Ήλιος και δοχείο αδράνειας...

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42453 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Ήλιος και δοχείοο αδράνειας...
Γιάννη δεν είπα ποτέ οτι φτάνει μόνο ο ήλιος! Εκτός αν είναι καλοκαίρι, οπότε μια χαρά μας ζεσταίνει ο ήλιος! :P
Αυτο που έκανες εσύ φίλε μου είναι το ιδανικό.

Γατε ελπίζω να σου αποδόσει καλά το σύστημα, αλλά έχω τις αμφιβολίες μου (εξαρτάται και από πολλές άλλες παραμέτρους). Όπως και να'χει, πιστεύω οτι είσαι ο πρώτος που το κάνει έτσι, οπότε περιμένουμε εντυπώσεις!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42588 από gatos20vt
Απαντήθηκε από gatos20vt στο θέμα Απ: Ήλιος και δοχείοο αδράνειας...

Grecu_ έγραψε: Γιάννη δεν είπα ποτέ οτι φτάνει μόνο ο ήλιος! Εκτός αν είναι καλοκαίρι, οπότε μια χαρά μας ζεσταίνει ο ήλιος! :P
Αυτο που έκανες εσύ φίλε μου είναι το ιδανικό.

Γατε ελπίζω να σου αποδόσει καλά το σύστημα, αλλά έχω τις αμφιβολίες μου (εξαρτάται και από πολλές άλλες παραμέτρους). Όπως και να'χει, πιστεύω οτι είσαι ο πρώτος που το κάνει έτσι, οπότε περιμένουμε εντυπώσεις!


Αν και νωρίς (δεν έχουμε μπει στο χειμώνα και δεν ολοκληρώθηκε ακόμη το σύστημα) έχει δείξει πολύ καλά δειγματα..
Προς το παρόν έχω ατελείωτο ζεστο νερό χρήσης και το πρωινό ζέσταμα του σπιτιού με τον ήλιο μέχρι να ζεσταθεί το τζάκι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42596 από γιαννης δελτα

gatos20vt έγραψε:

Grecu_ έγραψε: Γιάννη δεν είπα ποτέ οτι φτάνει μόνο ο ήλιος! Εκτός αν είναι καλοκαίρι, οπότε μια χαρά μας ζεσταίνει ο ήλιος! :P
Αυτο που έκανες εσύ φίλε μου είναι το ιδανικό.

Γατε ελπίζω να σου αποδόσει καλά το σύστημα, αλλά έχω τις αμφιβολίες μου (εξαρτάται και από πολλές άλλες παραμέτρους). Όπως και να'χει, πιστεύω οτι είσαι ο πρώτος που το κάνει έτσι, οπότε περιμένουμε εντυπώσεις!


Αν και νωρίς (δεν έχουμε μπει στο χειμώνα και δεν ολοκληρώθηκε ακόμη το σύστημα) έχει δείξει πολύ καλά δειγματα..
Προς το παρόν έχω ατελείωτο ζεστο νερό χρήσης και το πρωινό ζέσταμα του σπιτιού με τον ήλιο μέχρι να ζεσταθεί το τζάκι...

Oσο θα εχει ηλιο θα δουλευη μια χαρα. Εγω το εχω 1.5 χρονο και περσυ με πολυ κρυο αλλα με ηλιοφανεια δουλευε σουπερ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42603 από pantelis1973
Ενα δοχειο 1000αρι με ποσα τετραγωνικά επιλεκτικων πλακων μπορει να ζεστενεται σε θερμοκρασια 60 βαθμών;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42641 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Ήλιος και δοχείο αδράνειας...
η ερωτηση ειναι αοριστη ...αλλα θα απαντησω σε συντομια
αν η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι 20 ....τοτε θες χοντρικα 46 kw .
με αποδοση συλλεκτων 50% (οι πιστοποιημενοι εχουν πανω απο 60%) και ηλιοφανεια 10 ωρες θες περιπου 10μ2 συλλεκτες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42647 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Απ: Ήλιος και δοχείο αδράνειας...
Την σκεφτόμουν και εγώ αυτή την λύση εδώ και καιρό. Νομίζω ότι όταν πρώτα ο Θεός τελειώσω την σκεπή επάνω θα βάλω σύστημα Ηλιοθερμίας σε συνδυασμό με τον λέβητα. Εξάλλου αυτό το σύστημα το υποστηρίζει και ο λέβητας.


ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ