Τρόπος μεταφοράς πυρηνόξυλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80009 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Τρόπος μεταφοράς πυρηνόξυλου
φιλοι μου καλησπερα. απο ενα άλλο φορουμ αλίευσα το παρακατω μηνυμα και αφορα το θεμα:

΄΄Ευκαμπτος κοχλιας

Ρε παιδια μηπως ξερει κανενας απο τους τεχνικους που μπορω να βρω κοχλια ευκαμτο τυπου σπυραλ οπως αυτους που εχουν οι καυστηρες πελλετ?

φιλε μου φανταζομαι οτι θελεις να κανεις εναν ευκαμπτο κοχλια μεταφορας πελλετ.Αυτον μπορεις να τον κατασκευασεις αγοραζοντας τον μεταλλικο κοχλια που ειναι ευλιγιστος και να τον περασεις σε σπιραλ ή αλλου τυπου ευκαμπτο πλαστικο σωληνα σαν του ποτισματος αλλα ενισχυμενο.Τον κοχλια μπορεις να τον βρεις απο εταιρειες εμποριας βιομηχανικων ειδων(ρουλεμαν,ιμαντες,μοτερ κτλ) οπως τον Αλεξανδρη (www.alexandris.gr/gr/company.php) και εγω απο αυτον πηρα δειγμα ,και για τον πλαστικο σωληνα σε καποιο μεγαλο καταστημα που πουλαει πλαστικα αρδευσης (πχ. Πετζετακη).Μετα προσαρμοζεις και ενα μικρο μοτερ dc ή ac με μειωτηρα ή ινβερτερ και εχεις ετοιμο τον diy κοχλια σου με μιδαμινο κοστος.
Για τεχνικα χαρακτηριστικα:
www.alexandris.gr/user_files/fil ... 2df_gr.pdf
Ετσι ταιζουν και στον αγροτικο τομεα στις νεες μοναδες (εκει να δεις πατεντες !!)΄΄

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80025 από thlanarass
Απαντήθηκε από thlanarass στο θέμα Τρόπος μεταφοράς πυρηνόξυλου
κοχλιες εδω

www.spiralco.gr/products-gr.html
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ftspetro

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80870 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Τρόπος μεταφοράς πυρηνόξυλου
Φιλε μου thlanarass, σ ευχαριστω για την βοηθεια. Πηγα σημερα εκει που μου έγραψες και η εταιρεια εχει νεα διεθυνση, Κωνσταντινουπόλεως 12-14 στον Πειραια. Μου δινει την 6 μετρη εξωτερικη μεταλλική σωληνα φ 100, με αντιστοιχο κοχλια και εσωτερικη σωληνα για τον κοχλια, περιπου στα 20 ευρω το μετρο συν ΦΠΑ. Σε ερωτηση μου αν μπορει την μεταφορα του πυρηνοξυλου να την κανει σωληνα και κοχλιας με μικροτερη διατομη π.χ. φ60, μου ειπε πως μαλλον δεν θα μπορει, λογω των σβόλων του υλικου. Επισης μου ειπε, ότι για να με βοηθησει να μονταρω όλες τις σωληνες ( χρειαζομαι περιπου 15 μετρα), το κανει με πανω από 300 ευρω εργασια και χρειαζονται παρεμβασματα, εδρανα για ρουλεμαν και τορνος για τον εσωτερικο αξονα. Επισης μου ειπε, ότι θα χρειαστω τριφασικο μοτερ 2 HP, με μειωτηρα, κοστους περιπου 400 ευρω.
Ερωτηση, αν ξερει καποιος από τους φιλους, γιατι εγω δεν το κατεχω το αντικειμενο: τι παρεμβασματα χρειαζομαι? τι ειδους ρουλεμαν και πως τα στερεωνω μεσα στη σωληνα? Πρεσαριστα? τους άξονες πως τους ενωνω μεταξυ τους? Και τα αναγκαια υλικα ξερει κανεις απο που μπορω να τα προμηθευτω? Και πως να τα ζητησω για να μην φανω τελειως βλακας? Συγνωμη για την αμάθεια μου αλλά προσπαθω να μαθω και ας κανω και λαθη. Ευχαριστω και παλι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80986 από thlanarass
Απαντήθηκε από thlanarass στο θέμα Τρόπος μεταφοράς πυρηνόξυλου
Αν δεν βαλεις καθολου ρουλεμαν και απλα ο κοχλιας με τον αξονα του (θα ηλεκτροκολησης αξονα με κοχλια)
και τον εχεις να ακουμπαει στην σοληνα δεν θα δουλευει?Απλα ισως να χρειαστει στην μιση αποσταση
δευτερο μοτερ .
Δηλαδη 2τεμ 7μετροι κοχλιες ο ενας μετα τον αλλο.
μοτερ με μειωτηρα μπορεις να βαλεις απο παλαγκο αυτης της ιπποδυναμης (που ειναι φθυνοτερα νομιζω)
αφου το ανοιξεις απο την μερια της φτερωτης και βγαλεις το ελατηριο του συμπλεκτη.
μετα γυρναει ελευθερα.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by thlanarass.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81050 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Τρόπος μεταφοράς πυρηνόξυλου
Η τελευταια λεξη της τεχνολογιας στη μεταφορα και τσουβαλιασματος 3 τονων πυρηνοξυλου ειναι μια.
Παιρνεις εναν εργατη.
Με 30 ευρω καθαρισες!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ftspetro

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81056 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Τρόπος μεταφοράς πυρηνόξυλου
Στρατο καλημερα. σ ευχαριστω για την ιδεα ... μου την :silly: εχεις ξαναπει. χαχαχα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ