Προβληματισμός με κατάσταση εξωτερικών μπουριών.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166735 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Φίλε με έκανες και γέλασα.θα σου πρότεινα να βάλεις μονωτική ταινία
που ρωτάς τι είναι μονωμενη !!!!!χαχαχχααχ.βαλε σε παρακαλώ διπλού τοιχώματος μια μέσα έξω και αναμεσα μόνωση είναι η διπλού τοιχωματος έτοιμη(μην προσπαθήσεις να τη φτιάξεις πωλούνται έτοιμες)Έχε το νου σου να έχεις εύκαιρο το αριθμό πυροσβεστικής 199.!!!!αν και δεν είναι για πλάκα απλά αφού δεν ΥΠΆΡΧΕΙ ΜΙΑ όπως λες πρέπει άμεσα να βρεις λύση για να μην τρέχεις.ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166738 από giokaspart
Εφόσον όπως είπες τα προηγούμενα χρόνια έκαιγες πετρέλαιο μάλλον είχε επικαθίσει στα τοιχώματα της καμινάδας Πίσα σε μορφή κρούστας από τον καπναέρια του πετρελαίου, που μετά από κάποιο χρονικό διάστημα παίρνουν ένα κοκκινωπό χρώμα και μερικές φορές σε έντονες θερμοκρασιακές μεταβολές αποκολλιούνται φλούδες ή ραγαδώνονται.
Τέτοιες φλούδες κοκκινωπής απόχρωσης έχω παρατηρήσει παλιότερα σε καθαρισμό τούμπων πετρελαιολέβητα και η απόχρωση τους ίσως να οφείλεται στο χρώμα του πετρελαίου θέρμανσης, αλλά μπορεί να οφείλεται και σε άλλους λόγους.
Τώρα, ενδεχομένως επειδή η καμινάδα σου δεν είναι λεία αλλά από ελικοειδή γαλβανιζέ λαμαρίνα όπως παρατήρησε ο Βαλάντης, κάπου πιο ψηλά έχει ανοίξει η ραφή και η πίσα που υγροποιείται, επειδή ακριβώς είναι αμόνωτη, τρέχει και στα εξωτερικά τοιχώματα αυτό το κοκκινωπό ζουμί που όταν κρυώνει στερεοποιείται και όταν ζεσταίνεται γίνεται σαν πλαστική μεμβράνη.
Αν συμβαίνει αυτό δεν είναι ότι το καλύτερο και πρέπει να σκεφτείς την αλλαγή της. Η μονωτική ταινία που κάνει χιούμορ ο Κώστας απ΄τη Λαμία σίγουρα αν και φτηνή δεν θα λύσει το πρόβλημα....
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TheoJamaica

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166740 από TheoJamaica
Ένα άλλο πρόβλημα με τους μάστορες εδώ είναι πως τα ξέρουν όλα,αν τους πεις να έρθουν να βιώσουν καμία βίδα.Αμα τους πεις ομως να βάλουν καμία σκάλωσια αρχιζουν τα "δεν νομίζω" "να είμαι κλεισμένος" κτλ.Πριν 5 χρόνια είχα βάλει σόμπα κι όταν είπα στον Μάστορα να βγάλει το μπουρί από τον τοίχο κι όχι στο ταβάνι όπως επέμενε γιατί δεν ήθελα να τρυπήσει ταβάνι μου είπε "βρες κανένα Αλβανό να στο κάνει".Πρέπει να βρω Μάστορα που γνωρίζει και έχει κι μεράκι.

Τώρα Κώστα όσον αφορά την μόνωση δεν πολυσκαμπαζω και τέτοιες δουλειές τις αποφεύγω.

Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166741 από TheoJamaica
Ευχαριστώ παίδες για το ενδιαφέρον.

Να ρωτήσω κάτι.Αν πάρω δείγμα και προσπαθήσω να το βάλω φωτιά με φλόγιστρο πιστεύετε ότι θα βγάλουμε ενα πρώτο συμπέρασμα (σε περίπτωση που πάρει φωτιά η δεν πάρει) για με το τι έχουμε ν κάνουμε?

Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166742 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Άρα με τα λεγόμενα σου και αφού δεν σκαμπαζεις πρέπει να ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΣΤΟΡΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166743 από TheoJamaica

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: Άρα με τα λεγόμενα σου και αφού δεν σκαμπαζεις πρέπει να ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΣΤΟΡΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ!!!!

Λοιπόν Κώστα πριν λίγο μίλησα με τον τεχνικό της mytherm που ήρθε και μου ρύθμισε τον λέβητα.Μου είπε ότι πιθανών μπορούν να καθαριστούν (χωρίς να έχει εικόνα) για να βγαλω την χρονιά και το καλοκαίρι τα αλλάζω.Ειναι πολύ δύσκολο μου είπε να πάρουν φωτιά με βάση τις θερμοκρασίες του λέβητα αλλά χαρακτηριστικά μου λέει "Αν σου πω 1% θα ηρεμήσεις???" .Και εχει-εχετε δίκιο.Μου έδωσε και ενα τηλέφωνο από δικό του μάστορα.Οπότε βλέποντας και κάνοντας.

Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ