Θερμομόνωση

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #12912 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Μην αφησεις πουθενα κανενα κενο ανμεσα στης ενωσεις.Γιατη θα παει τσαμπα ο κοπος σου και τα λεφτα σου.Ποσο το πειρες το τμ?Πειρες πλακες η ρολο?

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #12916 από aristidis540
Απαντήθηκε από aristidis540 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
κενο δεν θα αφησω πουθενα στις ενωσεις το επιασα με συνδετηρα και πηρα αφρο χαμηλης διογκωσης για τα μικρα κενα που μενουν.

τιμη 4,6 ευρω τετραγωνικο.εδω θεσσαλονικη ρωτουσα για το υλικο και δεν το ηξεραν.
φωτο---->
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by aristidis540.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #12936 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Ξέρει κανείς πόσο στοιχίζει ένα θερμογράφημα??

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13488 από foxsat
Απαντήθηκε από foxsat στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Μια σκεψη μου.
Δεν εχω κανει μονωση στα ταβανια απο δυο δωματια.Τα αλλα τα εχουν κανει οι γυψοσανιδαδες.
Σκεφτομαι να κολησω στο ταβανι 8αρι εξηλασμενη ειτε με κολλα ειτε με αφρο.Μετα καλυψη με κολλα και δυχτι και υστερα βαψιμο.Να μην βαλω βισματα και να μην το σοβατισω.Ολα τα παραπανω μπορω να τα κανω μονος μου και ειναι και πολυ οικονομικα.Το ερωτημα ειναι υπαρχει κινδυνος να ξεκολησει καμια μερα και να μου πεσει στο κεφαλι την ωρα που κοιμαμαι?Απο το αποτελεσμα του πως δενει η κοληση με την πολυστερηνη που εχω δει δεν νομιζω να υπαρχει περιπτωση να ξεκολησει.Δειχνει να γινετε πολυ γερη συγκοληση.
Τι λετε παιδια....ειναι χαζομαρα αυτο που σκεφτομαι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13643 από nasos lar
Απαντήθηκε από nasos lar στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
καλησπέρα σε όλους....έχω μια δυόροφη οικοδομη κατασκευη το 2004 με πυλωτή.ειναι εκτεθημενη και απο τις 4 πλευρες. δεν ακουμπα πουθενά. ο 1ος οροφος χωρισμενος στη μέση (2 διαμερισματα 60 τμ εκαστο) ενω ο 2ος ενιαιος 120τμ καθαρός.στον 1ο όροφο εμφανίζεται μουχλα σε καποια σημεία συνήθως τοιχία και υγρασια το πρωι στο δαπεδο του υπνοδωματιου.στο 2ο οροφο δεν υπάρχει τίποτα. η οικοδομη εχει μονωση φελιζολ fibran 3 εκ παντου (τοιχους πυλωτη οροφη 2ου οροφου) και διπλο τουβλο.το εσωτερικο τουβλο το χτίσαμε λίγο πιο μέσα για να μην υπαρχει γωνια στο ανω δοκαρι. στο ενα διαμέρισμα του 1ου που εμφανιζει το παραπανω προβλημα η θερμανση γινοταν φετος με μια σομπα υγραεριου στον ενιαιο χωρο και το βραδυ που πηγαιναν για υπνο την επαιρναν στο υπνοδωματιο. το πρωι νερα στο πατωμα και μουχλα στους τοιχους .επισης δεν φωτιζανε αρκετα. κατεβασμενα πατζουρια.θα κανω επιπλεον μονωση εσωτερικα τους 3 τοιχους του υπνοδωματιου με 5 εκ πετροβαμβακα και γυψοσανίδα.θα πετυχουμε κατι;αν και νομιζω ότι ειναι θεμα θερμανσης-φωτισμου-αερισμου.αν συνεχιστει το προβλημα μετα τελευταια δοκιμη η επιπλεον μονωση της πυλωτης με 5 εκ πετροβαμβακα και ανυδρη γυψοσανιδα.περιμενω σχολια......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13644 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Η θέρμανση {χαμηλή θερμοκρασία} ευθύνεται για τις υγρασίες αγαπητέ μου. :)

Βασικά για να γεμίζει μούχλες το σπίτι, πρέπει να παγώσατε φέτος. :(

Αν έχει ικανοποιητική θερμοκρασία ο χώρος, και η θερμότητα κατανέμεται σωστά, τότε οι υγρασίες και οι μούχλες θα είναι παρελθόν.

Αν παρόλα αυτά, τα οικονομικά δεν αντέχουν για φουλ ζέστη, το πρόβλημα βελτιώνεται κάπως, με συνεχή εξαερισμό του χώρου.......αλλά όπως είπα.....βελτιώνεται κάπως, για να μην πω ελάχιστα. Και αυτό γιατί είναι πρακτικό το θέμα. Από την μια προσπαθούμε να ζεστάνουμε το σπίτι, και από την άλλη θα ανοίγουμε τα παράθυρα να μπει κρύος αέρας ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.184 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ