Ηλιακό Αερόθερμο

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134214 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Ηλιακό Αερόθερμο
Πάρα πολλά τέτοια βιντεάκια, αλλά για μια τόσο μεγάλη επιφάνεια που θέλω, δεν προλαβαίνω ούτε σε δύο χρόνια να πιω τόσες μπύρες ή αναψυκτικά. Η διαθέσιμη επιφάνεια είναι 9 τ.μ. αποκλείοντας τα κουτάκια ψάχνω κάποια άλλα υλικά ή τρόπους.

Σας ευχαριστώ

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134218 από thlanarass
Απαντήθηκε από thlanarass στο θέμα Ηλιακό Αερόθερμο
Αλουμινενιο σπυραλ που ειναι και φθηνο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134221 από COMMO 21KW
Απαντήθηκε από COMMO 21KW στο θέμα Ηλιακό Αερόθερμο
Nα μια αλλη περίπτωση για να εκμεταλευτούμε το πολύτιμο ήλιο μας.

Ανοίξτε το συνημμένο αρχείο (σχέδιο που έκανα πρόχειρα) για να το δείτε.
Βέβαια η καλύτερη περίπτωση είναι να τοποθετηθούν σωλήνες σιδερένιες για να μην υπάρχουν απώλειες μέχρι ο αέρας να μπεί μεσα στο σπίτι(όσο πιο χοντρό υλικο τοσο πιο αργά θα κρυώνει).
Το καλοκαίρι απλα κλείνεις τις επάνω τρύπες που μπαίνει ο αέρας στο σπίτι με σφουγγάρι και τέλος.
Ο αέρας ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ με τη φυσική ροή του και αν θες βαζεις ανεμιστηράκια από υπολογιστή 12 Volt σε κάθε σωλήνα.
Περιμένω και τις δικές σας προτάσεις για να βελτιώσουμε την κατασκευή.
Λέω να ξεκινήσω τη κατασκευή το καλοκαίρι...!

Σπύρος
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134226 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Re:Ηλιακό Αερόθερμο
Και ποιο το οφελος ρε παλικαρια μιας τετοιας κατασκευης? Την περιοδο που θελουμε θερμανση η ηλιοφανεια ειναι περιορισμενη και ο ηλιος χαμηλα.
Αξιζει να χαλασεις την οπτικη ενος τοιχου του σπιτιου σου για να παρεις 40 & 50 βαθμους αερα για κανα μηνα πριν κλεισεις θερμανση?

Γιατι οταν κατα τον χειμωνα οι θερμοκρασιες πεσουν και αντιστοιχα και η ηλιοφανεια ζητημα ειναι αν σου βγαζει εστω χλιαρο αερα

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134229 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Ηλιακό Αερόθερμο

kosmidis80 έγραψε: Και ποιο το οφελος ρε παλικαρια μιας τετοιας κατασκευης? Την περιοδο που θελουμε θερμανση η ηλιοφανεια ειναι περιορισμενη και ο ηλιος χαμηλα.
Αξιζει να χαλασεις την οπτικη ενος τοιχου του σπιτιου σου για να παρεις 40 & 50 βαθμους αερα για κανα μηνα πριν κλεισεις θερμανση?

Γιατι οταν κατα τον χειμωνα οι θερμοκρασιες πεσουν και αντιστοιχα και η ηλιοφανεια ζητημα ειναι αν σου βγαζει εστω χλιαρο αερα

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Θεόδωρε δεν είναι λίγες οι μέρες με ηλιοφάνεια.
Η μικρότερη ηλιακή ακτινοβολία είναι στα μέσα Δεκεμβρίου-Ιανουαρίου- 500 w/m²
Τους υπόλοιπους μήνες(φθινόπωρο-χειμώνας-άνοιξη) κυμαίνεται 700-900 w/m² .
Σε μία επιφάνεια περίπου 12 m², τώρα που τα ξαναμέτρησα, με περίπου απόδοση 50-60% νομίζω είναι υπολογίσιμη ενέργεια για 5-7 ώρες την ημέρα.
Αν η πρόσοψη του σπιτιού έχει νότιο προσανατολισμό είναι ένα θέμα, στην δική μου περίπτωση η νότια πλευρά είναι ένας τεράστιος τοίχος γιαυτό πιστεύω ότι με τα 12 m² ηλιακού αερόθερμου κάτι θα γίνει.
Υπολογίζω το κόστος περίπου 350-400€

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134230 από Κυριακίδης 2
Απαντήθηκε από Κυριακίδης 2 στο θέμα Re:Ηλιακό Αερόθερμο

kosmidis80 έγραψε: Και ποιο το οφελος ρε παλικαρια μιας τετοιας κατασκευης? Την περιοδο που θελουμε θερμανση η ηλιοφανεια ειναι περιορισμενη και ο ηλιος χαμηλα.
Αξιζει να χαλασεις την οπτικη ενος τοιχου του σπιτιου σου για να παρεις 40 & 50 βαθμους αερα για κανα μηνα πριν κλεισεις θερμανση?

Γιατι οταν κατα τον χειμωνα οι θερμοκρασιες πεσουν και αντιστοιχα και η ηλιοφανεια ζητημα ειναι αν σου βγαζει εστω χλιαρο αερα


Τι είναι πιο σημαντικό , ή οπτική ενός τοίχου? ή το αποτέλεσμα εντός χώρου? Και οι τέντες στις πολυκατοικίες (χαλούν την οπτική) αλλά είναι κάπου και χρήσιμες.

Έχεις τεράστιο λάθος στην προσέγγιση της απόδοσης ακόμη και στα "δύσκολα" του χειμώνα.
Για να σου δώσω μια δική μου προσεγγιστική τοποθέτηση .Είμαι π.χ. σε κατάστημα που διατηρώ και έχει βιτρίνα (τζαμαρία) φάτσα με τον "νότο" του ήλιου.
Υπάρχουν (τον μήνα Οκτώβριο έως και Απρίλιο) πάρα πολλές "ηλιούλουστες" μέρες το δικό μου κατάστημα είναι επαρκές ζεστό (ορισμένες από αυτές τις ώρες μέρες) ... αλλά όχι στον απέναντι (δρόμο απέναντι κατάστημα που έχει τζαμαρία προς Βορράν)
Όταν φεύγω από το δικό μου κατάστημα και πάω στο απέναντι καταλαβαίνω την τεράστια διαφορά και σημασία. (στο κάτω κάτω και τα 2 καταστήματα την ίδια τζαμαρία έχουν!) ... ανάθεμα στους μηχανικούς που δεν τα κάνουν όλα τα οικοδομήματα να έχουν νότιο προσανατολισμό ... τότε σε εθνικό επίπεδο αν το πάρεις θα έβλεπες την τεράστια σημασία . Έστω και αν για σένα θεωρείται απλός "βοηθητική"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ