Θερμομόνωση

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12380 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

Asteris έγραψε: Υπάρχωντα κλιματιστικά τι τα κάνουμε? Πειράζει να μείνουνε ελαφρά χωνευτά?


Αν προσεξεις απο την πισω πλευρα απο το A/C ειναι γεματο στοιχεια.
Αν αφησεις κενο 5cm κ πανω να κυκλοφορει ελευθερα ο αερας εισαι ενταξει.Βεβαια ισως σου αυξηθει ελαχιστα ο θορυβος της εξωτερικης μοναδας αλλα το βρισκω πολυ δυσκολο.
Αν ομως καλυψεις την βαση με την θερμομονωση τι θα γινει σε περιπτωση που χρειαστει να βγει π.χ.γιατι χαλασε κ θελεις να βαλεις αλλο?
Εχει αυτα τα "χαζα" η εξωτερικη μονωση κ θελει προσοχη

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12382 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

stergiosbik έγραψε:

kakos έγραψε: Το στοίχημα τώρα είναι η αντοχή στον χρόνο

---- Τραβήξτε ότι παροχές θέλετε (καλώδια ρεύματος φωτισμού ή πρίζες - βρύσες νερού) πριν τοποθετήσετε την θερμοπρόσωψη, μετά θα είναι αργά.
---- Μην σκέφτεστε να καρφώσετε ή να βιδώσετε οτιδήποτε δεν πρόκειται να μείνει για πάντα στον τοίχο μετά απο το πέρας των εργασιών. Χρησιμοποιήστε ειδικά βύσματα (αυτά για γειψοσανίδες


Εάν έχετε κλιματιστικό εφοδιαστείτε με ειδικά μακριά βίσματα για να πιάνει στον κυρίως τοίχο και όχι στην θερμοπρόσοψη διότι θα πέσει με την μία κάτω,

Βεβαιωθείτε ότι δεν έχετε διαρροές απο τα λούκια νερού διότι με την θερμοπρόσωψη θα καλυφθούν και μετά άντε γεια δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι τι θα γίνει αν τρέχουν τα νερά μέσα στον τοίχο....


Σωστος σε ολα.
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σημαντικοι λογοι που εμενα με κανουν διστακτικο (για να μην πω αρνητικο) εναντι της εξωτερικης θερμομονωσης.
Σιγουρα ειναι η πιο αποτελεσματικη ομως.
Βεβαια σε ηδη υφισταμενα κτιρια ειναι κ η μονη λυση.
Εχω δει ομως κ καινουργια σπιτια με μονωση 8-10cm (συνδυασμος εξηλασμενης κ πετροβαμβακα)αναμεσα απο τα τουβλα με τρομερο αποτελεσμα.



Νομιζω οτι ειναι υπερβολικο και το επιπλεον κοστος για δυπλη μονωση δεν θα το αποσβεσεις σχεδον ποτε. Θα ηταν το ιδιο καλο με μονο τουβλο αρα περισσοτερα ωφελιμα τετραγωνικα και καλη 7αρα η ακομη και δεκαρα απο εξω.Τουλαχιστον αν εχτειζα αυτο θα εκανα.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12384 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
να σας πω λιγο για το σπιτι μου. βασικα καλυπτεται απο πανω κατω δεξια και αριστερα απο αλλα σπιτια. αυτα που ειναι ελευθερα ειναι η πισω πλευρα (εισοδος του σπιτιου) και η μπροστινη πλευρα. εχουμε βαλει διπλο τουβλο θερμοπμλοκ. τωρα επειδη εχω ενα θεματακι στο 1 το δωματια με υγρασια σε μια μερια του σπιτιου σκεφτομαι να κανω τη μονωση. ειναι το πιο κρυο δωματιο απο ολα.. το προβλημα ειναι οτι η υγρασια ειναι απο τη εσωτερικη πλευρα και ακριβως απο εξω εχω μια βρυση.. Δε σταζει..το μονο που μπορει να εγινε επειδη η σωληνες ειναι απο σιδηρο να εχει σκουριασει σε καποιο σημειο και να μου βγαζει υγρασια στο δωματιο.. το οποιο το κανει ΜΟΝΟ το χειμωνα!!! Αλλιως το σπιτι ειναι πολυ ζεστο. Ειδικα φετος με το πελλετ ειχαμε 24-25 βαθμους μεσα. Απο κουφωματα ειναι αριστα συνθετικα και πολυ καλα.. δε ξερω στη περιπτωση μου αν αξιζει καν το κοπο να κανω μονωση. οτι θα εχει διαφορα θα εχει αλλα ΗΔΗ ειναι αρκετα ζεστο το σπιτι μου. Εσεις τι λετε;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12386 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Κακός,

να σε ρωτήσω κάτι. Ο κατασκευαστής της θερμομόνωσης σου έδωσε κόποιο είδος εγγύησης? και αν ναι για πόσα χρόνια?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12387 από foxsat
Απαντήθηκε από foxsat στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

aristidis540 έγραψε: πηγα τελικα μια βολτα απο την styropan:
neopor 8 cm 6.66 Ε---->(φπα 8.6) το 7αρι κανα ευρω κατω.
isomat ak-t-55 10.4 E--->(φπα 13.5)



Ποιος τυπος neopor ειναι και εχει αυτη την τιμη?Γιατι εχει διαφορους. Το eps 80 EPS 100 EPS 120.
Ολα να ειναι στο ιδιο παχος εχουν 4-5 ευρω διαφορα η και περισσοτερο το πρωτο με το τελευταιο.
Το Isomat καλη τιμη εχει.

Το styropan το ειδες,το επιασες στα χερια σου,γιατι εγω δεν το ειδα,να μας πεις τις εντυπωσεις σου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12388 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
αν εννοεις εμενα..οχι δεν εχω λαβει κατι..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.214 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ