Ρύπανση από καμινάδες τζακιών - σομπών

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85095 από LEONAS

georgepap31 έγραψε: Σχετικά με το θέμα, θέλω να αναφέρω το εξής:
Στη Θεσσαλονίκη ανατολικά, στην περιοχή ανάμεσα στο ΜΑΚΡΟ και την περιφερειακή, υπάρχει ένα άδειο οικόπεδο όπου κατασκηνώσαν κάποιοι σκουπιδοψάχτες εδώ και κανα χρόνο τουλάχιστο. Θυμάμαι όταν πρωτοείδα τα αντίσκηνά τους μου έκανε εντύπωση για το μέρος που βρήκαν και στήσανε και επίσης ότι γύρω ήταν μόνο αγριόχορτα. Τώρα, είναι γεμάτο κατάλοιπα της λείας τους απ τα σκουπίδια, τα οποία εκτός του ότι ρυπαίνουν τη γύρω περιοχή, τα καίνε κιόλας για να ζεσταθούν. Το αποτέλεσμα το έχω δεί και μυρίσει πολλές φορές και είναι έντονα αισθητό από το χώρο του εμπορικού κέντρου Μακεδονία που βρίσκεται δίπλα αλλά και σε όλη την Καλαμαριά-Κρήνη, αν φυσά "ευνοικά". Εαν δε οι συνθήκες είναι τέτοιες που εγκλωβίζουν την αιθαλομίχλη σε χαμηλά ύψη, το πράγμα είναι αφόρητο.
Τι αρμόζει στην περίπτωση?



Και εγω το ιδιο προβλημα εχω με εναν καραμπαμπα που εβαλε ενας
γειτονας και οταν τον αναβει νομιζω οτι ειμαι στον Μισισιπη με
τα ατμοπλοια. :lol:

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85099 από DOOM_NX
1734 και 1735: Τηλέφωνα καταγγελιών για ρύπανση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85101 από dimlyk
τυχερε λεονα,,,τσαμπα ταξιδι αναψυχης :woohoo:


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85210 από spiross
Πριν κάτι μέρες στην προεκλογική καμπάνια στην Ιταλία ο Μόντι είχε αναφέρει ότι γλυτώσαμε να γίνουμε Ελλάδα και ανέφερε ότι η Αθήνα μοιάζει με το λονδίνο του 1950.
Κάπως με προβλημάτισε αυτό που είπε γιατί αγνοούσα τελείως πως ήταν το Λονδίνο εκείνη την περίοδο. Με λίγο ψάξιμο βρήκα ότι τότε στο λονδίνο είχε γίνει μια φοβερή καταστροφή με 4000 θύματα μέσα σε 4 μέρες και όλα αυτά από την αιθαλομίχλη από τα τζάκια τους και καυστήρες.
Αν και πάντα είχαν αιθαλομίχλη στο λονδίνο και αρκετά έντονη το 1952 είχε συμβεί και μετεορολογικό φαινόμενο που για μέρες είχε εγκλωβίσει τον αέρα και τα καυσαέρια χωρίς να μπορούν να διαφύγουν στην ατμόσφαιρα. Φυσικά ο κόσμος όπως είπα και πριν πεθαινε από ασφυξία σαν τις μύγες. Δείτε εδώ το ντοκιμαντέρ που υπάρχει γιαυτό το τραγικό γεγονός και πως ζούσαν ο κόσμος τότε και θεωρούσαν φυσιολογική την μόλυνση μέχρι φυσικά που τους βρήκε το κακό



και δείτε εδώ περισσότερες πληροφορίες

en.wikipedia.org/wiki/Great_Smog

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85283 από georgepap31

spiross έγραψε: Πριν κάτι μέρες στην προεκλογική καμπάνια στην Ιταλία ο Μόντι είχε αναφέρει ότι γλυτώσαμε να γίνουμε Ελλάδα και ανέφερε ότι η Αθήνα μοιάζει με το λονδίνο του 1950.
Κάπως με προβλημάτισε αυτό που είπε γιατί αγνοούσα τελείως πως ήταν το Λονδίνο εκείνη την περίοδο. Με λίγο ψάξιμο βρήκα ότι τότε στο λονδίνο είχε γίνει μια φοβερή καταστροφή με 4000 θύματα μέσα σε 4 μέρες και όλα αυτά από την αιθαλομίχλη από τα τζάκια τους και καυστήρες.



Διάβασα τη Wikipedia και αναφέρει πως στο Λονδίνο έκαιγαν κάρβουνο (μαύρος καπνός), ντήζελ στα λεωφορεία (μόλις είχε ξηλωθεί το τράμ) και τριγύρω υπήρχαν εργοστάσια παραγωγής ρεύματος με κάρβουνο επίσης. Ανακριβές να λέμε "απο τα τζάκια και τους καυστήρες" μόνο.
Επίσης, άκαιρη η παρομοίωση του Μοντι.

Σχετικά με το θέμα:

Σήμερα, καθώς κουβαλούσα με το καρότσι μου 4 σακκιά πέλλετ απ το αμαξι στο σπίτι, ένας γύφτος με το Ντάτσουν μάζευε πεταμένα κόντραπλακέ και ξύλινα ράφια σπασμένα από ξεμπάζωμα καφετέριας. Περνώντας από δίπλα του ένιωσα κάπως...
Εννοείται πως τα έπαιρνε για κάψιμο.[/i][/i]


Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by georgepap31. Αιτία: λαθος γραμματοσειρά, ενώθηκε με την παράθεση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154389 από jnet
Χθεσινή πανω απο Ταγαράδες - Αγ. Παρασκευή

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ