Παραγωγή βιοντίζελ απο τηγανέλαια

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102962 από pantelisdaf
είμαι σίγουρος ότι τα έκανα όλα τέλεια αλλά δεν γνωρίζω γιατί αντί κάτω η Γλυκερίνη είναι πάνω!
Thanks, enayway. Pantelis 2013

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103233 από velanas
Απαντήθηκε από velanas στο θέμα Παραγωγή βιοντίζελ απο τηγανέλαια
pantelis...τι μεθανόλη έβαλες και ποσο σαν να μου φαίνεται στην μεθανόλη εχεις προβλημα.Και όχι στην καυστική soda αν έβαλες την κανονική ποσότητα και θερμοκρασία 55-60C

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103267 από pantelisdaf
eεπειδή το μπουκάλι μεθανόλης ήταν 2.5 κιλά, έβαλα: 90 κάτι γραμμάρια καυστική σόδα και 15+λίγο, λάδι, περασμένο από πολύ ψιλή μουσελίνα παραπάνω από 6 φορές και ενώ είχαμε κάνει το στάδιο των 60 βαθμών και φυσικά όταν βάλαμε μεθανόλη με σόδα ήταν περίπου 55-55,5 βαθμούς!!!!!!!! όλα καλά ως εδώ?
Many thanks, Pantelis 2013

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103280 από velanas
Απαντήθηκε από velanas στο θέμα Παραγωγή βιοντίζελ απο τηγανέλαια
pantelis...έβαλες 200ml dld περίπου 120gr βάρος μεθανόλη 95% καθαρή και 5 με 6 gr soda για κάθε λίτρο λάδι.dld αν έφτιαξες 10 λίτρα λάδι έπρεπε να βάλεις 2 λίτρα μεθανόλη και 50 με 60 γραμμάρια soda

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109691 από anstpe
Απαντήθηκε από anstpe στο θέμα Παραγωγή βιοντίζελ απο τηγανέλαια

hunters1977 έγραψε: Yλικα κατασκευης....

Για γρηγορη κατακαθηση της γλυκερινης και για να μην περιμενουμε 12 ωρες+ χρησημοποιουμε εναν μετασχηματιστη 15-20 κιλοβολτ 0.1-0.4 μιλιαμπερ απο λαμπες νεον, βαζοντας 2 ανοξειρωτες ραβδους μεσα στη δεξαμενη η γλυκερινη θα κατακαθησει πληρως μεσα σε 3-10 λεπτα. πληρως ομως αν δεν εχετε γνωσεις ηλεκτρονικων παρακαλω το τελευταιο μην το επιχειρησετε


Καλησπέρα, hunters1977 θα μπορούσες να μας δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες? Κάποια φωτό ίσως? αν μπορείς στείλε τες στο anstpe (at) hotmail (dot) com. ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110779 από kalogerakis
Γεια κι απο μενα hunters77. Συνχαρητηρια για το μηχανημα. Εχω καποιες αποριες σχετικα με το μηχανημα.. θα μπορουσες να επικοινωνήσεις μαζι μου στο email kostaki24@hotmail.com.ευχαριστω πολυ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ