Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #47061 από OANNHSEA

Αυτές οι μπρικέτες που έχει στο site είναι ξυλοκάρβουνου. Μπορούμε να τις χρησιμοποιήσουμε στα ενεργειακά? Στο manual της lanordica λέει μόνο για ξύλα και όχι κάρβουνα..

Δεν υπάρχουν μπριγκέτες ξυλοκάρβουνου, αλλιώς θα κόστιζαν πάνω από 800 ευρώ ο τόνος...
Μην βιάζεσαι...

Οι μπριγκέτες είναι με τρύπα στη μέση, τετράγωνες, 12 τεμ. ανά πακέτο (πιθανόν 10κιλο). Σήμερα που έκαψα 3 καίγονται με πολύ φλόγα, δεν σπάνε αλλά το κάρβουνο παραμένει ατόφιο, και σε γωνία 45ο που ακουμπάνε πάνω σε κάποιο άλλο κομάτι. Διάρκεια γύρω στο μισάωρο.

Είναι καρβουνιασμένες από έξω dmtr;

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #47148 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;

OANNHSEA έγραψε:

Οι μπριγκέτες είναι με τρύπα στη μέση, τετράγωνες, 12 τεμ. ανά πακέτο (πιθανόν 10κιλο). Σήμερα που έκαψα 3 καίγονται με πολύ φλόγα, δεν σπάνε αλλά το κάρβουνο παραμένει ατόφιο, και σε γωνία 45ο που ακουμπάνε πάνω σε κάποιο άλλο κομάτι. Διάρκεια γύρω στο μισάωρο.

Είναι καρβουνιασμένες από έξω dmtr;


Ναι είναι. Σήμερα το πρωί που πήγα να καθαρίσω το τζάμι, για πρώτη φορά η κάπνα ήταν κατάμαυρη. Συνήθως είναι καφέ σκούρο χρώμα. Σήμερα black is black. Άραγε είναι κάτι κακό αυτό;

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #47310 από OANNHSEA

Ναι είναι. Σήμερα το πρωί που πήγα να καθαρίσω το τζάμι, για πρώτη φορά η κάπνα ήταν κατάμαυρη. Συνήθως είναι καφέ σκούρο χρώμα. Σήμερα black is black. Άραγε είναι κάτι κακό αυτό;

Μπα όχι ιδιαίτερα...
Απλά φτιάχτηκαν με κινέζικου τύπου μηχάνημα που καίει την μπριγκέτα ελαφρά για την σταθεροποιήσει.
Βέβαια εγώ από ότι ξέρω η στάχτη είναι μαύρη και όχι καφέ σκούρο...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #70762 από nivosgr
Απαντήθηκε από nivosgr στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;
Εχει βρει κανενας μπριγκετα σε καλη τιμη που να εχει διαρκεια;;
Μιλαω για πανω απο μια ωρα, γιατι οσες και να εχω δοκιμάσει κρατάνε το πολύ τρια τέταρτα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #70770 από giannis37
καλησπερα σε ολοι την παρεα περυσι δοκιμασα να καψω μπριγκετες τσεχιας καλες αλλα ακριβες 300 euro ο τονος και απο διαρκεια 40 λεπτα μετα μου εφερε ενας φιλος απο ρουμανια με 240 ο τονος και κρατουσαν 1 ωρα και η φλογα δεν το συζηταμε στα πρεκια :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110120 από nikos12
Απαντήθηκε από nikos12 στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;

xkar έγραψε:

xkar έγραψε: το site του μαλλον ειναι παλιό και χωρίς ενημερωση. κανονικέσ μπρικέτες ξύλου αγόρασα. το λινκ είναι απλά για τα στοιχεία του. σας ανεβάζω και φώτο από τις μπρικετες


οι ρουμάνικες μπρικετες...



Αυτές οι μπρικέτες δεν είναι κατάλληλες, ούτε οι μάυρες σε αυτή τη φωτο mpriketes.gr/mpriketa.html. Οι μόνες καλες είναι οι 2 φωτογραφίες στο βάθος (κοινώς οι αυστριακές ή οι χύμα) mpriketes.gr/mpriketes-timi.html
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by nikos12.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.114 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ