Νομοθεσία περί πυρηνόξυλου – ξύλου για περιέργους

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113862 από vag1234
Leonas τι λεβητα έχεις και πόσους βιομάζας έχεις δει σε λειτουργία. Ο δικός μου ο βιομάζας όταν λειτουργεί με πελλετ ίσα ίσα που φαίνεται μια ιδέα απο καπνό στην έξοδο της καμινάδας .. Το πυρηνοξυλο ναι ψιλό ντουμάνιαζει λόγω της ιδιαιτερότητας του καυσίμου .. Αν δεν ξέρετε να τους ρυθμίσετε δεν φταίει το μηχάνημα !!

Φίλε αν δεν θες να εξαρτάσαι μόνο απο το πελλετ θα πας σε λεβητα βιομάζας .. Οι λεβητες που αναφέρεις είναι καλοί σχετικά .. Θα σου πρότεινα να πας στον mavil λόγω οτι ο thermostah είναι λίγο πιο ακριβός χωρίς να προσφέρει κατι παραπάνω .. Τους εχω δει και τους δυο να δουλεύουν . Και οι δυο είχαν καλή απόδοση με πελλετ (alpha wood).

Πιο οικονομική λύση που είναι και σκύλος είναι και ο τουρκικός ο termodinamik που εχω εγώ .. Εχω κάψει και τςοφλια αμυγδαλου ..

Επίσης να γνωρίζεις οτι το πυρηνοξυλο μπορεί να είναι φθηνότερο αλλά έχει μια μειωμένη απόδοση 20-30% σε σχέση με το πελλετ . Οπότε στην χρόνια το οικονομικό όφελος που θα έχεις με την καύση πυρηνοξυλου θα είναι της τάξεως του 15% και θα έχεις φάει και όλη τη βρώμα .. Με λεβητα βιομάζας δεν θα έχεις κανένα προβλημα να κάψεις και κάποιο φόλα υλικό που μπορεί να σου τύχει .. Κουτσά στραβά θα το κάψεις !!!!

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113863 από dimlyk

bromiaris1gr έγραψε: Καλημέρα σύντροφοι
Δηλαδή αν τοποθετήσω έναν λέβητα βιομάζας πχ της mavil και της thermostahl που είναι ελληνικοί και από ότι διαβάζω αξιόπιστοι με καύση ξύλου η πέλλετ θα βγάζει ντουμάνι?
Εγώ το σκέπτομαι ως εξής…
Λόγο της πρωινής εργασίας το σπίτι δεν θα θερμαίνεται.. οπότε από το μεσημέρι και μετά θα παίρνει μπρος…
Κακός γείτονας παντού υπάρχει πιστεύω…
Απλά θέλω εναλλακτικό καύσιμο…
Δηλαδή το μεσημέρι που θα ανάψει ο λέβητας σκέπτομαι να το ξεκινήσω με καυσόξυλα και το βραδάκι του χειμώνα που δεν υπάρχει


το τι και ποσο θα βγαζει ειναι θεμα καυσιμου αλλα και ρυθμισεων
γενικα με πελλετ ξυλου και ξυλα δεν εχεις προβλημα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113871 από bromiaris1gr

vag1234 έγραψε: Leonas τι λεβητα έχεις και πόσους βιομάζας έχεις δει σε λειτουργία. Ο δικός μου ο βιομάζας όταν λειτουργεί με πελλετ ίσα ίσα που φαίνεται μια ιδέα απο καπνό στην έξοδο της καμινάδας .. Το πυρηνοξυλο ναι ψιλό ντουμάνιαζει λόγω της ιδιαιτερότητας του καυσίμου .. Αν δεν ξέρετε να τους ρυθμίσετε δεν φταίει το μηχάνημα !!

Φίλε αν δεν θες να εξαρτάσαι μόνο απο το πελλετ θα πας σε λεβητα βιομάζας .. Οι λεβητες που αναφέρεις είναι καλοί σχετικά .. Θα σου πρότεινα να πας στον mavil λόγω οτι ο thermostah είναι λίγο πιο ακριβός χωρίς να προσφέρει κατι παραπάνω .. Τους εχω δει και τους δυο να δουλεύουν . Και οι δυο είχαν καλή απόδοση με πελλετ (alpha wood).

Πιο οικονομική λύση που είναι και σκύλος είναι και ο τουρκικός ο termodinamik που εχω εγώ .. Εχω κάψει και τςοφλια αμυγδαλου ..

Επίσης να γνωρίζεις οτι το πυρηνοξυλο μπορεί να είναι φθηνότερο αλλά έχει μια μειωμένη απόδοση 20-30% σε σχέση με το πελλετ . Οπότε στην χρόνια το οικονομικό όφελος που θα έχεις με την καύση πυρηνοξυλου θα είναι της τάξεως του 15% και θα έχεις φάει και όλη τη βρώμα .. Με λεβητα βιομάζας δεν θα έχεις κανένα προβλημα να κάψεις και κάποιο φόλα υλικό που μπορεί να σου τύχει .. Κουτσά στραβά θα το κάψεις !!!!


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Να θέσω ένα ερώτημα? Όπως έγραψα κοιτάζω να αγοράσω ελληνικό λέβητα (ας στηρίξουμε και λίγο την εθνική οικονομία αφού όλα εισαγόμενα αγοράζουμε) mavil και thermostahl .
Θέλω να ρωτήσω τους γνώστες δυο πραγματάκια.
Στον mavil primus 34 η καπνοδόχος είναι Φ 150mm ενώ στον BIOPLEX 47 της thermostahl είναι Φ 195mm
Και ρωτώ.. αν εγώ καίω ξύλο μήπως στον mavil primus η καμινάδα μπουκώνει πιο γρήγορα από επικαθήσεις η δεν παίζει ρόλο λόγο της ύπαρξης φυσητήρα?
Και η ύπαρξη διπλού κοχλία στον thermostahl εξηγεί τα παραπανίσια χρήματα που κοστίζει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113877 από vag1234
Ο thermostahl υπάρχει και με μονο κοχλια αλλά και πάλι πιο ακριβός είναι απο τον mavil ... Αν αποφασίσεις να πας στον thermostahl οπωσδήποτε θα πάρεις τον ηλεκτρονικό πίνακα , ο αναλογικος είναι για κλάματα !!

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113887 από electron

bromiaris1gr έγραψε: //Στον mavil primus 34 η καπνοδόχος είναι Φ 150mm ενώ στον BIOPLEX 47 της thermostahl είναι Φ 195mm
Και ρωτώ.. αν εγώ καίω ξύλο μήπως στον mavil primus η καμινάδα μπουκώνει πιο γρήγορα από επικαθήσεις η δεν παίζει ρόλο λόγο της ύπαρξης φυσητήρα?..


Ο καθε κατασκευαστής εχει υπολογίσει την διάμετρο της καμιναδας του συμφωνα με την ολη σχεδίαση του μηχανηματος και την εκαστοτε λειτουργεια. Απο παιδια που εχουν δοκιμασει τον mavil με ξύλα οπως ο Νικος (PRIMUS 45) δεν έχουν αναφέρει πρόβλημα με την καμινάδα τους.. Εγω εχω τον Mavil 25 εχω δοκιμασει και το πυρηνοξυλο και θα σου πω οτι ειναι ενα βρωμικο καυσιμο το οποιο θα σε κουρασει με τον καθαρισμο πολυ γρηγορα!, Κατ'εμε παρε καλύτερα να παρεις πελλετ (δεν ειναι αναγκη να ειναι και το ακριβότερο της αγορας) η ξυλα παρα πυρηνοξυλο!


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114038 από LEONAS

vag1234 έγραψε: Leonas τι λεβητα έχεις και πόσους βιομάζας έχεις δει σε λειτουργία. Ο δικός μου ο βιομάζας όταν λειτουργεί με πελλετ ίσα ίσα που φαίνεται μια ιδέα απο καπνό στην έξοδο της καμινάδας .. Το πυρηνοξυλο ναι ψιλό ντουμάνιαζει λόγω της ιδιαιτερότητας του καυσίμου .. Αν δεν ξέρετε να τους ρυθμίσετε δεν φταίει το μηχάνημα !!

Φίλε αν δεν θες να εξαρτάσαι μόνο απο το πελλετ θα πας σε λεβητα βιομάζας .. Οι λεβητες που αναφέρεις είναι καλοί σχετικά .. Θα σου πρότεινα να πας στον mavil λόγω οτι ο thermostah είναι λίγο πιο ακριβός χωρίς να προσφέρει κατι παραπάνω .. Τους εχω δει και τους δυο να δουλεύουν . Και οι δυο είχαν καλή απόδοση με πελλετ (alpha wood).

Πιο οικονομική λύση που είναι και σκύλος είναι και ο τουρκικός ο termodinamik που εχω εγώ .. Εχω κάψει και τςοφλια αμυγδαλου ..

Επίσης να γνωρίζεις οτι το πυρηνοξυλο μπορεί να είναι φθηνότερο αλλά έχει μια μειωμένη απόδοση 20-30% σε σχέση με το πελλετ . Οπότε στην χρόνια το οικονομικό όφελος που θα έχεις με την καύση πυρηνοξυλου θα είναι της τάξεως του 15% και θα έχεις φάει και όλη τη βρώμα .. Με λεβητα βιομάζας δεν θα έχεις κανένα προβλημα να κάψεις και κάποιο φόλα υλικό που μπορεί να σου τύχει .. Κουτσά στραβά θα το κάψεις !!!!




Eγω εχω εναν λεβητα πυρολησης και οσο ποσους εχω δει σε λειτουργια ηταν
πολλοι και δεν θυμαμαι αριθμο βαλε περιπου 50

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ