Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #146940 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
παιδια διαβασα με προσοχη ολα τα παραπανω αλλα ενα θα σας πω.γνωριζει καλυτερα οποιος τον εχει τον λεβητα.εγω εχω τον 40kw κ ζεσταινω 180 μετρα κ 1000 δοχειο αδρανειας.εχω αναφερει σε αλλο ποστ οτι ειχα μεγαλες εξοδους καυσαεριων της ταξης 300 c.φτιαχνοντας τα αντιστοιχα διαφραγματα τα εριξα 160-180.το γεμισμα του λεβητα ειναι πανευκολο. αν με τα 1200 ευρω που πηρα αυτον εβρισκα καλυτερο θα ειχα λογω να μην τον παρω?μηλαμε για ενα οικονομικο μηχανημα με καλες αποδοσεις.θα χαρω πολυ να με επισκεφθει καποιος κ να τον δει απο κοντα σε λειτουργια.ολα τα αλλα περισευουνε..
Φίλε , το ίδιο έχω αναφέρει και στον αξιότιμο φίλο Βαλσαμ δεν έχω τίποτα μαζί σας απλά θέλω να συμμετέχω στο θέμα μας που είναι η αποδοτικότητα των ξυλολεβήτων σε συνδιασμό την μέγιστη οικονομία αυτών.
Το ξαναλέω ότι οι μικροί ξυλολέβητες δεμ κάνουν οικονομία αντιθέτως σπαταλούν επιπλέον καύσιμο. Δεν κάνω τη δουλειά του Μηχανολόγου στο γραφείο αλλά εδώ και 25+ χρόνια έχω τοποθετήσει δεκάδες από αυτούς και ξέρω σίγουρα κάτι παραπάνω με συγχωρείται όμως για αυτό.
Πάντα φιλικά το λέω. Στο σπίτι μου έχω αντι/σει 5 ξυλολέβητες διαφορετικών εργοστασίων και τους Burnit έχω εγκα/σει 3 .
Όλοι οι κατασκευαστές κλέβουν ισχύ (τυγχάνει να σχεδιάζω για τη θερμμοστάλ και για τη Χαλκοθέρμ) παλιότερα. Ένας 30 kw έχει θερμαινόμενη επιφάνεια περίπου την μέτρησα 2,5 μ2 και ένας froling 30 kw 3,3 με διπλάσιο μέγεθος.
Σας λέω ότι στη καύση των ξύλων η μέγιστη ειδική φόρτιση των χαλύβδινων επιφανειών ανέρχεται στις 8-10 kw/μ2. Η ενεργητική όμως επιφάνεια των είναι μόλις 1,8μ2 οπότε η μέγιστη ισχύς της καύσεως των ξύλων ανέρχεται σε έναν 30 kw όταν τα καυσαέρια σαρώνουν όλες εξίσου το ίδιο τις επιφάνειες είναι 1,8x10kw=18kw την ώρα. Επειδή η ισχύς υπολογίζεται με τον χρόνο , θα έλεγα ότι αυτή στον 30kw ανέρχεται στις 25-28kwμετά από 2 περίπου ώρες οπότε και αρχίζει και η θερμοκρασία να ανεβαίνει. Σε έναν μεγαλύτερο όμως λέβητα με θερμαινόμενη επιφάνεια πολύ μεγαλύτερη στο διπλάσιο περίπου προκαλείται μεγαλύτερη ψύξη των καυσαερίων και το θερμιδικό αποτέλεσμα είναι μεγαλύτερο περίπου στο διπλό. Οπότε με χρήση τετράοδηε ή τρίοδης ίσως και δεν απαιτείτο δοχείο αδράνειας. Το πρόβλημα με το δοχείο είναι ότι ταιριάζει σε κρύο και συνεχόμενο κρύο με μικρές διακυμάνσεις της εξωτερικής θερμοκρασίας , που ένας οριακός ξυλολέβητας να λειτουργούσε σε συνεχόμενη λειτουργία με μεγαλύτερη ασφάλεια και οικονομία.
Στην Ελλάδα με μέσο Γεωγραφικό πλάτος 38-40 και αρκετή ηλιοφάνεια κει με μεγαλύτερη διάρκεια ημέρας δεν συμβαίνει το ίδιο.
Δεν θα σας πώ γιατί προτιμήσατε Βουλγάρικους καλά κάνατε αλλά οι Έλληνες έχουν πολύ μεγαλύτερη τεχνική κατάρτιση από αυτούς και κατασκευάζουν πιο αξιόλογα συστήματα.
Άρα λοιπόν μεγαλύτερη θερμαινόμενη επιφάνεια καλύτερα , με τούμπα ακόμη καλύτερα γιατί αυξάνουν την θερμική συμπεριφορά της καμπύλης στην εστία του λέβητα με ταυτόχρονη αύξηση αυτής και μεγάλη χωρητικότητα καύσιμης ύλης θα ανεβάσουν τον Β.Απόδοσης και θα κάνουν και μεγαλύτερη οικονομία.
Να με συγχωρείται όμως για την παρέμβαση δεν την κάνω για να σας εκνευρίσω αλλά για να βοηθήσω όσο μπορώ και να διελευκάνω τη σχέση απόδοσης -οικονομίας.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #146943 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

etsa67 έγραψε: παιδια διαβασα με προσοχη ολα τα παραπανω αλλα ενα θα σας πω.γνωριζει καλυτερα οποιος τον εχει τον λεβητα.εγω εχω τον 40kw κ ζεσταινω 180 μετρα κ 1000 δοχειο αδρανειας.εχω αναφερει σε αλλο ποστ οτι ειχα μεγαλες εξοδους καυσαεριων της ταξης 300 c.φτιαχνοντας τα αντιστοιχα διαφραγματα τα εριξα 160-180.το γεμισμα του λεβητα ειναι πανευκολο. αν με τα 1200 ευρω που πηρα αυτον εβρισκα καλυτερο θα ειχα λογω να μην τον παρω?μηλαμε για ενα οικονομικο μηχανημα με καλες αποδοσεις.θα χαρω πολυ να με επισκεφθει καποιος κ να τον δει απο κοντα σε λειτουργια.ολα τα αλλα περισευουνε..
Φίλε , το ίδιο έχω αναφέρει και στον αξιότιμο φίλο Βαλσαμ δεν έχω τίποτα μαζί σας απλά θέλω να συμμετέχω στο θέμα μας που είναι η αποδοτικότητα των ξυλολεβήτων σε συνδιασμό την μέγιστη οικονομία αυτών.
Το ξαναλέω ότι οι μικροί ξυλολέβητες δεμ κάνουν οικονομία αντιθέτως σπαταλούν επιπλέον καύσιμο. Δεν κάνω τη δουλειά του Μηχανολόγου στο γραφείο αλλά εδώ και 25+ χρόνια έχω τοποθετήσει δεκάδες από αυτούς και ξέρω σίγουρα κάτι παραπάνω με συγχωρείται όμως για αυτό.
Πάντα φιλικά το λέω. Στο σπίτι μου έχω αντι/σει 5 ξυλολέβητες διαφορετικών εργοστασίων και τους Burnit έχω εγκα/σει 3 .
Όλοι οι κατασκευαστές κλέβουν ισχύ (τυγχάνει να σχεδιάζω για τη θερμμοστάλ και για τη Χαλκοθέρμ) παλιότερα. Ένας 30 kw έχει θερμαινόμενη επιφάνεια περίπου την μέτρησα 2,5 μ2 και ένας froling 30 kw 3,3 με διπλάσιο μέγεθος.
Σας λέω ότι στη καύση των ξύλων η μέγιστη ειδική φόρτιση των χαλύβδινων επιφανειών ανέρχεται στις 8-10 kw/μ2. Η ενεργητική όμως επιφάνεια των είναι μόλις 1,8μ2 οπότε η μέγιστη ισχύς της καύσεως των ξύλων ανέρχεται σε έναν 30 kw όταν τα καυσαέρια σαρώνουν όλες εξίσου το ίδιο τις επιφάνειες είναι 1,8x10kw=18kw την ώρα. Επειδή η ισχύς υπολογίζεται με τον χρόνο , θα έλεγα ότι αυτή στον 30kw ανέρχεται στις 25-28kwμετά από 2 περίπου ώρες οπότε και αρχίζει και η θερμοκρασία να ανεβαίνει. Σε έναν μεγαλύτερο όμως λέβητα με θερμαινόμενη επιφάνεια πολύ μεγαλύτερη στο διπλάσιο περίπου προκαλείται μεγαλύτερη ψύξη των καυσαερίων και το θερμιδικό αποτέλεσμα είναι μεγαλύτερο περίπου στο διπλό. Οπότε με χρήση τετράοδηε ή τρίοδης ίσως και δεν απαιτείτο δοχείο αδράνειας. Το πρόβλημα με το δοχείο είναι ότι ταιριάζει σε κρύο και συνεχόμενο κρύο με μικρές διακυμάνσεις της εξωτερικής θερμοκρασίας , που ένας οριακός ξυλολέβητας να λειτουργούσε σε συνεχόμενη λειτουργία με μεγαλύτερη ασφάλεια και οικονομία.
Στην Ελλάδα με μέσο Γεωγραφικό πλάτος 38-40 και αρκετή ηλιοφάνεια κει με μεγαλύτερη διάρκεια ημέρας δεν συμβαίνει το ίδιο.
Δεν θα σας πώ γιατί προτιμήσατε Βουλγάρικους καλά κάνατε αλλά οι Έλληνες έχουν πολύ μεγαλύτερη τεχνική κατάρτιση από αυτούς και κατασκευάζουν πιο αξιόλογα συστήματα.
Άρα λοιπόν μεγαλύτερη θερμαινόμενη επιφάνεια καλύτερα , με τούμπα ακόμη καλύτερα γιατί αυξάνουν την θερμική συμπεριφορά της καμπύλης στην εστία του λέβητα με ταυτόχρονη αύξηση αυτής και μεγάλη χωρητικότητα καύσιμης ύλης θα ανεβάσουν τον Β.Απόδοσης και θα κάνουν και μεγαλύτερη οικονομία.
Να με συγχωρείται όμως για την παρέμβαση δεν την κάνω για να σας εκνευρίσω αλλά για να βοηθήσω όσο μπορώ και να διελευκάνω τη σχέση απόδοσης -οικονομίας.

Εγω φιλε το ξαναπα τυγχανει να μην εχω καμια επαγγελματικη σχεση ουτε με κατασκευαστες λεβητων ,ουτε με πελλετ ,ουτε με ξυλο,βρε ουτε με οδοντογλυφιδι η ακομη και ροκανιδι!
Και εσυ τωρα μας το σκας το παραμυθι και μας λες "(τυγχάνει να σχεδιάζω για τη θερμμοστάλ και για τη Χαλκοθέρμ)"
Ετσι εξηγουνται ορισμενα πραγματα!
Και μιας και σχεδιαζεις για τους συγκεκριμενους κατασκευαστες για πες μας αυτοι δηλωνουν τα πραγματικα kw?
Και σορρυ αν ακουστει ειρωνικο αλλα ψωφαω να σε ρωτησω, αυτος ο κοφτης www.multiclima.gr/cache/files/be80ac49f4...f9d74e69fece8b88.jpg που μοιαζει με ιπταμενο δισκο (και που αν δεν κανω λαθος μετα προστεθηκε μιας και φιλος μου εχει τον συγκεκριμενο λεβητα προ ιπταμενου δισκου!) ειναι δικη σου σχεδιασης?
Οι λεβητες της θερμμοστάλ εχουν δηλωση συμμορφωσης ΕΝ 303-5,τι κλασης,1,2,3 ,ποια απ'ολες?
Ο Βουλγαρος παντος δηλωνει ΕΝ 303-5-class3 www.panourisolare.biz/Sitefiles/Centrale%20Pe%20Lemn.pdf
Last edit: 8 Χρόνια 11 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #146948 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Τοποθέτησε κόφτρες στο 2 διάφραγμα αλλά μα προσέξεις όταν ανοίγεις τη πόρτα να μην βγαίνει καπνός. Έτσι θα ξέρεις ότι ο ελκυσμός ανέρχεται στα 2 pa και στον θάλαμο 0,8 pa.
Δεν πειράζει άν δεν ξέρεις απο θερμάνσεις , πάρε ένα μιλιμπαρόμετρο απο κάποιον και κάνε μια τρύπα 8 μμ στον καπναγωγό 30-40 εκ απο τον καπνοσυλλέκτη και βύθισε το πουράκι μέσα 8 εκ.
Έπειτα βάλε αρκετά ξύλα και τον αέρα στο 8ή 9 και μέτρα τον ελκυσμό . Πρέπει όταν ζεσταθεί η καμινάδα να σου δείχνει 018-020 και πάνω mbar. Τότε θα ξέρεις ότι τα καυσαέρια δουλεύουν σωστά και η φλόγα οξυγονώνεται αρκετά.
Άν θέλεις να φτιάξεις κόφτρες πάρε μία γαλβανιζέ λαμαρίνα μορφής κυματοειδούς ,αυτή που τοποθετούμε σε οροφές ή σκέπαστρα, και τοποθέτησέ τη στα διαφράγματα εγκάρσια δηλ τα λούκια να κοιτάνε στα πλαινά τοιχώματα του διαφράγματος.
Απο τη κάτω μεριά βάλε δύο μπετόβεργες για να σηκωθεί η λαμαρίνα 1-1,5 εκ ώστε τα καυσέρεια να περνάνε ελεύθερα και απο κάτω. Καλή επιτυχία και ότι άλλο θέλεις μη δυστάσεις να ρωτήσεις.
Για τη θερμοστάλ υπάρχουν iso kai ce αλλά να ξέρεις ότι όλοι οι κατασκευαστές πέρνουν πιστποιήσεις μόνο για τα υλικά και τη μέθοδο συγκόλλησης και ασφάλειας και πολύ λιγότερο έως καθόλου για την απόδοση πλίν κάποιοι ΑυστροΓερμανοΣουηδικοί.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #146949 από burnit40
Απαντήθηκε από burnit40 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
φιλε valsam δεν ανοιξα τρυπες.θα τις ανοιγα μετα αν ηθελα σταδιακα να αυξησω εθελκυσμο,αλλα οκ δεν ειχα θεμα.η διαφορα με τους κοφτες κ με αυτο που εκανες εσυ στην καμιναδα ειναι οτι εγω καθυστερω τα καυσαερια ομαλα απο το προτο επιπεδο ενω εσυ τον μπουκωνεις στο τελος καταργωντας ουσιαστικα το κλαπετο.φαντασου ενα βαρελι με μια αποληξη εξατμισης.γνωμη μου παντα.etsa σε εκτημω ιδιαιτερα εδω μεσα γιατι δινεις ορθες απαντησεις αλλα θα σου πω το εξης.πριν 3 χρονια οταν αρχησα να κοιταω για ξυλολεβητα στη λαρισα κοιταξα σε αρκετα μαγαζια μηχανηματα οχι για οικονομικους λογους αλλα κατι να με ευχαριστησει.τοτε ειχε βγαλει κ ο συνεταιρισμος της λαρισας που οταν τον ειδα γελασα.ειχαν ως χωρο καυσης οσο ενας πετρελαιου κ ο πινακας που ειχε με τα καλωδια ειταν οπως στα παζαρια φωτεισμος -γενητρια.1360 ευρω παρακαλω κ ειχαν αρκετες επιστροφες απο πελατες λογω κακης λειτουργιας.ειδα αλλα μηχανηματα αλλα δεν ειχανε ελεκτη κ μοτερ αλλα θερμοστατικη βαλβιδα πορτας.κ το αποκορυφωμα πηγα να δω τον βασιλια ATMOS κ πηγα μολις σχολασα 2 15 το μεσημερη.η πολητρια σφουγαριζε κ μονο ξυλο που δεν μου εριξε που πατησα μεσα.με ειχε εξω απο την πορτα κ οταν την ειπα οτι ενδιαφερομαι για τον atmo νομιζε οτι την κοροιδευω μαλλον λογω υψηλης τιμης κ κακης ενδυμασιας μου.τελως κατεληξα στην βουλγαρα που με ικανοποιησε αρκετα.σαφως υπαρχουνε καλυτερα μηχανηματα αλλα τιμη κ αποδωση οκ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #146951 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Φιλε etsa67 θα μου πεις τελικα αν τα νουμερα που δινουν αυτοι οι λεβητες που τυγχάνει να σχεδιάζεις ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα,π.χ ο Thermostahl Bioplex HL-50 / Λέβητας Πυρήνα - Πέλλετ - Ξύλου (50.000kcal) ,ειναι πραγματικα αυτα τα 50.000kcal?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #146953 από stef29
Απαντήθηκε από stef29 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Καλησπερα και καλη Ανασταση!
Φιλε Valsam μετα απο 3 χρονια λειτουργιας του λεβητα ποια η αποψη σου για το δοχειο αδρανειας χρειαζοταν η τελικα το μηχανημα δουλευει αποδοτικα και χωρις αυτο?Επισης τα διαφραγματα καθε ποτε τα καθαριζεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.144 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ