Τι καψατε το χειμωνα 2013 - 2014;;;

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134849 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Re:Τι καψατε το χειμωνα 2013 - 2014;;;
Οι απώλειες που αναφέρω έχουν γίνει με ¨προδιαγραφές¨ κατά κενακ όπως είπες. Δηλαδή έχω μελέτη απωλειών με όλα τα πραγματικά στοιχεία, θερμογέφυρες, συντελεστές κ, αερισμούς, βοριάδες και νοτιάδες χαραμάδες και μπαζώματα. Η ένσταση μου είναι ότι στον υπολογισμό της καύσιμης ύλης σύμφωνα με το τρόπο που παρέθεσες όπου δεν συνάδει με τη κατανάλωση των ετών που αναφέρω. Ίσως οι μέσες θερμοκρασίες να είναι λίγο ποιο ψηλά όπως επίσης οι τιμές αναφέρονται συνήθως σε πρωτεύουσες πόλεων. Δεν μένουνε όλοι όμως σε πόλη.


Sent from my iPad using Tapatalk

la nordica svezia
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134850 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Κοίτα, είναι πολύ θετικό ότι έχεις ΣΩΣΤΑ υπολογισμένες τις θερμικές σου απώλειες.

Δεν ξέρω όμως πόσο "γενναιόδωρος" ήταν ο μελετητής στον αερισμό (συνήθως στα σύγχρονα κουφώματα σφραγίζουν πολύ καλύτερα από ότι υπολογίζουν στις μελέτες). Δεν ξέρω επίσης πόσο ποσοστό προσαύξησης έβαλε (αν έβαλε) στο τέλος.

Αυτό με τις θερμοκρασίες που λες, είναι σωστό. Αν θες όμως ακόμα πιο σωστό υπολογισμό, μπορείς να βρεις (δεν ξέρω όμως από που) και μέσες θερμοκρασίες ανά ημέρα. Αυτό μπορείς εύκολα να το τσεκάρεις, χρειάζεται όμως χειμώνας. Δηλαδή, κατά το μήνα Νοέμβριο που θα δουλεύει ήδη η θέρμανση κανένα μήνα, άρα θα έχουν ζεσταθεί όλα τα δομικά στοιχεία και το "σύστημα" θα έχει έρθει σε μια ισορροπία, τότε μπορείς να τσεκάρεις (για συνεχή θέρμανση) το τι καις πραγματικά σε σχέση με το μαθηματικό υπολογισμό.
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134851 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Re:Τι καψατε το χειμωνα 2013 - 2014;;;

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Αν θες όμως ακόμα πιο σωστό υπολογισμό, μπορείς να βρεις (δεν ξέρω όμως από που) και μέσες θερμοκρασίες ανά ημέρα.


www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&f...5&board=on&Itemid=67
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by petrosp13.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134866 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Τι καψατε το χειμωνα 2013 - 2014;;;
Καλησπέρα στην ομάδα φέτος τη βγάλαμε καθαρή γιατι μας είχαν τρομάξει πως θα εχουμε βαρυ χειμώνα κλπ..κλπ..
ΠΕΡΙΟΧΉ:Αγ.Στέφανο Αττικής
110 τ.μ.με χωρίσματα (3 Δωμάτια)με μόνωση.(ΟΙ ΜΟΝΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ ΠΟΡΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΩΣΗ ΚΙ ΕΜΠΑΖΕ ΠΟΛΥ) Caftis!!!!! κάτι πρέπει να κάνουμε......
ΕΙΔΟΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ: τζάκι φυσικής ροής
ΜΗΝΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ: ΑΠΟ 20 ΟΚΤΩΒΡΗ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΩΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 5-6 ΤΗ ΜΕΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 20 ΝΟΕΜΒΡΗ..ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΜΕΧΡΙ ΜΑΡΤΙΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ...όταν λέω συνέχεια εννοώ πως πάντα υπήρχε η κατάλληλη καρβουνιά και δεν άναβα εξ αρχης την εστία κάθε πρωί..
ΚΑΥΣΙΜΗ ΥΛΗ:2 κυβικα ελια με 15%υγρασια
3.5 κυβικα οξυα με 15-17%
1/2 κυβικο πουρναρι με 25%υγρασια
1κυβικο πευκο με 23%υγρασια
και 500 κιλα περιπου μπρικετες
και 3-4 τσουβαλακια διαφορα που επερνα κατα καιρους για δειγματολειπτικους ελεγχους..για τις μπρικετες περιπου εδωσα 200 ευρω γιατι τις επερνα λιγες λιγες και απο διαφορους εμπόρους τα ξυλα μου κοστισαν 600 ευρω (τη πατησα αλλα σιγα σιγα μαθαινω)εκτος απο τη 1 παλετα πευκο που την ειχα απο πιο παλια απο κομμένο πεύκο..
Απο θερμοκρασίες δεν ήταν άσχημα 20 με 23 βαθμούς είχα στον εννιαίο χώρο με εξωτερικη 8-12 βαθμους αναλογα και στα δωμάτια 18-19 εκτος απο μερικές μέρες που είχε εξωτερική 5 βαθμούς και τα 2 υπνοδωματια είχαν 17 βαθμους,πιστεύω πως εφευγε αρκετη ζεστη απο την σιδερενια πορτα που ανεφερα πιο πανω....
Πάντως ΖΕΣΤΑΘΗΚΑΜΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134910 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Τι καψατε το χειμωνα 2013 - 2014;;;
Χθες έκλεισα τους διακόπτες του λέβητα, επιτέλους. Ο φετινός χειμώνας ήταν ήπιος μεν, αλλά υπέρ του δέοντος μακρύς δε! Άναψα πρώτη φορά, για τη φετινή σεζόν, στις 5/10/2013 και σταμάτησα χθες 10/5/2014. Συνολικά 218 μέρες συνεχούς λειτουργίας σε 24ωρη βάση. Για την ήπια και μακρυά αυτή σεζόν, λοιπόν, έκαψα συνολικά 6.300 κιλά πέλλετ (1.500 κιλά Golden Nuggets, που είχαν μείνει απ' την περασμένη σεζόν και 4.800 κιλά βουλγάρικο Progetto Ecologia - Pirin). Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος κι απ' το βουλγάρικο πέλλετ και φυσικά κι απ' το λέβητά μου Starfire - Biodom, που για τρίτη συνεχή χρονιά έκαιγε ασταμάτητα, χωρίς να χρειαστεί κάτι (φτου φτου σκόρδα)!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #134917 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα Τι καψατε το χειμωνα 2013 - 2014;;;
Τέλος για φέτος ο λέβητας έκλεισε προχτές , σήμερα έγινε η ετήσια συντήρηση του , και κάψαμε 3 τόνους Σβαι από 11/11/2013 - 9/5/2014 (6 μήνες) με θερμοκρασίες 22c - 23c και ζεστά νερά χρήσης , για 120τμ σπίτι αμόνωτο εκτεθειμένο από παντού,

και ΝΑΙ ο OPOP Biopel 30kw για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και σε επιδόσεις και σε κατανάλωση έσκισε !!!
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ