Νομοθεσία περί πυρηνόξυλου – ξύλου για περιέργους

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113717 από bromiaris1gr
Καλησπέρα σύντροφοι και καλώς ήρθα
Σας γράφω από επαρχιακή κωμόπολη και θέλω να θέσω ένα σημαντικό πρόβλημα
Θέλοντας να απεξάρτηση από το πετρέλαιο για την θέρμανση της μονοκατοικίας μου και έχοντας στην περιοχή μου και άφθονο ξύλο αλλά και πυρήνα που μπορώ να προμηθευτώ θέλω να εγκαταστήσω παράλληλα με τον λέβητα πετρελαίου έναν λέβητα βιομάζας..
Να καίει ξύλο, πυρήνα και ίσως φτηνό πέλλετ αν βρω…
Η ερώτηση μου είναι η εξής… παίρνοντας έναν πιστοποιημένο λέβητα βιομάζας και καίγοντας πυρηνόξυλο θα έχω πρόβλημα από μερικούς περιέργους στην γειτονιά μου που γνωρίζοντας τα πάντα καθότι πολύξεροι και παντογνώστες θα μου λένε ότι τους μυρίζει η μύτη τους τα κρύα βράδια του χειμώνα?
Δηλαδή θέλω να με διαφωτίσετε εφόσον γνωρίζεται στο τη μπορώ να βάλω και τη μπορώ να απαντήσω μετά…
Πηγαίνοντας σε εμπόρους λέβητα βιομάζας αυτοί όντας έμποροι να πουλήσουν θέλουν και σου τα λένε ρόδινα αλλά και όχι κάτι συγκεκριμένο
Οι ενεργειακοί επιθεωρητές που ρώτησα έχουν μαύρα μεσάνυκτα…
ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113719 από tas
Καλωσόρισες. Με το καλό να εγκαταστήσεις τον λέβητα και να τον παρουσιάσεις εδώ.
Σχετικά με αυτά που θα κάψεις, είχε βγει πρόσφατα μια ανακοίνωση όσον αφορά αυτά που επιτρέπονται και εκείνα που απαγορεύονται.
Είχε ανοίξει κι ένα σχετικό θέμα εδώ .
Σχετικά με τις αποστάσεις, αν θυμάμαι καλά βάσει νόμου οι καμινάδες πρέπει να απέχουν 10 μέτρα από γειτονικά κτίρια. Αν η απόσταση είναι μικρότερη και γίνει καταγγελία, θα πρέπει να σηκωθεί. Ετσι τουλάχιστον λεει ο νόμος, τι γίνεται στην πράξη είναι άλλο θέμα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113720 από dimlyk
198/30.9.2013

οτι καταλαβες καταλαβες :) γιατι εγω δεν καταλαβα
ποινες δεν αναφερει ...αλλα προβλεπονται αλλου για ρυπογονους λεβητες
με λιγα ΄λογια "ο θεος να σε φυλαει απο κακο γειτονα"
ασχετα απο τα παραπανω μια και μιλησες για πιστοποιημενο λεβητα ...εξασφαλισε πρωτα ποια καυσιμα μπορει να καψει απροβληματιστα .

κατα τα λοιπα επιτρεπεται η χρηση βιοκαυσιμων
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...495&Itemid=384#97941


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113740 από bromiaris1gr
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας σύντροφοι
Ο λέβητας βιομάζας θα αγοραστή με χρηματοδότηση από το πρόγραμμα Εξοικονομώ Κατ Οίκον οπότε θέλοντας και μη θα είναι πιστοποιημένος σύμφωνα με τα δεδομένα που θέτει το υπουργείο
Το θέμα είναι άλλο..
Ωραία… έχω εγώ τα ξύλα ελιάς και βελανιδιάς μου…
Μπορώ να πάρω αν βρω φυσικά φτηνό πέλλετ και μπορώ να προμηθευτώ πύρινα….
Ο κακός ο γείτονας πως ελέγχεται?
Δεν υπάρχει κάποιος ξεκάθαρος νόμος που να λέει μπορείς να κάψεις αυτό κλπ κλπ και να τον αποστομώσεις?
Όπως την τελευταία Υπουργική απόφαση για τη βιομάζα και τα ξύλα στο τζάκι…εδω
Βέβαια με βάσει αυτό το ΦΕΚ μπορώ να κάψω νόμιμα βιομάζα και όχι τα πχ βαμμένα ξύλα και νοβοπάν…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113748 από dimlyk
τον νομο στον εδειξα και ειναι ξεκαθαρο οτι μπορεις
δυστυχως υπαρχεει μια πολυνομια για να μπλεκουμε γενικως
πχ,,,δεν φτανει ο πιστοποιημενος λεβητας ,,χρειαζεσαι και ελεγχο απο καυστηρατζη
χρειαζεται το λεβητοστασιο να πληροι τις προυποθεσεις ,,,η καμιναδα το ιδιο
και τωρα και το καυσιμο ,,,για το οποιο ακομα ειναι μπαχαλο η κατασταση...
ας μην τα κανουμε ολα τραγικα ομως...πολλοι χρησιμοποιουν πυρηνοξυλο ...αλλα και αρκετοι το βαρεθηκαν λογω κακης ποιοτητας . ξεκινας με ξυλα μεχρι να ψιλοσυνιθισουν ... τ ανακατευεις σιγα σιγα και μεχρι τοτε μπορει να βγει και πυρηνοξυλο προδιαγραφων :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113750 από vag1234
Γενικά το πυρηνόξυλο είναι ένα πολύ βρώμικο καύσιμο και έχει πολλές ιδιαιτερότητες εκτός αν στο χαρίζουν κατά την δικιά μου άποψη. Ο αποθηκευτικός χώρος θα μυρίζει σαν λιοτριβι, το λεβητοστάσιο το ίδιο και η μυρωδιά της κάπνας από την καμινάδα δεν είναι ότι καλύτερο. Στα λέω εκ πείρας διότι έχω δοκιμάσει τα πάντα. Όταν έκαιγα πυρηνόξυλο κατάλαβα ότι ψιλοενοχλούσε άσχετα αν οι γείτονες δεν μίλαγαν. Επίσης το πυρηνόξυλο είναι καύσιμο που κάνει πολύ στάχτη που σημαίνει συχνότερους καθαρισμούς και έχει πολύ υγρασία που σημαίνει πολλές επικαθήσεις με πίσσες που καθαρίζουν δύσκολα. Η καύση πέλλετ ξύλου σε ένα καλορυθμισμένο λέβητα βιομάζας δεν ενοχλεί καθόλου ειδικά αν είσαι σε επαρχία. Είναι καλύτερα και από τζάκι..

Αγόρασε έναν λέβητα όμως που να μπορεί να κάψει σχεδόν όλα τα βιοκαύσιμα (πελλετ ξύλου, πυρηνόξυλο, ξύλο)ώστε να έχεις εναλλακτικές σε περίπτωση που ζορίσουν τα πράγματα κάποια στιγμή. Στους παμφάγους λέβητες και να κάψεις ένα πέλλετ ξύλου με λίγο παραπάνω στάχτη που είναι όμως πιο οικονομικό δεν τρέχει και τίποτα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ