Αγριαγκινάρα: το μέλλον στο οικονομικό καύσιμο

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104432 από egglezos

Διονύσιος έγραψε: Χαίρετε.
Εγώ τώρα τι να πω?
1. Έστειλα ένα email στην εταιρία Samaras τις προάλες αλλά χωρίς να λάβω καμία απάντηση οπότε δεν ξαναδοκίμασα επικοινωνία.
2. Για τα "κράματα" που λέτε κτλ. δε νομίζω όλοι αυτοί οι λέβητες που κυκλοφορούν να έχουν κάποια ιδιέτερη σύσταση στο χάλυβα. Απλώς έχουν κάποιο πάχος λαμαρίνας που θεορήτε ικανό να αντέξει... Άλλο που ξέρω είναι η δήλωση της εταιρίας Hargassner ότι "η εστία είναι εσωτερικά καλυμένη από ειδικό κεραμικό υλικό"! Το υπολοιπο του λέβητα...δεν ξέρω.
3. Είναι συμαντική η διευκρήνηση που κάνατε για τα kW αναλόγος καύσιμου και πιστεύω ότι θα διαφωτιστούν αρκετοί.
4.΄Η μεγάλη αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε πείρα χρήσης λεβήτων βιομάζας πολλών χρόνων όπως στην Ευρώπη αλλά και άλλη αλήθεια πρέπει να σημειωθεί, ότι αυτοί νομιζω δεν θα χρησημοποιούν άλλου είδους βιομάζα εκτός από ξύλο.
Τώρα θέλω να θέσω υπόψιν όλων σας το εξής και θέλω να με προσέξετε αν και ίσως είναι λίγο off Topic. Στους καλούς λέβητες στο εξωτερικό η φωτιά δεν έχει ποτέ επαφή με τη λαμαρίνα που περιέχει το νερό του λέβητα!!!Όποιος ξέρει απο βιομάζα καταλαβαίνει τους λόγους που τηρήτε αυτό!
Θα σας ανεβάσω και ένα pdf το οποίο δε θέλω να θεορηθεί διαφύμιση γιατί απλά δεν πολούντε τέτοια πράγματα στην Ελλάδα και δεν υπάρχουν αντιπρόσωποι. Είναι βέβαια και μεγάλης ισχύος έτσι?

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: Produkte-H...t_DE.pdf
Μέγεθος αρχείου:1,260 KB


1. Σας έχω απαντήσει στην επιστολή σας από την Δευτέρα.
2. Το πυρίμαχο που λέτε αφορά τον καυστήρα. Ο λέβητας έιναι από λαμαρίνα. Εγώ έχω λέβητες από το 1982 βιομηχανικούς που καίνε πυρηνόξυλο ακόμα και σήμερα σε λειτουργία χωρίς αλλαγή. Σας αρκεί αυτό? Το πάχος είναι τουλάχιστον 5mm σε όλους τους λέβητες που ακολουθούν πρότυπα κατασκευής.
4. Νο comment...εγώ ότι και να πώ, πάλι τα ίδια θα ακούω οπότε πάω πάσο...
5. Στους βιομηχανικούς έχετε δίκιο, έτσι συμβαίνει. Στους διαθερμικού ελαίου γιατί υπάρχει σχετική απαίτηση προδιαγραφής. Στο νερό δεν υπάρχει σχετική απαίτηση.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104440 από Διονύσιος
Χαίρετε.
Δεν την έχω λάβει την απάντησή σας αλλά σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε ότι και αν μου έχετε γράψει.Θα σας ξαναγράψω μήπως δεν "πήγε" σωστά το email μου.
Τώρα για το συγκεκριμένο λέβητα της ΕΤΑ ναι μεν είναι βιομηχανικός αλλά δεν είναι για διαθερμικό λάδι
Maximal zulässige Betriebstemperatur 95°C (Άρα, όχι λάδι αλλά νερό)
Minimale Rücklauftemperatur 60°C
Αυτή είναι η αντιγραφή από τον Technische daten πίνακά τους και εγώ ρωτάω: το φροντίζει κανείς αυτό το Minimale Rücklauftemperatur 60°C που πέζει τεράστιο ρόλο στο θέμα της πίσας και των λοιπών αποθέσεων? Δεν πρέπει λοιπόν ο λέβητας να έχει δικό του κυκλοφορητή με αντιστάθμηση για να το επιτυγχάνει αυτό? ποιός το κάνει αυτό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104442 από egglezos

Διονύσιος έγραψε: Χ
Minimale Rücklauftemperatur 60°C
Αυτή είναι η αντιγραφή από τον Technische daten πίνακά τους και εγώ ρωτάω: το φροντίζει κανείς αυτό το Minimale Rücklauftemperatur 60°C που πέζει τεράστιο ρόλο στο θέμα της πίσας και των λοιπών αποθέσεων? Δεν πρέπει λοιπόν ο λέβητας να έχει δικό του κυκλοφορητή με αντιστάθμηση για να το επιτυγχάνει αυτό? ποιός το κάνει αυτό?


έυκολα και πολύ συνηθισμένα. Το έχουν πελάτες μου ακόμα και σε πυρηνόξυλο σε οικιακούς λέβητες. δές εδώ φωτογραφία μέλους του energ στην Κέρκυρα (πίσω φαίνεται η τρίοδη)


επίσης, να ξέρεις ότι αυτή η τρίοδη είναι καλή για την καύση, καλή για το ξύλο να φορτίζει buffer, κτλ, αλλά όχι πάντα απαραίτητη. Εξαρτάται και από τον λέβητα και την κατασκευή του άν απαιτείται ή όχι ώς προς το θέμα των υγροποιήσεων τουλάχιστον.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104443 από Διονύσιος
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση αλλά όταν μιλάμε για βιομάζα κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει περίπτωση να μην πρέπει να τοποθετηθεί η τρίοδη κυρίως σε συστήματα με αντστάθμηση στη θερμοκρασία σωμάτων προσαγωγής οπότε όταν η προσαγωγή θα είναι στους 50C που θα είναι η επιστροφή μας? Νομίζω ότι δεν δουλεύει σε καμία περιπτωση σωστά ένας λέβητας, με βιομάζα πάντα, σε τόσο χαμηλά Rücklauftemperatur και για υτό στη Γερμανία δια νόμου επιβάλετε Δ.Α. 25-50λίτρα/kWth .
Περιμένω την απάντηση σας στο email όμως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104444 από egglezos

Διονύσιος έγραψε: Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση αλλά όταν μιλάμε για βιομάζα κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει περίπτωση να μην πρέπει να τοποθετηθεί η τρίοδη κυρίως σε συστήματα με αντστάθμηση στη θερμοκρασία σωμάτων προσαγωγής οπότε όταν η προσαγωγή θα είναι στους 50C που θα είναι η επιστροφή μας? Νομίζω ότι δεν δουλεύει σε καμία περιπτωση σωστά ένας λέβητας, με βιομάζα πάντα, σε τόσο χαμηλά Rücklauftemperatur και για υτό στη Γερμανία δια νόμου επιβάλετε Δ.Α. 25-50λίτρα/kWth .
Περιμένω την απάντηση σας στο email όμως.


στην περίπτωση σου αυτή χρησιμοποιείς τρίοδη αναμικτική και δεν πέφτει η θερμοκρασία σου όυτως ή άλλως. Μήν τα μπερδέυεις. Η τρίοδη της αντιστάθμισης εξισορροπεί και τις θερμοκρασίες από μόνη της. Είναι κλειστή π.χ. μέχρι τους 45 και αναμιγνύει από τους 45 και μετά. Δεν χρειάζεται κίτ εξισσορόπησης.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105410 από Διονύσιος
Θέλω να θέσω υπόψιν όλων όσων ασχολούντε με το ενεργειακό φυτό αγριαγγινάρα για καύσιμο.

Δείγματα που έλαβα από εταιρία κατασκευής Pellet από αγριαγγινάρα τα έστειλα στο Θερμοδυναμικό Ινστιτούτο Κοζάνης για έλεγχο. Οι μετρήσεις έγιναν σε δύο δείγματα.
1. Σκέτη αγριαγγινάρα με πολύ μικρό ποσοστό ενός φυσικού Binder<10%.
Θερμογόνος δύναμη :3510kcal/kg = 4077kWh/kg
Υγρασία :8.3%
Υπόλοιπο στάχτης :7.33% κ.β.

2. Αγριαγγινάρα-ξύλο 50-50 και επίσης φυσικό Binder<10%.
Θερμογόνος δύναμη :3555kcal/kg = 4124kWh/kg
Υγρασία :7.4%
Υπόλοιπο στάχτης :6.63% κ.β.

Να σημειώσω ότι τα δείγματα ήταν περσυνά ίσως να ένδιαφέρει κάποιους αυτό.
Τελικά φαίνεται ότι η αγριαγγινάρα δεν φτάνει στα επίπεδα θερμοδυναμικότητας που έχουν υποσχεθεί κάποιοι κύκλοι. Παρόλα αυτά όμως είναι συμαντικό σαν ενεργειακό φυτό και αν τουλάχιστον πιάσει τις αποδόσεις ανα στρέμμα που υπόσχοντε θα έχει ώφελος η καλλιέργειά της. Το μεγάλο πρόβλημα που υπάρχει πάντα είναι το ποσοστό στάχτης το οποίο δεν μπορεί να πέσει κάτω από αυτά τα επίπεδα και να σκεφτεί κανείς ότι η εταιρία αυτή μαζεύει ολόκλυρο το φυτό χωρίς να πέφτει κάτω. Τακτική που αποτελεί την καλύτερη διαχείρηση στην συγκομιδή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ