Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142286 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

burnit 30 έγραψε: Kαλησπερα, Θα ηθελα να ρωτησω αν θα ηταν καλυτερα σε λεβητα burnitWBS 30 kw όταν καιμε πελλετ για καλυτερη αποδοση να βγαζαμε την σχαρα , (πανω στην οποια βαζουμε τα ξυλα, όταν καιμε ξυλα).

Δεν ξερω να σου απαντησω στην ερωτηση σου αυτη αλλα θελω να σε ρωτησω εγω κατι μιας και καις πελλετ,ο λεβηρας ο δικος σου εχει τους επιβραδυντηρες κυσαεριων στις διαδρομες,αυτους που φαινονται στην φωτο με νουμερα 4 και 5 www.sunsystem.bg/en/otoplenie/details.php?id=219?
Στους ξυλολεβητες δεν δειχνει τετοιους επιβραδυντηρες,και λεω μηπως τους βαζουν μονο για καυση πελλετ η ειναι και στους ξυλολεβητες καινουργια φετινη προσθηκη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142326 από burnit 30
Απαντήθηκε από burnit 30 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Όχι δεν εχει αυτους τους επιβραδυντηρες,πρωτη φορα τους βλεπω.Τον ξυλολεβητα εχω με τις κανονικες διαδρομες , εχω παρει καυστηρα πελλετ και μια δεξαμενή πελλετ χωρητικότητας 3οο κιλων και καιω ξυλο η πελλετ αναλογα τα κεφια που εχω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142349 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

valsam έγραψε: ......
Εμενα μου εφυγαν 2μιση χιλιαρικα και για τα δεδομενα της εποχης ηταν πολυ λιγα και τα εχω κανει προ πολου αποσβεση αλλα σημερα που μιλαμε αν ηταν να ξανακανω εγκατασταση εναλακτικης θερμανσης περα απο το πετρελαιο με 800 ευρω ολα κι'ολα θα ειχα κανει και πολυ πιο ξεκουραστη απο το ξυλο εγκατασταση και με ελαχιστα παραπανω λεφτα σε ετησια καυσιμα,οσο μεγαλωνουμε και οσο μπαινουμε στο energ μαθαινουμε πως θα γινει!

Σε διαβάζω από καιρό. Και ξέρω ότι τα μετράς καλά τα κουκιά.
Ε θα σκάσω όμως που δεν μπορώ να σκεφτώ πως στο καλό θα κάνεις θέρμανση με κόστος εγκατάστασης 800 ευρώπουλα όλα και όλα και με κόστος λειτουργίας λίγο μεγαλύτερο από του ξύλου.
plssss πες τι σκέφτεσαι..... :)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142373 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Gdevil έγραψε:

valsam έγραψε: ......
Εμενα μου εφυγαν 2μιση χιλιαρικα και για τα δεδομενα της εποχης ηταν πολυ λιγα και τα εχω κανει προ πολου αποσβεση αλλα σημερα που μιλαμε αν ηταν να ξανακανω εγκατασταση εναλακτικης θερμανσης περα απο το πετρελαιο με 800 ευρω ολα κι'ολα θα ειχα κανει και πολυ πιο ξεκουραστη απο το ξυλο εγκατασταση και με ελαχιστα παραπανω λεφτα σε ετησια καυσιμα,οσο μεγαλωνουμε και οσο μπαινουμε στο energ μαθαινουμε πως θα γινει!

Σε διαβάζω από καιρό. Και ξέρω ότι τα μετράς καλά τα κουκιά.
Ε θα σκάσω όμως που δεν μπορώ να σκεφτώ πως στο καλό θα κάνεις θέρμανση με κόστος εγκατάστασης 800 ευρώπουλα όλα και όλα και με κόστος λειτουργίας λίγο μεγαλύτερο από του ξύλου.
plssss πες τι σκέφτεσαι..... :)

Το εχω ξαναγραψει αλλα μαλλον δεν το διαβασες,αφου εβαλα τον ξυλολεβητα και μετα περασαν καμια 3-4 μαστορια αλλα και 2 πελλετο καυστηριατζηδες και απ'οτι μου ειπαν και απ'οτι εχω μαθει και δει και'γω μια χαρα και με πολυ καλη αποδοση θα δουλευε ο λεβητας πετρελαιου μου με πελλετ ,αυτο λεω λοιπον στο αν ηταν να ξανακανω θερμανση θα εβαζα μονο εναν καυστηρα πελλετ στον υπαρχον λεβητα πετρελαιου και μια φορα τις 3-4 μερες θα ανοιγα το κλειστρο και με μια ηλεκρτρικη θα μαζευα την σκονη,πολυ πιο ξεκουραστα απο το ξυλο και με 170-180 ευρω τον τονο που αγορασε νταλικα ο ξαδελφος απο Βουλγαρια θα επαιρνα και΄γω πελλετ , τα ξυλα εμενα απο Βουλγαρια μου βγηκαν προπερση 120 ευρω τα 2,2 κυβικα δηλ. ο τονος με 10-15% υγρασια και θερμ. δυν 4,2 kw/kg, πελλετ 170 ο τονος και θερμ. δυν. 4,8-5,2 kw/kg (δηλ. 20% παραπανω) 120 ευρω τα ξυλα + 20% παραπανω ποσοστητα που χρειαζομαι μας κανουν 144 ευρω για ξυλα και 170 για πελλετ, δηλ. ελαχιστα μεγαλυτερο κοστος θα ηταν με πελλετ για μενα που αντε να ηθελα και 4 τονους πελλετ την σαιζον βρε και απο θεμα αποδοσης να μην απεδιδε ο λεβητας οσο ο burnit αντε και εκει αλλο ενα κατοσταρικο την σαιζον δηλ. κανα 200σαρικο πολυ τραβηγμενα θα μου εβγαινε με πελλετ η θερμανση,πολυ πιο ξεκουραστα και μειον 1700 ευρω στα λεφτα που ξοδεψα για τον ξυλολεβητα !
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142377 από burnit 30
Απαντήθηκε από burnit 30 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Εχω δοκιμασει εγω καυστηρα πελλετ σε υπαρχον λεβητα πετρελαιου,πολυ ταλαιπωρια .Μεγαλη διαφορα με την χρηση τωρα του burnit.Οποιος θελει να βρει τον μπελα του ας το δοκιμασει,(καλη διασκεδαση).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144554 από burnit 30
Απαντήθηκε από burnit 30 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Εβγαλα τη σχαρα, τωρα το πελλετ και ο λεβητας εχουν πολυ καλυτερη αποδοση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ