Σκούπα στάχτης

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56472 από thlanarass
Απαντήθηκε από thlanarass στο θέμα Απ: Σκούπα στάχτης
Δεν θελω να τον πενεψω αλλα του μοσχαλη ειναι αρκετα καλη και δεινει και δευτερο φιλτρο για να κανεις
αμεσως αλλαγη και να πλενεις το βρωμικο με νερο και να εχεις το στεγνο στην σκουπα
και εκανε και 42ευρω με μεταφορικα στην μεταφορικη στην λαρισα γιατα μελη του φορουμ.
Ξερει κανεις αν υσχυει ακομα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56474 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Σκούπα στάχτης
εχω την εντυπωση οτι δεν υπαρχει ουτε για δειγμα

doom γι αυτο τοπα επειδη το δοκιμασα και κουμπωνει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56475 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα Σκούπα στάχτης

stefar έγραψε: Αγόρασα την PowerPlus POWX305 από το Leroy Merlyn στα 50 ευρώ. Τεχνικά χαρακτηριστικά:
Τάση/συχνότητα: 220-240 V / 50 Hz.
Ισχύς εισόδου: 1000 W.
Όγκος δοχείου: 20 λίτρα.
Έυκαμπτος σωλήνας αναρρόφησης: 125 cm + αλουμινένιος σωλήνας 23 cm. Σύνολο: 148 cm.
Φίλτρο διπλού στρώματος.
Μόνο για κρύα στάχτη μικρότερη των 60 βαθμών.
Καθάρισα το τζάκι χωρίς κανένα πρόβλημα. Ρούφηξε και κάρβουνα μεγέθους μικρού καρυδιού. Πολύ καλές εντυπώσεις, δυνατό μοτέρ, φυσιολογικός θόρυβος (υποθέτω).
Στη συνέχεια θέλησα να τη δοκιμάσω χωρίς να την αδειάσω και έτσι καθάρισα τον λέβητα πέλλετ (μετά τρεις μέρες συνεχόμενης λειτουργίας). Η στάχτη ήταν πολύ. Η σκούπα ανταποκρίθηκε με καλό ρούφηγμα, αν και λίγο πιο αδύνατο απ' ότι στην αρχή. Όταν ο δείκτης έφτασε στο κόκκινο είχα τελειώσει. Δεν παρατήρησα καθόλου στάχτη στον αέρα ή μυρωδιά στάχτης. Άδειασα το καλάθι και έπλυνα το φίλτρο (αυτό συνιστάται από τον κατασκευαστή).
Θετικά:
Καλή ισχύς μοτέρ.
Καλός όγκος δοχείου.
Μεγάλο μήκος εύκαμπτου σωλήνα.
Δείκτης πληρότητας.
Πλενόμενο φίλτρο.
Αρνητικά:
Δεν έχει ροδάκια (εγώ προσωπικά δεν τα χρειάζομαι).
Δεν έχει ακροφύσιο για τις γωνίες (δανείστηκα ένα από μια παλιά ηλ. σκούπα και ταιριάζει γάντι)
Δεν έχει λειτουργία φυσίματος.
Συμπέρασμα: Για τα λεφτά της, νομίζω πως είναι μια καλή αγορά (η αξιοπιστία της θα φανεί στο μέλλον...).


+1 , την πηρα και εγω ! Πολυ καλη επιλογη ! Το μονο αρνητικο εχει πολυ κοντο καλοδιο ρευματος , σε ολα τα αλλα ολα θετικα . Υποψην ειχα και αλλη σκουπα πελλετ αλλα με εγκατεληψε ( την ειχα 3 χρονια)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56694 από kostas tz
Απαντήθηκε από kostas tz στο θέμα Απ: Σκούπα στάχτης

stefar έγραψε:

dimlyk έγραψε: επειδη ετυχε να την δω ...εχει αλλη μια υποδοχη στην πανω μερια ...απο κει δεν φυσαει ?

Φυσάει αλλά μάλλον δεν είναι για λειτουργία φυσιτήρα. Υποθέτω πως βγάζει τον αέρα από μέσα. Πάντως ο κατασκευαστής δεν αναφέρει κάτι τέτοιο.

το σπιραλ κουμπονει κανονικα και κανει και για φυσιτηρας για τα λευτατης μαμι και δερνει,την εχω και εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος B)

Η πειρα ειναι μια χτενα που την αποκτας οταν εισαι πια φαλακρος!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56698 από lef
Απαντήθηκε από lef στο θέμα Απ: Σκούπα στάχτης

Ευχαριστούμε lef! Το 'χα απορία αν μαζεύει.

Εγώ με την Einhell τα πάω πολύ καλά, μαζεύει αργά και σταθερά κι άμα δω ότι ζορίζεται πολύ, της χώνω 2-3 σφαλιάρες στο καπάκι να πέσει η στάχτη και συνεχίζει! :lol:

Εννοείται την αδειάζω και καθαρίζω με μια βούρτσα το φίλτρο μετά από κάθε καθάρισμα. Αλλά ο πιο γρήγορος τρόπος είναι να το βάλεις κάτω από τη βρύση. Ωστόσο, επειδή δε γράφουν οι οδηγίες ότι είναι πλενόμενο και δε θέλω να το καταστρέψω, αποφεύγω να το κάνω συχνά.


Καλή ιδέα αυτή με τις σφαλιάρες! Θα το δοκιμάσω. Βέβαια η cenehot έχει ένα ματζαφλάρι (σαν αυτό που τινάζει τις μπάλες σε φλιπεράκι :-) ) που υποτίθεται ότι κάνει αυτή τη δουλεία, αλλά αμφιβάλλω για την αποτελεσματικότητά του.

Η βούρτσα είναι επίσης καλή ιδέα αλλά επειδή είμαι σε διαμέρισμα θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί μόνο στο μπαλκόνι και πάλι όλο και κάτι θα πέσει κάτω (ποιός ακούει μετά τη μουρμούρα :-) )

Αυτό με το πλύσιμο του φίλτρου είναι όντως αμφιλεγόμενο. Δεν νομίζω να είναι τραγικό αλλά όσο νάναι μια φθορά στο φίλτρο τη βγάζει. Αν όμως δεν είναι τόσο τραγικό να αλλάζεις από κανένα φίλτρο τη σεζόν, δεν χάθηκι κι ο κόσμος.

Sp4wN έγραψε:
Lef την Cenehot έχω και γώ ευχαριστώ για τα tips και θα γράψω και γώ σύντομα περιγραφή για τις αποδόσεις της . ;)


Οκ! Θα περιμένω να ακούσω κι εσένα γιατί είμαι σίγουρος ότι το σκισμένο φίλτρο και η στάχτη που ρούφηξε το μοτερ στην πρώτη χρήση δεν ήταν και ότι καλύτερο. Είμαι σχεδόν σίγουρος πλέον ότι το σκίσιμο προέκυψε από την τοποθέτηση του μεταλλικού φίλτρου, το οποίο έχει άθλιο φινίρισμα με αποτέλεσμα κάποιο κομμάτι που εξείχε να σκίσει το φίλτρο. Πλέον είμαι πολύ προσεκτικός όταν εφαρμόζω το μεταλλικό φίλτρο αλλά δεν είναι και εύκολο γιατί τα περιθώρια είναι οριακά. Επιπλέον περιμένω να μου πεις σε ποιά ποσότητα μπουκώνει η δική σου για να δώ αν πρέπει να βγάλω το εσωτερικό φίλτρο απορροφητήρα που πρόσθεσα.

Και κάτι τελευταίο: Χθές το βράδυ που καθάρισα τη σκούπα από τις στάχτες παρατήρησα οτι τα πλαστικά στο εσωτερικό του υφασμάτινου φίλτρου λυγίζουν από τη ζέστη. Δεν ξέρω τί επίπτωση μπορεί να έχει αυτό στο φίλτρο, αλλά είναι μια ακόμα ένδειξη ότι η cenehot δεν είναι για π ο λ ύ Hot στάχτες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56911 από alexx
Απαντήθηκε από alexx στο θέμα Σκούπα στάχτης
Παιδιά μετα απο ώρες διαβασματος στο forum για σκουπα ζέστης σταχτης έχω κατάληξη σε αυτη

www.e-tzaki.gr/index.php?page=shop.produ...3&vmcchk=1&Itemid=53

Την έχει κανείς να μας πει αν είναι καλή και αν όντως αντέχει στην ζέστη στάχτη!!!! Γιατι μια που ειχα απλή σκουπα χωρίς σακούλα και τράβηξα λίγα πελλετ με πυρετό έγινε χαμός..... Πήρε φωτιά το κορδελιο!!!! Είδα και έπαθα να βρω την πόρτα απο το λεβητοστασιο απο τα ντουμανια :pinch: !!!! Το αποτέλεσμα ήτανε να κάνει μια τρύπα το φιλτρο της σκουπας ΝΑ!!!! Σαν την τρύπα της αλεξανδρατου Νο2!!!!! Δεν είμαι για να την ξαναπαταω!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.120 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ