Αυτοματη Εναλλαγή ζεστού νερού μπόιλερ - ηλιακού ?

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135433 από lefterismega
Καλημέρα στην παρέα ...
Αγόρασα από το leroy έναν Ηλιακό θερ. 160lt διπλής ενέργειας (ρεύμα - ήλιος) τον οποίο θα τοποθετήσω στον κήπο.
Αυτή τη στιγμή υπάρχει μέσα στο σπίτι μπόιλερ διπλής ενέργειας (ρεύμα-πετρέλαιο) που λειτουργεί με αυτονομία.

Το ερώτημά μου είναι το εξής:
Μπορώ όταν ο ηλιακός δεν έχει ζεστό νερό (νύχτα χειμώνα πχ) τα νερά να εναλλάσσονται αυτόματα .... με μια ηλεκτροβάνα ίσως ... ή θα πρέπει να μπει υποχρεωτικά κάποια χειροκίνητη βάνα ?
Θα προτιμούσα βέβαια ανοίγοντας τον διακόπτη που ανάβει ο καυστήρας για το "παλιό" μπόιλερ, να ενεργοποιείται αυτόματα και η ηλεκτροβάνα ώστε να απομονώνει τα νερά του ηλιακού ...
Βέβαια όλα αυτά είναι ... υποθέσεις στο ανήσυχο μυαλό μου ... και δεν γνωρίζω αν είναι εφικτά :)
γιαυτό σας παρακαλώ να μου δώσετε τα φώτα σας ...
Ευχαριστώ
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135443 από lefteris
Γεια σου και εσένα Λευτέρη, δες εδώ:

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=384&limitstart=0

Εγώ θερμοστάτη εμβαπτιζόμενο σε Τ στην έξοδο των ζεστών από τον ηλιακό και ηλεκτροβάνα κάτω από τη σκεπή...

και καλή επιτυχία...

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135445 από lefterismega

lefteris έγραψε: Γεια σου και εσένα Λευτέρη, δες εδώ:

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=384&limitstart=0

Εγώ θερμοστάτη εμβαπτιζόμενο σε Τ στην έξοδο των ζεστών από τον ηλιακό και ηλεκτροβάνα κάτω από τη σκεπή...
και καλή επιτυχία...


σε ευχαριστώ συνονόματε ...
ελπίζω να μπορέσω να το εξηγήσω στον υδραυλικό μου γιατί είμαι (θεωρώ) καλός στα μαστορικά εκτός απ τα υδραυλικά που δεν τα χωνεύω και τόσο ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.056 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ