Θερμοστατική βαλβίδα για ηλιακό + ταχυθερμοσιφονα

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149242 από Manos01
τρίοδη θερμοστατική βαλβίδα για συνδέση ηλιακό και ταχυθερμοσιφονα

Γεια σας παιδιά, Μπορεί κανεις να μου προτείνει καμια καλή τρίοδη θερμοστατική βαλβίδα (και χαμηλού κόστους)?

Είμαι ευχαριστημένος με τον Nobel Classic 200lt με 3m panel αλλα ξοδεύω άσκοπα πολλή νερό μέχρι να έρθει το ζεστό στην κουζίνα και στον νιπτήρα λόγο τον 20 μέτρον σωλήνα από την ταράτσα μέχρι το διαμέρισμα.
Σκέφτομαι να βάλω έναν "ταχυθερμοσιφονα" Clage CEX ενδιάμεσα για να μου δίνει άμεσα ζεστό νερό μέχρι να φτάσει το ζεστό από επάνω.

Ο ταχυθερμοσίφωνας είναι symbatos με ηλιακούς (μέχρι 70C) αλλα αυτό σημαίνει ότι θα τον διαλύσω εάν χρησιμοποιηθεί το καλοκαίρι ;-)
Επόμενος πρέπει να βάλω μια τρίοδη θερμοστατική βαλβίδα για να φέρνει ο ηλιακός νερό μέχρι 50-60 C (για να έχω 10C περιθώριο μέχρι τους 70C που ανέχονται).


ΕΡΩΤΗΣΗ(Σ)
1. Μπορώ να τοποθετήσω την τρίοδη θερμοστατική βαλβίδα στην ταράτσα? Αντέχουν στης καιρικές συνθήκες? Μένω Αθηνα Νότια προάστια.

2. Πια είναι Η ταχύτητα μεταβολής τον θερμοστατικon βαλβίδon? Φοβάμαι μήπως αργήσει να μου κάνει μίξη με το κρύο νερό και να περάσουν 75C ζεστό νερό και να πάρο τον ταχυθερμοσιφονα στο χέρι...

3. Όπως έλεγα στην αρχή, μπορείτε να μου προτείνεται καμια καλή τρίοδη θερμοστατική βαλβίδα (και χαμηλού κόστους)?

Ευχαριστο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149247 από papg
Εγώ τοποθέτησα στον ηλιακό έξω πρίν τέσσερα χρόνια μία της Caleffi και δεν έχει πάθει τίποτα λειτουργεί καλά.Απλά στην περιοχή μου το νερό έχει πάρα πολλά άλατα και ανα δίμηνο τρίμηνο γυρίζω τον ρυθμιστή θερμοκρασίας για να μην φρακάρει.Τιμή δεν θυμάμαι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Manos01

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149281 από kiriak
@Manos01

έχω ίδιο ηλιακό και επίσης μεγάλη απόσταση (15 μέτρα εγώ)

το κακό με την λύση του ταχυθερμαντήρα είναι ότι δε θα εκμεταλεύεσαι το νερό του ηλιακού,
από την άποψη ότι ζεστό νερό θα φτάνει κάτω μόνο όταν θα κάνεις μπάνιο.

στις υπόλοιπες επαναλαμβανόμενες μικρές χρήσεις το ζεστό νερό του ηλιακού δε θα φτάνει ποτέ κάτω,
και μάλιστα θα καταναλώνεται παραμένοντας λίγο λίγο στις σωληνώσεις,

αν σου είναι απαραίτητος όμως, 'ίσως είναι καλύτερα η θερμοστατική βαλβίδα στον ηλιακό,
ώστε το λίγο λίγο νερό που θα τραβάς και δεν θα φτάνει ποτέ κάτω, να είναι αναμεμιγμένο με κρύο, ώστε να έχεις λιγότερη κατανάλωση του ζεστού,
εκτός και αν σου φτάνει και περισσεύει αυτό του ηλιακού


εγώ σκέφτομαι μικρό θερμοσίφωνα (8 λίτρα) μόνο για την κουζίνα,
απλά προσπαθώ να βρώ ένα τρόπο να τραβάει ή από το κρύο ή από του ηλιακού, αναλόγως αν έχω φέρει ζεστό νερό κάτω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149299 από Manos01

kiriak έγραψε: @Manos01
αν σου είναι απαραίτητος όμως, 'ίσως είναι καλύτερα η θερμοστατική βαλβίδα στον ηλιακό,
ώστε το λίγο λίγο νερό που θα τραβάς και δεν θα φτάνει ποτέ κάτω, να είναι αναμεμιγμένο με κρύο, ώστε να έχεις λιγότερη κατανάλωση του ζεστού,


αυτό ακριβώς σκέφτομαι να κάνω φιλε Kiriak
Η "μικροχρισι" για κουζίνα και νεροχύτη μπάνιου είναι σχετικά μικρή και δεν θα είναι πολλή το νερό που φεύγει από τον ηλιακό και περνάει στους σωλήνες. Σήμερα, είναι πολλή γιατί τρέχουν πρώτα τα 25 μετρα κρύο νερό στους σωλήνες και μετά "καταναλεται" ότι ζεστό νερό χρειάζεται.
Για μικρές "κατανολοσεις", ένας "ταζυθερμοσιφονας" είναι καταπληκτικός, αλλα εγώ θα χρειαστώ έναν στην "κουzινα" και έναν για τον νεροχύτη του μπάνιο (ξύρισμα). Με την τιμή γύρο στα 130ΕΥΡ ο ένας (2 x 130 = 260ΕΥΡ) προτιμάω να δώσω 310ΕΥΡ και να βάλω έναν CLAGE CEX κεντρικά έτσι ώστε να μου δίνει άμεσα ζεστό νερό και στην μπανιέρα.

Αυτή την στιγμή έχω ήδη την λύση του θερμοσίφωνα που λες.
Στον 200lt ηλιακό έβγαλα την ηλεκτρική αντίσταση και τα καλώδια του ηλεκτρικού μεταφέρουν τοις ενδείξεις του θερμομέτρου κάτω στον πινακα. Έχω ένα LAE LTW12 θερμόμετρο που ανάλογα με την θερμοκρασία του ηλιακού, ανάβει έναν ηλεκτρικό θερμοσίφωνα 100lt και γυρίζει τοις ηλεκτροβάνες. Χάρις στο θερμόμετρο βλέπω ποσο χάνω με τοις "μικρές" αναλήψεις κουzινα+νεροχύτης και γιαυτο θέλω να βάλω ένα "ταχυθερμοσιφονο" στην σειρά έτσι ώστε να αξιοποιείται καλύτερα το νερό του ηλιακού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149314 από panosf01
Γνωμη μου ειναι να το σκεφτεις καλα πριν προβεις στην αγορα οποιουδηποτε ταχυθερμοσιφωνα.Το προβλημα ειναι η μικρη τους παροχη.Πριν καποια χρονια ειχα παρει τον μεγαλυτερο για μονοφασικο ρευμα,που τυχαιος ηταν και ελληνικος.Θεωρητικα ειχε την μεγαλυτερη παροχη,αποτελεσμα μηδεν,πεταμενα λεφτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149322 από Manos01
Εγω εχο εναν ηλεκτρονικο Stiebel Eltron στο αλλο σπιτι εδω και 15 χρονια για το μπανιο. Ποτε δεν ειχα προβλιμα και το νερο ηταν αφθονο και με ταυτοχρονη παροχι στον νιπτιρα και στο ντουζ (το πλεονεκτιμα τον ηλεκτρονικων). Η καλυτερη επενδγση που εκανα ποτε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ