Προτασεις για επιλογη λεβητα πελλετ

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #137076 από ELECTRICALCHIEF
Εχω δυο κατοικιες με υπολογισμενες απωλειες 9kw και 13kw αντιστοιχα. Τονιζω απωλειες υπολογισμενες για 24 λειτουργια, χωρις υπολογισμους για απαιτηση θερμανσης ΖΝΧ κλπ. Τι ισχυ σε λεβητα πρεπει να κοιταξω ξεχωριστα για καθε σπιτι? προτασεις για επιλογη?


Sent from my iPad using Tapatalk

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #137087 από dimlyk
τους μικροτερους που θα βρεισ :)
δεν νομιζω ναχεις επιλογες προς τα κατω γυρω στα 20 νομιζω ειναι οι μικροτεροι εκτος κι αν πας σε σομπα-λεβητα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #137090 από soureal
Με τόσες απώλειες γιατί δεν βάζεις από έναν ατομικό λέβητα πετρελαίου να ξενοιάσεις μια για πάντα;

Καθαρά ,οικονομικά, γρήγορα και προπάντων ξεκούραστα.

Το κόστος σίγουρα είναι μικρότερο από έναν λέβητα πέλλετ και γλυτώνεις ψάξιμο ποιότητας καυσίμου και καθαρίσματα.

Για τόσο μικρές καταναλώσεις και το πετρέλαιο οικονομικά βγαίνει αν ο λέβητας είναι μικρός και σωστά διαστασιολόγημένος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137098 από ELECTRICALCHIEF
Πετρελαιολεβητα εχω ηδη υπολογισμενο αρκετα πανω εδω και μια 20ετια. Απλα τωρα με τη θερμοπροσωψη, αν και ημιτελης εχουν πεσει αρκετα οι απωλειες. Οι υπολογισμενες απαιτησεις για τα σωματα που απαιτουνται κλπ ειναι περιπου 30% πανω. Απλα σαν πρωτη ματια δεν καταλαβαινω ποιος ειναι ο μπουσουλας που χρειαζεται για επιλογη μεσου θερμανσης. Οι απωλειες του σπιτιου ή οι υπολογισμενες απαιτησεις θερμανσης με τις απωλειες σωληνωσεων, οδευσεων κλπ.
Ο λεβητας μου σιγουρα δεν ειναι οικονομικος και επειδη θελω στο αμεσο μελλον να βαλω κατι νεο προσαρμοσμενο στα νεα δεδομενα γιαυτο σκεφτομαι για πελλετ, να ξεφυγουμε και απο το βραχνα του πετρελαιου.


Sent from my iPad using Tapatalk

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137099 από dimlyk
ο μονος σωστος τροπος ειναι ο υπολογισμος απωλειων ...τα αλλα ειναι εμπειρικα για να κουβεντιαζουμε στο φορουμ :)
αν και δεν εχουμε καμμια περιγραφη της εγκαταστασης οι λυσεις σου ειναι πολλες
αλλα κατ αρχην ποιος υπολογισε τις απωλειες ?
ο παλιος λεβητας μπορει αν γινει αρκετα πιο οικονομικος με αντισταθμιση και καποιες τροποποιησεις
λογω των λιγων απωλειων ομως ...δεν ξερω αν μπορεις να σκεφτεις 2 σομπες πελλετ πχ η μια σομπα κι ενα λεβητα κλπ μεχρι και 2 κλιματοιστικα σε καθε χωρο :)
τα 2 σπιτια ειναι στο ιδιο κτιριο ,,,πιο απλα μπορει να μπει ενας λεβητας ισως με αυτονομια ?
ισως ενας τεχνιτης κατ αρχην (πιο σωστα ενας μηχανικος) που θα εβλεπε την εγκατασταση θα μπορουσε να σου δωσει ιδεες και προτασεις και φυσικα να σε γλυτωσει απο αρκετη ταλαιπωρια και χρηματα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137144 από ELECTRICALCHIEF
Τη μελετη την εκανα εγω με προγραμμα ειδικο. Ειδικευση δεν εχω αλλα τεχνικες γνωσεις εχω. Απλα ισως οι παραδοχες μου ηταν, τωρα που το σκεφτομαι, πολυ λιγες για να βγουν μειωμενες οι απωλειες. Πχ -5 εξωτερικη και +20 εσωτερικη σε ολους τους χωρους με μηδενικες απωλειες ανεμοπτωσης. Να πω πως δεν περιλσμβανονται οι απωλειες δικτυου και ζνχ για να βγει η τελικη αποδοση του λεβητα. Για αυτο ειπα πως ενα 30% πανω περιπου πρεπει να ειναι η ισχυς του οποιου λεβητα.


Sent from my iPad using Tapatalk

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ