Προβληματισμός με κατάσταση εξωτερικών μπουριών.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166741 από TheoJamaica
Ευχαριστώ παίδες για το ενδιαφέρον.

Να ρωτήσω κάτι.Αν πάρω δείγμα και προσπαθήσω να το βάλω φωτιά με φλόγιστρο πιστεύετε ότι θα βγάλουμε ενα πρώτο συμπέρασμα (σε περίπτωση που πάρει φωτιά η δεν πάρει) για με το τι έχουμε ν κάνουμε?

Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166742 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Άρα με τα λεγόμενα σου και αφού δεν σκαμπαζεις πρέπει να ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΣΤΟΡΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166743 από TheoJamaica

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: Άρα με τα λεγόμενα σου και αφού δεν σκαμπαζεις πρέπει να ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΣΤΟΡΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ!!!!

Λοιπόν Κώστα πριν λίγο μίλησα με τον τεχνικό της mytherm που ήρθε και μου ρύθμισε τον λέβητα.Μου είπε ότι πιθανών μπορούν να καθαριστούν (χωρίς να έχει εικόνα) για να βγαλω την χρονιά και το καλοκαίρι τα αλλάζω.Ειναι πολύ δύσκολο μου είπε να πάρουν φωτιά με βάση τις θερμοκρασίες του λέβητα αλλά χαρακτηριστικά μου λέει "Αν σου πω 1% θα ηρεμήσεις???" .Και εχει-εχετε δίκιο.Μου έδωσε και ενα τηλέφωνο από δικό του μάστορα.Οπότε βλέποντας και κάνοντας.

Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166744 από TheoJamaica
Παρεπιπτόντως μήπως κάποιος από εδώ μέσα είναι μάστορας??Περιοχή Θεσσαλονίκης.

Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166746 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TheoJamaica

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166747 από Valo
Όπως σου είπα κι εγώ είναι δύσκολο να πάρεις φωτιά μην το φοβάσαι... Προβληματίσου όμως για το γεγονός οτι συμβαίνει. Πάρε μια συρματόβουρτσα και ξύσε καλά κάποιο σημείο εξωτερικά και πες μας αν εμφανιστεί το ανοξείδωτο υλικό όπως όταν ήταν καινουύργια. Γενικά το ανοξείδωτο ατσάλι είτε 304 είτε 316 παρουσιάζει εξαιρετική αντίσταση στην διάβρωση και δεν σκουριάζει εκτός αν εκτεθεί σε ακραίες συνθήκες. Η δική σου περίπτωση δεν ξέρω αν είναι ακραία ή όχι , αυτό που ξέρω είναι οτι έχεις υγροποιήσεις 100% απο τα καπναέρια σου και ο μοναδικός τρόπος να το λύσεις είναι να αλλάξεις καμινάδα.
Όταν ρίχνεις καυσαέρια 170 βαθμών στην καμινάδα , μέχρι να φθάσουν στο καπέλο η θερμοκρασία τους πέφτει πχ 100 βαθμούς , συναντούν δηλαδή το σημείο δρόσου και υγροποιούνται. Το φαινομενο είναι ιδιαίτερα έντονο όταν υπάρχει χαμηλή εξωτερική θερμοκρασία και βλέπουμε ότι βλέπουμε.
Φωτιά δεν παίρνεις εντάξει , αλλά με τον καιρό πέραν του αισθητικού προβλήματος , θα έχεις διάβρωση και εξαιρετικά μεγάλη εναπόθεση κάπνας εσωτερικά.
ΆΚουσε με και βάλε μια νέα καμινάδα διπλού τοιχώματος όταν έχεις την δυνατότητα να το κάνεις. Επίσης θα πρότεινα και ρυθμιστή υποπίεσης για σταθερό ελκυσμό , κάτι που το θεωρώ επίσης εξαιρετικά σημαντικό με πολλαπλά οφέλη.


www.skroutz.gr/c/2178/Kapnodochoi.html?k...B1%CF%84%CE%BF%CF%82

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TheoJamaica

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ