελαιολεβητας θα πετυχεις να μειωσεις τον βαθμο αποδοσης του αισθητα...να γεμιζεις πισσες τον θαλαμο καυσης και ταυτοχρονα να αυξησεις τις καταναλωσεις καυσιμου.

Eχει δικαιο ο Χρηστος,ο active ειναι καλυτερος θεωρητικα για να τον δουλεψεις χωρις μπαφερ αλλα για να κανεις σωστη δουλεια με καλη αποδοση πας στον απλο τον wbs και μια μπαφερακλα και τελειωσες,εγω πια ετσι τον δουλευωτον active δηλ. προσπαθω να τα καψω ολα τα ξυλα αποφευγοντας τα on-off και τις πισσες!
Ο απλος ειναι αρκετα πιο φθηνος απο τον active και ενα μπαφερ 1000 λιτρων προχθες που ρωτησα στην Βουλγαρια κανει 560 ευρω και η τριοδη esbe που ειχα παρει απο εδω νομιζω εκανε 70-80 ευρω, τα 1.200 euro για το δοχείο αδράνειας και τα +300 euro για την τριοδη θερμοστατική φιλε damson ειναι υπερβολικα!
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135559 από damson
Απαντήθηκε από damson στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Έχω καιρό να δω τιμές για δοχεία, τρίοδες και συναφή και μπορεί να έπεσαν. Απο Βουλγαρία λίγο δύσκολο λόγω και των μεταφορικών. Τέλος πάντων υπάρχουν και άλλοι λογοι μη χρησης δοχειου αδρανειας τουλάχιστον για φέτος όπως η επέκταση του λεβητοστασίου με ότι κόστος αυτό συνεπάγεται.
Valsam εσύ που τον έχεις δουλέψει τον λέβητα μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις αν υπάρχουν οι λειτουργίες που αναφέρω στο πρώτο post μου ?
Γενικά με προβληματίζει το γεγονός αν μπορώ να τον ελέγχω από τον θερμοστάτη χώρου καθως και η λειτουργία προτεραιοτητας ζεστού νερού χρήσης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135566 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

"damson"
Γενικά με προβληματίζει το γεγονός αν μπορώ να τον ελέγχω από τον θερμοστάτη χώρου καθως και η λειτουργία προτεραιοτητας ζεστού νερού χρήσης


Ναι μπορεις...θα σε παρακαλεσω θερμα ομως... να μας πεις τα αποτελεσματα το χειμωνα (εγω τα εχω δει), ωστε να βοηθησεις αυτους που θελουν να μετατρεψουν σε λειτουργια εναν ξυλολεβητα... σε πετρελαιολεβητα.

Χωρις παρεξηγηση, θα γελασει ο καθε πικραμενος.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135568 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

χρηστος8 έγραψε:

"damson"
Γενικά με προβληματίζει το γεγονός αν μπορώ να τον ελέγχω από τον θερμοστάτη χώρου καθως και η λειτουργία προτεραιοτητας ζεστού νερού χρήσης


Ναι μπορεις...θα σε παρακαλεσω θερμα ομως... να μας πεις τα αποτελεσματα το χειμωνα (εγω τα εχω δει), ωστε να βοηθησεις αυτους που θελουν να μετατρεψουν σε λειτουργια εναν ξυλολεβητα... σε πετρελαιολεβητα.

Χωρις παρεξηγηση, θα γελασει ο καθε πικραμενος.


+1 απο μενα για τον Χρηστο , και να ξερεις δεν στα λεει ολα αυτα ετσι γιατι του κατεβηκαν ουτε ειναι ο ιδιος ή νομιζει οτι ολοι οι αλλοι ειναι μπρουκλιδες και εχουμε λεφτα , παρακολουθω αυτες τις μερες ολο το topic και σου υπογραφω εδω μεσα οτι τον επομενο χειμωνα θα βγεις και θα πεις οτι οι ξυλολεβητες ειναι ΓΤΠ , ή οτι ειχαμε δικιο , και εμεις ειμαστε υποχρεωμενοι ΕΦΟΣΟΝ σου εχουμε πει τι πρεπει να κανεις να σου απανταμε στο "κοντο σου και το μακρυ σου" με μπακαλιστικους τροπους (γιατι μπακαλικο θα γινει) ΤΟ ΠΩΣ να σημαζέψεις τα ασημαζευτα .

Δεν το παιζω μπρουκλης ουτε ειμαι απλα αλλα αυτο που ζητας να κανεις οχι μονο οικονομια δεν θα κανεις , ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ θα ζεσταθεις , και επειδη ξερω λογιστικα , εμαθα οτι αυτο μας κανει μηδεν το πηλίκο.

ΥΓ μην απορεις ουτε φταιει το φορουμ στο εαν δεν σε απαντανε στο θεμα σου πλεον (εφοσον σου εχουμε πει) ατομα σοβαρα με γνωσεις. Δεν στα λεω με κακια (ο γραπτος λογος με τον προφορικο ειναι λιγο ... απλα σε ειδα και εσενα λιγο "επιθετικο" το στυλ "αυτα ΕΙΝΑΙ τα λεφτα ΚΑΙ θελω να ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ!!" προτιμας να ρισκαρεις? ρισκαρε δικα σου λεφτα , το ρισκο ειναι δικο σου και σε θεματα ρισκο μονος παιζεις δεν ρωτας
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by fotisbasm.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135572 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Φιλε fotisbasm οποιος δεν ακουει ας προσεχε ,εγω οταν μπηκα στο φορουμ ακουσα και τον Χρηστο και το Γρηγορη και τον Θοδωρο κ.τ.λ τα εβαλα κατω και εκανα οτι εκανα,εκανα και μερικα του κεφαλιου μου και τωρα το μετανιωνω(μικρο μπαφερ,500 λιτρα αντι για 1000 που μου ελεγαν τα παιδια!),οχι οτι ολα ειναι ροδινα εδω στο energ,μην τρελαθουμε γιατι αν δεν το παρακολουθεις καθε μερα και να μπορεις να διαβαζεις πισω απο τα γραφωμενα θα πιστευε κανεις οτι αν δεν παρεις καναν πανακριβο Σουηδικο λεβητα δεν προκειτε ποτε να ζεσταθεις οικονομικα!
Εμενα μου εφυγαν 2μιση χιλιαρικα και για τα δεδομενα της εποχης ηταν πολυ λιγα και τα εχω κανει προ πολου αποσβεση αλλα σημερα που μιλαμε αν ηταν να ξανακανω εγκατασταση εναλακτικης θερμανσης περα απο το πετρελαιο με 800 ευρω ολα κι'ολα θα ειχα κανει και πολυ πιο ξεκουραστη απο το ξυλο εγκατασταση και με ελαχιστα παραπανω λεφτα σε ετησια καυσιμα,οσο μεγαλωνουμε και οσο μπαινουμε στο energ μαθαινουμε πως θα γινει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.139 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ