Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43033 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Εξακολουθώ να πιστεύω οτι όλη η πλάκα της σοφίτας θα πρέπει να μονωθεί όχι γιατί το έκανα αλλά για να περιορίσει όσο γίνεται την μεταφορά του κρύου απο την έξω πλάκα ή να το πω καλύτερα να την αποσβεσή οσο ποιο ομαλά γινεται .
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by erimitis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43251 από nik16v
Απαντήθηκε από nik16v στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Δεν γνωρίζω αν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο ξανά. Έχει κατασκευάσει μία πολύ ωραία πατέντα-εργαλείο κοπής πολυστερίνης.
Ιταλικό φόρουμ
Η μετάφραση είναι από google translate.
Μία ενδεικτική τιμή επαγγελματικού κόφτη
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43279 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Ψάχτηκα την τελευταία εβδομάδα για θερμοπρόσοψη στις τρεις εκτεθειμένες πλευρές του σπιτιού. Για υλικά, πήρα συμβουλές από έναν καλό φίλο, που δουλεύει σε εταιρία του χώρου και θα μπορούσε να εξασφαλίσει κάποιες καλές τιμές. Οχι τίποτα σπουδαίο, αλλά από το ολότελα...
Εκεί που "κόλλησα", ήταν μιλώντας με δυο τεχνίτες. Απ' όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα, η κατασκευή είναι εξίσου σημαντική (ίσως και περισσότερο...) σε σχέση με τα υλικά. Αν συγκρίνεις τις δυο προτάσεις (πέρα από το οικονομικό στο οποίο δεν υπήρχε μεγάλη διαφορά), στα υπόλοιπα υπήρχε μεγάλη απόκλιση. Π.χ., ο ένας έλεγε ότι θα τελειώσει σε 4-5 μέρες, ο άλλος ήθελε περίπου διπλάσιες. Συν το γεγονός, ότι - χωρίς να είμαι ειδικός - δεν πείστηκα ότι το έχουν 100%...
Επίσης, δεν ξέρω πόσο θα είναι το όφελος. Χθες βράδυ στις 12.00, μέτρησα θερμοκρασίες 22,8 στο σαλόνι και 20,6 στα δωμάτια. Σήμερα το πρωί στις 8, στο σαλόνι είχε πέσει κατά 0,6 (22,2) και στα δωμάτια 0,3 (20,3). Ολα αυτά, με εξωτερική στους 11 και χωρίς θέρμανση αυτό το οκτάωρο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43283 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Ποσα μετρα επιφανεια εχεις και τι τιμη σου εδωσαν το τετραγωνικο?πιθανον αυτος με τις 4-5 μερες να εχει πολλους αλβανους στο συνεργειο του και τις "ξεπεταει"γρηγορα τις δουλειες,οποτε καταλαβενεις και την ποιοτητα των εργασιων του!το σπιτι σου εχει μονωση?το μετρημα που εκανες δεν ειναι ενδεικτικο,κατσε να πεσει η θερμοκρασια κ αλλο και αρχισουν οι αερηδες.
Πως συμπερανες οτι δεν το εχουν?εκανες ερωτησεις και δεν ηξεραν να σου απαντησουν?τοτε δεν ειναι τεχνικοι αλλα μαστορια της γειτονιας και της αρπαχτης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43295 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

filosofos έγραψε: Ποσα μετρα επιφανεια εχεις και τι τιμη σου εδωσαν το τετραγωνικο?πιθανον αυτος με τις 4-5 μερες να εχει πολλους αλβανους στο συνεργειο του και τις "ξεπεταει"γρηγορα τις δουλειες,οποτε καταλαβενεις και την ποιοτητα των εργασιων του!το σπιτι σου εχει μονωση?το μετρημα που εκανες δεν ειναι ενδεικτικο,κατσε να πεσει η θερμοκρασια κ αλλο και αρχισουν οι αερηδες.
Πως συμπερανες οτι δεν το εχουν?εκανες ερωτησεις και δεν ηξεραν να σου απαντησουν?τοτε δεν ειναι τεχνικοι αλλα μαστορια της γειτονιας και της αρπαχτης.



Για την τιμή, ο ένας είπε 14 κι ο άλλος 16. Λίγο με μπέρδεψαν γιατί είπαν ότι θα είχαν μέσα υπολογισμένα και τα ένσημα (που δεν θα κολληθούν, αφού δεν χρειάζεται άδεια). Δεν έχω ιδέα αν είναι καλή η τιμή ή όχι.
Τα τετραγωνικά είναι περίπου 75 (φαντάζομαι ότι αφαιρούνται παράθυρα και μπαλκονόπορτες). Οι εξωτερικοί τοίχοι έχουν διπλό τούβλο και μπλε φελιζόλ.
Δεν ξέρω ότι δεν το έχουν σίγουρα, αλλά μου δημιούργησαν αμφιβολίες. Για να τους τσεκάρω κι επειδή δεν έχω πολλές γνώσεις πάνω στο αντικείμενο, "ψάρεψα" 2-3 ερωτήσεις από εδώ μέσα και κανείς από τους δυο δεν με απάντησε με άνεση και σιγουριά. Λίγο κόμπιασαν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43315 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
επειδη η τιμη ειναι περιεργως χαμηλη μεσα ειναι και τα παραθυρα και οι πορτες καθως και το σοβατισμα και ο χρωματισμος?αν θες να μας αναφερεις λιγο τις ερωτησεις που κομπιασαν για να δουμε αν ειναι καλοι και αν ξερουν εστω τα βασικα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.182 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ