Θερμοστατική βαλβίδα για ηλιακό + ταχυθερμοσιφονα

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149422 από blue

Manos01 έγραψε:

kiriak έγραψε: @Manos01

Αυτή την στιγμή έχω ήδη την λύση του θερμοσίφωνα που λες.
Στον 200lt ηλιακό έβγαλα την ηλεκτρική αντίσταση και τα καλώδια του ηλεκτρικού μεταφέρουν τοις ενδείξεις του θερμομέτρου κάτω στον πινακα. Έχω ένα LAE LTW12 θερμόμετρο που ανάλογα με την θερμοκρασία του ηλιακού, ανάβει έναν ηλεκτρικό θερμοσίφωνα 100lt και γυρίζει τοις ηλεκτροβάνες. Χάρις στο θερμόμετρο βλέπω ποσο χάνω με τοις "μικρές" αναλήψεις κουzινα+νεροχύτης και γιαυτο θέλω να βάλω ένα "ταχυθερμοσιφονο" στην σειρά έτσι ώστε να αξιοποιείται καλύτερα το νερό του ηλιακού.

καλησπερα να ρωτησω κατι πανω σε αυτο που εχεισ κανει μιασ και σκεφτομαι-προσπαθω να κανω κατι αναλογο ??
τισ ηλεκτροβανεσ τισ γυριζεισ με αυτοματισμο βασει τη θερμοκρασιασ εχει μεσα ηλιακο και ταυτοχρονα ζεστενει τον 100 αρι με ρελε???
στον ηλιακο που εβγαλες την αντισταση ??? λεσ να γινεται σε ολουσ η αναλογα τη μαρκα υπαρχει κατι αναλογο ??

Ευχαριστω για τον χρονο που θα κανεισ για απαντηση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149433 από Manos01
Λοιπόν,
Παρήγγειλα τον ηλιακό με κυάθιο για αισθητήριο του θερμομέτρου.
Εάν δεν έχεις, μπορείς να βγάλεις την θερμαντική αντίσταση (εύκολο) και στο κυάθιο να βάλεις το αισθητήριο.
Αφού λοιπόν δεν χρειαζόμουν το καλώδιο ρεύματος για την θερμαντική αντίσταση, χρησιμοποίησα αυτό το καλώδιο (οι γραμμή ήταν ήδη περασμένη) για το θερμόμετρο.
Έβαλα λοιπόν στον ηλεκτρικό πινακα ένα "θερμομεντρο" LΑΕ LTW12 με μια εντολή.

Έχω δυο ηλεκτροβάνες που δουλεύουν ταυτόχρονα (Η μια ανοίγει και Η άλλη κλείνει). Πιστεύω όμως ότι υπάρχουν σήμερα και τριοδικές "ελεκτροβανες" που θα είναι πιο εύκολο για εσένα.
ΔΕΝ τοις έχω ενωμένες με το θερμόμετρο! Γιατί ανακάλυψα ότι έχει μεγάλη διαφορα το αισθητήριο του θερμομέτρου είναι στην μέση του καζανιού και έχει μεγάλη διαφορα όταν δείχνει τον μέσο ορο θερμοκρασίας όταν ο θερμοσίφωνας δεν έχει χρησιμοποιηθεί και μεγάλη διαφορα όταν έχουν κάνει τρία άτομα μπάνιο: στο δεύτερο, δείχνει μικρή θερμοκρασία (γιατί μπικε πολλή κρύο νερό κάτω στο καζάνι) αλλα συνεχίζει να έχει αρκετό ζεστό νερό για δυο άτομα.

Το LΑΕ LTW12 το έχω ενωμένο στον πινακα με έναν χρονοδιακόπτη. Όταν Η θερμοκρασία του ηλιακού είναι χαμηλή, το LΑΕ LTW12 δίνει την εντολή στον χρονοδιακόπτη αλλα αυτός δίνει ρεύμα στον θερμοσίφωνα μονο μεταξύ 4:00 - 7:00 το πρωί. Έτσι ξέρω ότι θα υπάρχει ζεστό νερό το πρωί.

Λεπτομέρειες:
1. Ο χρονοδιακόπτης δίνει την εντολή σε ένα relais και αυτό στον θερμοσίφωνα (τα ρεύματα είναι μεγάλα).
2. Υπάρχει και ένας διακόπτης by-pass μεταξύ LΑΕ LTW12 και χρονομέτρου έτσι ώστε να μπορώ να θέσω το θερμόμετρο εκτος λειτουργίας.

Πάντως, εάν το έκανα ξανά, απλά θα έβαζα "ειναν" "ταχυθερμοσιφονα" εν σειρά (Clage CEX) και μια θερμοστατική βαλβίδα μείξεις για την προστασία. Κόστος 320ΕUΡ (Clage CEX) και 60EUR ο μεικτής.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": blue

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149509 από vagroul
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του Kunenaκαλησπερα, εχει δοκοιμασει καποιος τετοια θερμομικτικη για ηλιακο?να την παρω η θα την πατησω?



δν ξερω γιατι δεν εμφανιζεται το link
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by vagroul.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154533 από Μηχανολογος Μηχανικος
Οι βαλβιδες αυτες ειναι πολτ. καλες. Προσφερουν οικονομια και ασφαλεια ενω προστατευουν την υδραυλικη εγκατασταση απο υπερθερμανσεις
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jnet. Αιτία: Διαγραφηκε συνδεσμος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ