Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147241 από χρηστος8

etsa67 έγραψε:
Το κλίμα μας είναι κατά μέσο όρο , ήπιο , και δεν απαιτεί την Τεχνολογία με αισθητήρες λ κ.α επειδή δε΄ν συμβαίνει να λειτουργεί η θερμανση συνεχόμενα αλλά με διακοπές λογω μεγάλης και ισχυρότερης ηλιοφάνειας τα μηχανήματά μας ανταποκρίνονται λίγο καλύτερα.
γιατί στη τεχνολογία τα Ελληνικά υπερτερούν έναντι των Μηχανημάτων αυτών των Χωρών.


Αυτο δεν εχει σχεση, μα καμια σχεση με την Βορεια Ελλαδα που ζω και δουλευω.
Η συνεχομενη θερμανση επιβαλλετε και ειναι δεδομενη για οποιον σεβεται τα χρηματα που δινει για να ζεστανει το σπιτι του...και ειναι η πλειοψηφια φυσικα.
Ως υδραυλικος εχω γενικη εικονα, λογω εκατονταδων πελατων που η θερμανση αναβει τελος Οκτωβριου και σβηνει τελος Απριλιου.
Οσο για την τεχνολογια δεν βλεπω που υπερτερει η Ελλαδα σε σχεση με την τεχνολογια αλλων χωρων...το αντιθετο συμβαινει.
Ενας απο τους καλυτερους κατα την γνωμη μου, Ελληνικους καθαροαιμους λεβητες πελλετ ο pelletech 25kw του Σαμουκατζιδη ειναι πιστη αντιγραφη του edilkamin ottava 24kw...στις λεπτομερειες ομως δεν αντιγραφεται ο Ιταλος λογω τεχνογνωσιας φυσικα (βρεχομενο καπακι κτλ).
Ηλεκτρονικα... μοτερ κτλ ολα Ιταλικα στον pelletech.
Ο edilkamin βγηκε σε παραγωγη απο τους Ιταλους πολυ πριν τον pelletech.
Δειτε χαρακτηριστικα και θα καταλαβετε ποιος αντιγραφει ποιον...
www.edilkamin.com/el/caldaia_a_pellet/caldaia_ottawa.aspx
www.tzelepis-energy.gr/3E1A5D97.el.aspx

Oσο για την γενικοτερη αντιμετωπιση απο μερους μου στα Ελληνικα προιοντα θελω να τα προτιμησω ομως πλην ελαχιστων εξαιρεσεων δεν μπορω.
Δεν μπορω, γιατι δεν ειναι δυνατον αυτος που ζηταει τα λεφτα μου (του πελατη μου δηλαδη) να με κοροιδευει.
Κοροιδια ειναι να μου λεει καποιος αυτος ο Χ λεβητας ειναι 50kw... ενω στην τελικη ειναι 30.
Γιατι εγω και ο καθε υδραυλικος στην θεση μου, να γινεται ντετεκτιβ και να προσπαθει να βρει την πραγματικη ισχυ;;;

Κοροιδια ειναι επισης η καθε εταιρια να πειραματιζεται στου κασιδη το κεφαλι ωστε να εξελιξει και να βελτιωσει τα μηχανηματα της...ειναι δυνατον ο καθε Ελληναρας που φτιαχνει λεβητες πελλετ να τους πουλαει και να βλεπει - βελτιωνει τα κουσουρια τους στους χρηστες - πειραματοζωα;;;
Σαφως και δεν το δεχομαι ως υδραυλικος - χρηστης - χαρακτηρας.
Σε αναλογη περιπτωση οι κακοι Σουηδοι πριν βγαλουν σε παραγωγη εναν απλο καυστηρα πελλετ των 35kw τον ειχαν σε δοκιμες εργαστηριων 3 χρονια.

Οσο για την μεγαλυτερη ισχυ σε πελλετ - ξυλου κτλ απλα ειναι παραμυθια...
Σπιτια που ειχαν μεγαλυτερους λεβητες πετρελαιου πριν... ζεσταθηκαν με οικονομια βαζοντας μικροτερης ισχυος λεβητες πελλετ η ξυλου Ευρωπαικων εταιριων που δεν παιζουν με τα kw και την τσεπη του πελατη.
Οποιος θελει ζωντανα παραδειγματα μπορω να του δειξω.

Το εχω ξαναπει...οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 8 Χρόνια 11 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147244 από etsa67
Σου εξήγησα κάτι σε προηγούμενα πόστ μου αλλά δεν κατάλαβες τα γραφόμενά μου σχετικά με την απόδοση και οικονομία.
Μπορεί οι Ιταλοί να έχουν καλή Τεχνολογία αλλά εγώ δεν εμπιστεύομαι όλες τις εταιρείες τους.
<<Δεν μπορώ, γιατι δεν ειναι δυνατον αυτος που ζηταει τα λεφτα μου (του πελατη μου δηλαδη) να με κοροιδευει.
Κοροιδια ειναι να μου λεει καποιος αυτος ο Χ λεβητας ειναι 50kw... ενω στην τελικη ειναι 30.
Γιατι εγω και ο καθε υδραυλικος στην θεση μου, να γινεται ντετεκτιβ και να προσπαθει να βρει την πραγματικη ισχυ;;;>>
Εγώ Χρήστο μιλάω για τη θερμαινόμενη επιφάνεια και όχι για τα Kw.
Είναι μεγάλο λάθος να αναφέρεις ότι εμπιστεύεσαι μόνο τα ξένα και ότι οι μικροί λέβητες ξύλου-πέλλετ ζεσταίνουν ποιο οικονομικά.
Μπορώ να σού αποδείξω το αντίθετο και εγώ, σε πολλές εγκα/σεις μου.
Να σου πώ όμως και κάτι άλλο.
Σύγκρινε τιμές ξένων και Ελληνικών ή ξένων φθηνών αλλά όχι 30 αλλά 50 και πάνω kw χαλύβδινους ή μαντεμένιους που είναι για πέλλετ θα καταλάβεις ότι αυτό το κάτι που θα πάρεις παραπάνω, δεν καλύπτεται ούτε σε 30 Χρόνια.
Εγώ είμαι σίγουρος ότι ένας 50kw Ελληνικός για σπίτι 150 μ2 είναι πολύ πιο φθηνός και πολύ πιο αποδοτικός -οικονομικός, σε σχέση με έναν αντίστοιχο 30kw ξένου κατασκευαστή όσων εξ αυτών αναφέρονται στα διάφορα πόστ.
Μετρημένο από μένα τον ίδιο εκτός αν δεν εμπιστεύεσαι τις μετρήσεις μου.
Το μήνυμά μου είναι το εξής: Είτε αρέσει έιτε όχι, μην αγοράζετε μικρό λέβητα ξύλου -πέλλετ θα το μετανιώσετε.
Δεν κατηγορώ τα προιόντα ΄΄αλλων χωρών αλλά τις επιλογές που κάνουν μερικοί ως προς την επιλογή της ισχύος -τιμής.
Αν κάποια ημέρα τα πούμε και από κοντά θα σου δείξω έναν συνδυασμό λέβητα πέλλετ και καυστήρα πέλλετ που μπορεί να καίει τα "πάντα"με κόστος κοντά στα 1450 και ισχύ στα 45 kw έτσι για να παίζεις και λίγο με τις δυνατότητες του μηχανήματος.
Αν κατάλαβες καλά ζητάω μηχάνημα που να το οδηγώ εγώ ο ίδιος΄και όχι να μου το έχουν προγραμματίσει να καίει καλά πέλλετ συγκεκριμένης ποιότητας , ισχύος, και αντίθλιψης του θαλάμου.

Καλημέρα σου.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147722 από jnet
Και ενω τελειώνει ο Αυγουστος και μπαίνουμε στον Σεπτεμβρη σε λίγο αρχιζει η επισκεψιμοτητα να ανεβαίνει. Οπως φαίνεται με την κατάργηση του επιδοματος Θερμανσης αλλά την μειωση του ειδικού φόρου το πετρελαιο ισως να φτάσει φτηνο στον τελικό καταναλωτη. Οι ενελλακτικές μορφες θερμανσης ισως για φετος να μην αποτελέσουν το κεντρο του ενδιαφεροντος οπως εγινε και περσι. Φυσικά για καποιον που προνοεί θα ηταν ενας καλός χρόνος για να ψαξει.
Εγω αυτό που εχω να παρατηρήσω είναι η καθυστερηση με την οποία ερχονται οι τιμές στα καυσιμα να πιανουν τις διεθνείς τιμές του πετρελαιου.

Μακαρι λοιπόν αυτός ο χρόνος να βρεί μονο ζεστα σπίτια παρα και το 3ο μνημονιο.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": STAF

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147821 από PAPADAKIS
Την Κυριακή στην ΕΡΤ2 ο κ.ΓΡΥΛΑΚΗΣ είπε ότι το πετρέλαιο Θέρμανσης << μάλλον >> θα πάει 0,65 € το λίτρο.
Γιά εμένα η διαφορά είναι στα 250 € (οι 5 παλλέτες που πήρα).
Μπορεί κάποιους να μην αγγίζει αυτή η διαφορά , αλλά γιά κάποιους άλλους μετράει.
Ήδομεν....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147863 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΜΙΧΑΛΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.αλλοιμονο σε αυτους που ξηλωσαν τους λεβητες πετρελαιου απο τα λεβητοστασια και δεν τους εβαλαν παραλληλα.ΕΥΤΥΧΩΣ που δεν εχω αγορασει ακομα πελλετ και εχω μονο 2 τσουβαλια αλφα γουντ απο περυσι,με το πετρελαιο να ξεκινα απο 65 εως 80 λεπτα το λιτρο θα το σκεφτω αν θα ξανακαψω πελλετ με ολη την ταλαιπωρια του.κουβαλημα ζημιες καθαρισμα μπουκωματα ΜΑΥΡΙΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!ΜΕ 0.30λεπτα το κιλο χ 2,5 κιλα (που ισοδυναμει με 1 λιτρο πετρελαιο)===0.75 λεπτα το κιλο!!!!!!!πετρελαιο και παλι πετρελαιο και με θερμογονο δυναμη καλυτερη.ενω οι πελετοπαραγωγοι το ανεβαζουν τον τονο απο οτι βλεπω ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147864 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
jnet καλημερα ας αυξησουν λιγο ακομα το πελλετ και θα αγορασουν πολλοι!!!!!!!!!!!!!!!!!ηδη ξανααγοραζει ο κοσμος λεβητες και ατομικες μοναδες πετρελαιου.μετα λεμε δεν πουλαμε κλεινουνε και ολες οι παπ@ριες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.105 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ