Εναλλαγή νερών χρήσεως μπόιλερ - ηλιακού

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #99372 από gatos20vt
άρα λογικά τον ήλιο τον έχεις στην κάτω σερπαντίνα και τον λέβητα στην πάνω. τα νερά που ζεσταίνονται από τον λέβητα είναι τα μισά περίπου του μπόιλερ 300. έστω και με τον τρόπο που περιγράφεις (σήκωμα της ασφάλειας) τουλάχιστον δεν ξοδεύεις άσκοπα ενέργεια αλλά δεν έχεις ανά πάσα στιγμή ζεστά νερά...
Μπορώ να σου προτείνω και κάτι ακόμη που μόλις σκέφτηκα.Αλλά ήθελα να σε ρωτήσω το χειμώνα το δοχείο αδράνειας το έχεις συνέχεια φορτισμένο? Ο λέβητας πως είναι συνδεμένος? να δουλεύει συνεχόμενα η να ανάβει από τον θερμοστάτη?
Μπορείς να βάλεις ένα θερμοδιαφορικό θερμοστάτη ο οποίος θα έχει αισθητήριο στο πάνω μέρος των 300 λίτρων και όταν η θερμοκρασία θα πέφτει κάτω από τους χ βαθμούς θα ξεκινάει ο κυκλοφορητής από το δοχείο αδράνειας στο μπόιλερ 300 αλλά μόνο εφόσον ο λέβητας είναι αναμένος... σε περίπτωση που δεν είναι μπορείς όπως είπες με τη χρήση ενός θερμοστάτη με κουμπι για ΖΝΧ να ανάβεις μια αντίσταση που λογικά μπορείς να τοποθετήσης στο πάνω μέρος του μπόιλερ των 300

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #99386 από AngelsGR
ναι οπως τα λες ειναι οι συνδεσεις, στην κατω σερπαντινα ειναι απο τα ηλιακα πανελ και στην πανω απο τον λεβητα. Το δοχειο αδρανειας ειναι συνδεδεμενο με τον λεβητα, ο οποιος κραταει τα νερα συνεχεια ζεστα στους 65 βαθμους. Εχω επιδαπεδια γι' αυτο το εχω ρυθμισμενο στους 65. Δηλαδη ο λεβητας αναβει οποτε χρειαζεται να ζεστανει τα νερα στο δοχειο αδρανειας. Απο το δοχειο αδρανειας φευγουν 3 κυκλοφορητες που στελνουν νερα στα 3 διαφορετικα κυκλωματα που εχω για θερμανση και ενας ακομη κυκλοφορητης που στελνει τα νερα στο boiler για ΖΝΧ.

το ερωτημα τωρα ειναι πως βελτιωνω το συστημα μου για να γινει πιο αποδοτικο, μιας και μετα βιας ζεσταινει το νερο του boiler απο τα ηλιακα με μικρη ηλιοφανεια, δηλαδη για μερες απο αυτες που εχουμε 24 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια και να μην εχω πολλες απωλειες τον χειμωνα στον λεβητα. Γι αυτο σκεφτομαι μια λυση οπως την παραπανω που περιεγραψα με την εικονα. Επισης σκεφτομαι να αλλαξω το boiler των 300lt με ενα boiler 200lt το οποιο θα εχει και καλυτερη μονωση, τουλαχιστον 5cm. Το boiler που εχω τωρα εχει μονωση μονο 1cm, που σημαινει πως το βραδυ που εχει δροσια, τα νερα μεχρι το πρωι εχουν κρυωσει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #99424 από gatos20vt

AngelsGR έγραψε: ναι οπως τα λες ειναι οι συνδεσεις, στην κατω σερπαντινα ειναι απο τα ηλιακα πανελ και στην πανω απο τον λεβητα. Το δοχειο αδρανειας ειναι συνδεδεμενο με τον λεβητα, ο οποιος κραταει τα νερα συνεχεια ζεστα στους 65 βαθμους. Εχω επιδαπεδια γι' αυτο το εχω ρυθμισμενο στους 65. Δηλαδη ο λεβητας αναβει οποτε χρειαζεται να ζεστανει τα νερα στο δοχειο αδρανειας. Απο το δοχειο αδρανειας φευγουν 3 κυκλοφορητες που στελνουν νερα στα 3 διαφορετικα κυκλωματα που εχω για θερμανση και ενας ακομη κυκλοφορητης που στελνει τα νερα στο boiler για ΖΝΧ.

το ερωτημα τωρα ειναι πως βελτιωνω το συστημα μου για να γινει πιο αποδοτικο, μιας και μετα βιας ζεσταινει το νερο του boiler απο τα ηλιακα με μικρη ηλιοφανεια, δηλαδη για μερες απο αυτες που εχουμε 24 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια και να μην εχω πολλες απωλειες τον χειμωνα στον λεβητα. Γι αυτο σκεφτομαι μια λυση οπως την παραπανω που περιεγραψα με την εικονα. Επισης σκεφτομαι να αλλαξω το boiler των 300lt με ενα boiler 200lt το οποιο θα εχει και καλυτερη μονωση, τουλαχιστον 5cm. Το boiler που εχω τωρα εχει μονωση μονο 1cm, που σημαινει πως το βραδυ που εχει δροσια, τα νερα μεχρι το πρωι εχουν κρυωσει.


Πραγματικά είναι πολύ κρίμα να μην κάνεις αυτό που σου πρότεινα από την αρχή... ειδικά τώρα που μου είπες οτι έχεις επιδαπέδια... Ίσως χρειαστεί να ξαναπληρώσεις το δοχείο αλλά μόνο έτσι θα κάνεις δουλειά σωστή.. Πρώτα από όλα θεωρώ απαράδεκτο το αμονωτο boiler!!
Στην περίπτωσή σου ο ήλιος έχει να σου προσφέρει πολλά περισσότερα από ζεστά νερά χρήσης και στο λέω εγώ που στο σπίτι μου έχω σώματα υψηλών θερμοκρασιών και όχι επιδαπέδια. Για παράδειγμα στο σπίτι μου με δοχείο tank in tank χίλια λίτρα σύνολο (160 ΖΝΧ) με όλες τις βρύσες γυρισμένες στο ζεστό με 4 ενήλικες και τρία μωρά (καθημερινό μπάνιο, πλύσιμο κλπ) το νερό όχι μόνο δεν τελειώνει αλλά το δοχείο κρατάει πολύ υψηλές θερμοκρασίες χώρις να ανάψει ο λέβητας καθόλου. Σήμερα στην περιοχή μου είχαμε ήλιο με συννεφιά η θερμοκρασία στο πάνω μέρος του δοχείου είναι 77 c στο μέσο 66 και τέρμα χαμηλά 56 (ο λέβητας έχει να ανάψει μια βδομάδα και θα ανάψει μόνο άν δεν βγει καθόλου ήλιος τις επόμενες 4-5 μέρες. Έχω βάλει και τρίοδη ανάμειξης για να περιορίζω την πολύ υψηλη θερμοκρασία των ΖΝΧ) το νερό αυτό φτάνει για ΖΝΧ αλλά και μια δόση θέρμανσης που χρειάζεται μιας και το βράδυ η θερμ πέφτει στους 7 ακόμη και σήμερα. Εσύ με επιδαπέδια το ώφελος από τον ήλιο θα είναι πολλαπλάσιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #99439 από AngelsGR
για να καταλαβω, μου προτεινεις να αλλαξω το δοχειο αδρανειας και το boiler με ενα buffer Tank in Tank ή μου προτεινεις να αλλαξω το boiler?? Αν μου προτεινεις το πρωτο, πολυ δυσκολο το βλεπω, μιας και ενα Tank in Tank ξεπερναει τα 1000Ε, χρηματα που δεν διαθετω τωρα με τιποτα.

εξηγησε μου λιγο σε παρακαλω αυτο που γραφεις με την τριοδη, πως ειναι συνδεδεμενη??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #99445 από jnet

gatos20vt έγραψε:

AngelsGR έγραψε: ναι οπως τα λες ειναι οι συνδεσεις, στην κατω σερπαντινα ειναι απο τα ηλιακα πανελ και στην πανω απο τον λεβητα. Το δοχειο αδρανειας ειναι συνδεδεμενο με τον λεβητα, ο οποιος κραταει τα νερα συνεχεια ζεστα στους 65 βαθμους. Εχω επιδαπεδια γι' αυτο το εχω ρυθμισμενο στους 65. Δηλαδη ο λεβητας αναβει οποτε χρειαζεται να ζεστανει τα νερα στο δοχειο αδρανειας. Απο το δοχειο αδρανειας φευγουν 3 κυκλοφορητες που στελνουν νερα στα 3 διαφορετικα κυκλωματα που εχω για θερμανση και ενας ακομη κυκλοφορητης που στελνει τα νερα στο boiler για ΖΝΧ.

το ερωτημα τωρα ειναι πως βελτιωνω το συστημα μου για να γινει πιο αποδοτικο, μιας και μετα βιας ζεσταινει το νερο του boiler απο τα ηλιακα με μικρη ηλιοφανεια, δηλαδη για μερες απο αυτες που εχουμε 24 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια και να μην εχω πολλες απωλειες τον χειμωνα στον λεβητα. Γι αυτο σκεφτομαι μια λυση οπως την παραπανω που περιεγραψα με την εικονα. Επισης σκεφτομαι να αλλαξω το boiler των 300lt με ενα boiler 200lt το οποιο θα εχει και καλυτερη μονωση, τουλαχιστον 5cm. Το boiler που εχω τωρα εχει μονωση μονο 1cm, που σημαινει πως το βραδυ που εχει δροσια, τα νερα μεχρι το πρωι εχουν κρυωσει.


Πραγματικά είναι πολύ κρίμα να μην κάνεις αυτό που σου πρότεινα από την αρχή... ειδικά τώρα που μου είπες οτι έχεις επιδαπέδια... Ίσως χρειαστεί να ξαναπληρώσεις το δοχείο αλλά μόνο έτσι θα κάνεις δουλειά σωστή.. Πρώτα από όλα θεωρώ απαράδεκτο το αμονωτο boiler!!
Στην περίπτωσή σου ο ήλιος έχει να σου προσφέρει πολλά περισσότερα από ζεστά νερά χρήσης και στο λέω εγώ που στο σπίτι μου έχω σώματα υψηλών θερμοκρασιών και όχι επιδαπέδια. Για παράδειγμα στο σπίτι μου με δοχείο tank in tank χίλια λίτρα σύνολο (160 ΖΝΧ) με όλες τις βρύσες γυρισμένες στο ζεστό με 4 ενήλικες και τρία μωρά (καθημερινό μπάνιο, πλύσιμο κλπ) το νερό όχι μόνο δεν τελειώνει αλλά το δοχείο κρατάει πολύ υψηλές θερμοκρασίες χώρις να ανάψει ο λέβητας καθόλου. Σήμερα στην περιοχή μου είχαμε ήλιο με συννεφιά η θερμοκρασία στο πάνω μέρος του δοχείου είναι 77 c στο μέσο 66 και τέρμα χαμηλά 56 (ο λέβητας έχει να ανάψει μια βδομάδα και θα ανάψει μόνο άν δεν βγει καθόλου ήλιος τις επόμενες 4-5 μέρες. Έχω βάλει και τρίοδη ανάμειξης για να περιορίζω την πολύ υψηλη θερμοκρασία των ΖΝΧ) το νερό αυτό φτάνει για ΖΝΧ αλλά και μια δόση θέρμανσης που χρειάζεται μιας και το βράδυ η θερμ πέφτει στους 7 ακόμη και σήμερα. Εσύ με επιδαπέδια το ώφελος από τον ήλιο θα είναι πολλαπλάσιο.

Μια ερώτηση
Το καλοκαίρι οταν τελικά ανάψει ο λεβητας σου για να ζεστάνει τα ΖΝΧ επειδη δεν υπηρχε ο ηλιος θα πρεπει να ζεστάνει και τα υπόλοιπα νερά του δοχείου αδράνειας?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #99452 από AngelsGR

jnet έγραψε: Μια ερώτηση
Το καλοκαίρι οταν τελικά ανάψει ο λεβητας σου για να ζεστάνει τα ΖΝΧ επειδη δεν υπηρχε ο ηλιος θα πρεπει να ζεστάνει και τα υπόλοιπα νερά του δοχείου αδράνειας?


λογικο μου ακουγεται, αφου τα ΖΝΧ στο Tank in Tank εχουν μονο την σερπαντινα απο τα ηλιακα. Απ' οσο ξερω ομως, μπορεις να εχεις και αντισταση και αφου τα ΖΝΧ ειναι περιπου 150lt, με λιγο ηλιο αν δεν ειναι ζεστα θα ειναι τουλαχιστον χλιαρα και με λιγο ρευμα θα τα κανεις καυτα!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ