Υαλοσκοινο τζαμιου 1mm μεγαλύτερο ;

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160615 από sdancer75
Καλησπερα

Είδα σε ένα έντυπο αντιπρόσωπου της ravelli ότι το υαλοσκοινο της πόρτας μου εχει διάμετρο 14 χιλιοστά. Λέω να αγοράσω 1 χιλιοστό μεγαλύτερο για καλύτερη μόνωση.

Τι λέτε θα εχω προβλημα με το κλείσιμο της πόρτας πχ δεν θα εφαρμόζει καλά και θα θέλει μεγαλύτερη πίεση ;

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161078 από okalamaris
Καλησπέρα...
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με 1χιλ. Ούτως η άλλως τα υαλοκόρδονα με τον καιρό
συμπιέζονται και χάνουν την αρχική τους διατομή αλλά και το σχήμα....... Γι' αυτό και
πρέπει να αντικαθίσταντε μετά από κάποιο χρονικό διάστημα (δεν γνωρίζω πιο είναι).

Απλά στην αρχή θα σου φανεί λίγο πιο σφιχτό το κλείσιμο της πόρτας. Η διατομή του
είναι τετράγωνη ή στρόγγυλη και πώς στερεώνεται στην πόρτα...? Στον δικό μου ήταν
τετράγωνο. Όταν το άλλαξα, επειδή δεν βρήκα, πήρα στρόγγυλο 2χιλ μεγαλύτερο αλλά
μετά από 1 μήνα περίπου έστρωσε πολύ καλά και εφάρμοζε πιο καλά απο το πρώτο.

Μετά το άλλαξα με ένα άλλο στρόγγυλο που είναι κούφιο από μεσα, αλλά επειδή είναι
πολύ μαλακό και ελαστικό, δεν χάνει την φόρμα του από την πίεση του κλεισίματος
και έχει συνέχεια την ίδια εφαρμογή...
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by okalamaris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161184 από sdancer75
Ευχαριστώ για την απάντηση ΑΛΛΑ...... Αγόρασα κορδόνι χύμα τετράγωνο 1χιλ μεγαλύτερο δηλαδη 15χιλ. αλλά ήταν πλεγμένο και τόσο σκληρό που όχι μόνον δεν έκλεινε η πόρτα αλλά μου πόνεσαν και τα χέρια.

Το ψέκασα λίγο με νερό για να μαλακώσει αλλά η πόρτα ΔΕΝ έκλεινε με τίποτα. Από την πολύ πίεση μπας και... τελικά μετακινήθηκε το κομμάτι σίδερου όπου βιδώνουν οι βίδες της βάσης και συνδέεται η πόρτα με αποτέλεσμα να χάσει την ευθυγράμμισή της. Τελικά το έβγαλα και μετακίνησα την πόρτα στην αρχική της θέση.

Είχα αγοράσει όμως από το leroy merlin ένα 2,5 άρι της HASNA αλλά 8 χιλιοστά. Το έβαλα διπλό δηλαδή 8+8=16 χιλιοστά και έκατσε μια χαρά. Αυτό του leroy δεν ήταν πλεγμένο και ήταν πολύ μαλακό οπότε δεν μου δημιούργησε προβλήματα. Αν κρατήσει κιόλας μια χαρά. Δεν έβαλα κόλλα γιατί δεν ήμουν σίγουρος αν θα δουλέψει αλλά και χωρίς κόλλα δεν φαίνεται να δημιουργεί προβλήματα.

Το θέμα είναι ότι 14 χιλιοστά μαλακό υαλόσχοινο δύσκολα βρίσκεις στην Λάρισα. Αν γνωρίζει κανένας ας βοηθήσει.

Αυτήν ήταν η περιπέτεια μου το υαλόσχοινο ....

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161186 από Pasxalis
Απαντήθηκε από Pasxalis στο θέμα Υαλοσκοινο τζαμιου 1mm μεγαλύτερο ;
Κακος φιλε μου ζορισες την πορτα σκληρο ας ειναι απλα ιδιο μεγεθος στο πρωτο αναμα μετα ειναι λιγο μαλακο οσο πρεπει.το λεω γτ φιλος ζορισε την πορτα εκλεισε και εκανε ζημια στον μεντεσε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161187 από sdancer75
Πασχαλη καλά τα λες αλλα ήταν μεγαλύτερο ήταν και σκληρό και εγω επίμονος ....

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161188 από Pasxalis
Υπομονη θελει γτ μετα πας αλλου και την πληρωσα εγω στο τελος κολλησα καινουργιο μεντεσε με πολυ μεγαλη φασαρια και μικροτερο κοστος απο αυτα που ακουσαμε απο την εταιρια.αφου στην δικια μου θα το σκεφτομουν αν θα το ξαναεκανα χαχα φτου φτου.η εταιρια σου δεν εχει; η απο εξω να βρεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ