Εναλλαγή νερών χρήσεως μπόιλερ - ηλιακού

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99145 από lefteris
Σε πολλές οικοδομές σίγουρα θα υπάρχει το φαινόμενο να ανοίγουμε και να κλείνουμε βάνες για τα ζεστά νερά χρήσεως ωστε να επιλέγουμε μεταξύ μπόιλερ λεβητοστασίου και ηλιακού θερμοσίφωνα.

Το πλεον πρόσφορο θεωρώ πως είναι εαν υπάρχει αρκετή απόσταση μεταξύ των δύο πηγών ζεστών νερών και η σύνδεση είναι :

Zεστά ηλιακού σύνδεση στον συλλέκτη του 2oυ ορόφου
Ζεστά από μπόιλερ λεβητοστασίου στoν συλλέκτη του ισογείου.

Να τοποθετηθούν:

-Ηλεκτροβάνα και εμβαπτιζόμενος στο μπόιλερ για την απομόνωση όταν δεν θα λειτουργεί η θέρμανση και δεν θα δίνει ζεστά νερά, και

-Ηλεκτροβάνα με αντίστοιχο διακόπτη για τον ηλιακό.

-Αν δεν υπάρχει ζεστό νερό από καμία από τις παραπάνω πηγές, δεν θα υπάρχει παροχή ζεστού νερού οπότε θα απαιτηθεί να ενεργοποιήσουμε θερμοσύφωνα.

Το ερώτημα, είναι αυτή η πλέον πρόσφορη λύση?

Για τον ηλιακό που είναι 2πλής ενέργειας και δεν έχει θέση για αισθητήριο θα είναι αξιόπιστος θερμοστάτης σε Τ στην έξοδο των ζεστών ή μπορεί να ανοιχτεί και να μπεί χύμα μέσα εμβαπτιζόμενος από την αντίσταση - ανόδιο? :whistle:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99168 από Yiannis1971
Λευτέρη ρίξε μια ματιά εδώ
www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=61540.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefteris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99170 από jnet
Καταρχή Γιάννη το link που εδωσες λέει για αλλο πράγμα δηλαδη πως θα βλεπουμε την θερμοκρασία στον Ηλιακό. Ο Λευτέρης μιλάει για αυτοματοποιημένο συστημα για να μην αλλαζει βανες κλπ.


Λοιπόν εδώ πάνω θα προσθεσω και εγω τους δικούς μου προβληματισμούς μιας και είμαι σε φάση αλλαγής μια και ενα boiler τρύπησε. Εχω λοιπόν ενα Ηλιακό με 160lt boiler Στην στέγη και 2 80αρια εκ των οποίων το ενα τρύπησε. Τα 2 80αρια εξυπηρετούν 2 διαφορετικά διαμερίσματα αλλά αυτή την στιγμη δεν υπαρχει ανάγκη να είναι διαφορετικά. Θα μπορούσαν δηλαδη να είναι και ένα.

Σκέφτομαι λοιπόν πως θα μπορούσα να αξιοποιήσω καλύτερα τα υπάρχοντα (ισως με ενα συστημα σαν αυτό που περιγράφει ο Λευτέρης), αλλά και αν ακόμη θα υπηρχε λόγος να βαλω ενα καινούργιο το οποίο θα καταφερνε να συνδυάσει τις ενέργειες σωστά και με οικονομία .πχ. ενα tank in tank ή ενα δοχείο αδράνειας με σερπαντίνα για τα ηλιακά ή καποιο υβριδικό boiler (πχ ROTEX).
Το ξέρω οτι εθεσα πολλά πράγματα μαζί αλλά καθε φορά που καποιος κανει μια αλλαγή πρεπει να τα υπολογίζει ολα για χαρη της οικονομίας.
Εχουμε γράψει καποια πράγματα στο παρακάτω οπως αυτό του Αστέρη
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...2876&Itemid=53#33887
τα οποία αρχίζω να μελετώ.

Θεωρώ οτι με κάποιο τρόπο η ενέργεια και ιδιαίτερα η ηλιακή θα πρεπει να προσπαθήσουμε να την ξεζουμίσουμε.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by jnet.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefteris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99334 από AngelsGR
επειδη κλαιω πολυ με τον ηλιακο που εχω βαλλει, ψαχνω να βρω και εγω τροπους να βελτιωσω το συστημα μου. Τωρα εχω ενα συστημα βεβιασμενης κυκλοφοριας, δηλαδη εχω 4τμ πανελ στην σκεπη και 300lt boiler στο υπογειο. Το boiler ειναι συνδεδεμενο με το δοχειο αδρανειας για να ζεσταινεται απο τον λεβητα τον χειμωνα. Το προβλημα μου ειναι πως αν δεν εχει πολυ ηλιο δεν εχω ζεστο νερο και τον χειμωνα ο λεβητας αναγκαζεται να καιει πελλετ για να μου ζεσταινει συνεχεια τα 300lt. Ετσι λοιπον σκεφτομαι να πεταξω το boiler των 300lt και να παρω ενα ηλεκτρομποιλερ με μια σερματινα 100lt για το υπογειο και ενα boiler 160lt για να μπει πανω στην σκεπη. Το καλοκαιρι με εναν διαφορικο θερμοστατη να κατεβαζω τα ζεστα νερα απο το boiler της σκεπης στο ηλεκτρομποιλερ του υπογειου, ενω τον χειμωνα ο λεβητας θα ζεσταινει μονο τα 100lt του ηλεκτρομποιλερ. Κατα ποσο ειναι εφικτο να γινει αυτο που σκεφτηκα??


Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by AngelsGR. Αιτία: προσθηκη εικονας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99345 από gatos20vt

AngelsGR έγραψε: επειδη κλαιω πολυ με τον ηλιακο που εχω βαλλει, ψαχνω να βρω και εγω τροπους να βελτιωσω το συστημα μου. Τωρα εχω ενα συστημα βεβιασμενης κυκλοφοριας, δηλαδη εχω 4τμ πανελ στην σκεπη και 300lt boiler στο υπογειο. Το boiler ειναι συνδεδεμενο με το δοχειο αδρανειας για να ζεσταινεται απο τον λεβητα τον χειμωνα. Το προβλημα μου ειναι πως αν δεν εχει πολυ ηλιο δεν εχω ζεστο νερο και τον χειμωνα ο λεβητας αναγκαζεται να καιει πελλετ για να μου ζεσταινει συνεχεια τα 300lt. Ετσι λοιπον σκεφτομαι να πεταξω το boiler των 300lt και να παρω ενα ηλεκτρομποιλερ με μια σερματινα 100lt για το υπογειο και ενα boiler 160lt για να μπει πανω στην σκεπη. Το καλοκαιρι με εναν διαφορικο θερμοστατη να κατεβαζω τα ζεστα νερα απο το boiler της σκεπης στο ηλεκτρομποιλερ του υπογειου, ενω τον χειμωνα ο λεβητας θα ζεσταινει μονο τα 100lt του ηλεκτρομποιλερ. Κατα ποσο ειναι εφικτο να γινει αυτο που σκεφτηκα??



Δυστυχώς το λαθος έγινε στο σχεδιασμό...
Θα μπορούσες να αποφύγεις το έξτρα μποιλερ των ηλιακών και να χρησιμοποιήσεις αντί για ένα απλό αδρανειας που πήρες ένα tank in tank έτσι ώστε το χειμώνα να έχεις πάντα ζεστά νερά και το καλοκαίρι ατελείωτο τσάμπα ζεστό νερό... Το σύστημα που σου περιγράφω το έχω εγώ με τη διαφοροποίηση οτι έχω 12 τμ συλλέκτες..
Στην περίπτωση σου αν δεν έχεις την δυνατότητα να αντικαταστήσεις το αδράνειας και το μπόιλερ των 300 λίτρων με ένα δοχείο tank in tank θα ήθελα να μου πεις
1:το μποίλερ των 300 λίτρων είναι λογικά με δύο σερπαντίνες σωστά?? (μια του ηλιακού και μια του λέβητα)
2:Ο κυκλοφορητής που κυκλοφορεί τα νερά από το δοχείο αδράνειας προς το 300αρι πότε δουλεύει? αν δουλεύει συνέχεια.... έχεις πάρα πολλές απώλειες. Το σωστό είναι η τοποθέτηση ενός θερμοδιαφορικού θερμοστάτη που θα ελέγχει αυτόν τον κυκλοφορητή με ρυθμίσεις που μπορείς να καθορίσεις εσύ ανά πάσα στιγμή... αυτές συνήθως είναι διαφορετικές χειμώνα καλοκαίρι έτσι ώστε να εκμεταλεύεσαι την διαβάθμιση του δοχείου για μέγιστο κέρδος από τον ήλιο. Δυστυχώς έχοντας δύο δοχεία δεν κερδίζεις τις ηλιόλουστες μέρες την υποβοήθηση του ήλιου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99367 από AngelsGR

gatos20vt έγραψε: 1:το μποίλερ των 300 λίτρων είναι λογικά με δύο σερπαντίνες σωστά?? (μια του ηλιακού και μια του λέβητα)
2:Ο κυκλοφορητής που κυκλοφορεί τα νερά από το δοχείο αδράνειας προς το 300αρι πότε δουλεύει? αν δουλεύει συνέχεια.... έχεις πάρα πολλές απώλειες. Το σωστό είναι η τοποθέτηση ενός θερμοδιαφορικού θερμοστάτη που θα ελέγχει αυτόν τον κυκλοφορητή με ρυθμίσεις που μπορείς να καθορίσεις εσύ ανά πάσα στιγμή... αυτές συνήθως είναι διαφορετικές χειμώνα καλοκαίρι έτσι ώστε να εκμεταλεύεσαι την διαβάθμιση του δοχείου για μέγιστο κέρδος από τον ήλιο. Δυστυχώς έχοντας δύο δοχεία δεν κερδίζεις τις ηλιόλουστες μέρες την υποβοήθηση του ήλιου.


για το (1), ναι το boiler των 300lt εχει δυο σερμπατινες, μια του ηλιακου και μια του λεβητα. Για το (2), στην αρχη ο κυκλοφορητης που πηγαινει τα ζεστα νερα απο τον λεβητα στο boiler δουλευε συνεχεια. Στην συνεχεια ομως εβαλα ασφαλεια στον κυκλοφορητη και τον αναβω το απογευμα για καποιες ωρες και μετα τον σβηνω. Χειροκινητα βεβαια. Και σκεφτομαι να αλλαξω τον θερμοστατη χωρου που εχω με καποιον που να εχει και κουμπι για ΖΝΧ και ετσι οταν το παταω να λειτουργει ο κυκλοφορητης αλλιως να ειναι κλειστος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ