Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65990 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Θερμομόνωση
2.9m ειναι ο χωρος μου και θελω να το κατεβασω καμια 10αρια ποντους. Ο λογος για την οδευση καλωδιωσεων, τοποθετηση φωτιστικων χωνευτων αλλα και εν ολιγης μείωσει του ογκου οπως πραναφερθηκε. 5 ποντους μονωση εχω στην εξωτερικη πλευρα της πλακας, οπως και στα ντουβαρια εξωτερικα.
Βασικα λεφτα για πεταμα δεν εχω, αλλα λογω των απαιτησεων μου αυτων η γυψοσανιδα φαινεται ως μονοδρομος. Ετσι αναρωτιεμαι αν καταληξω στη κατασκευη της, αν εχει αξια να προσθέσω και μονωσις!

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66005 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση
με 10 εκ δεν κερδιζεις και πολλα
και με 5 εκ μονωση σε "παιρνει" να βαλεις 2-3 ακομα αν θες κατα προτιμηση ομως πανω απο την πλακα
μας εμπλεξες κι εσυ τωρα με φωτιστικα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66570 από lucky4444
Απαντήθηκε από lucky4444 στο θέμα Θερμομόνωση
:P καλησπερα χρονια πολλα και καλη χρονια κυριοι :silly:

για την θερμομονωση εχω καποια ερωτηματα που αν ειναι ευκολο μαζι σας να παρω καποιες απαντησεις.

1)το σπιτι μου στην τοιχοποιια δεν εχει καθολου μονωση. τιποτα. το σπιτι ειναι και κρυο,ο λεβητας δε σταματα ποτε και εχω και υγρασια στον τελευταιο οροφο,όπουυπαρχει μπετο (οχι τουβλο).
Αξιζει να δαπανησω χρηματα για μια θερμομονωση; Ενοειται οτι ''αξιζει''...αλλα θα δω διαφορα πραγματικη;
Ποσους βαθμους πανω θα δω; Σκεφτομαι για 7αρα πλακα...

2)Σκεφτομαι να κανω και τωρα πριν μπει το καλοκαιρι για τα υπολοιπα,εσωτερικη θερμομονωση του ταβανιου του τελευταιου μου οροφου.Με μια 5αρα πλακα dow.Λενε οτι θα κερδισω ενα 30%... τι λετε εσεις;

3)Σκεφτομαι να την κανω μονος με οτι αυτο συνεπαγεται.Φιλος μου το καλοκαιρι εκανε θερμομονωση ταρατσας με εξειδικευμενο συνεργειο.Του ελεγα ελα να την κανουμε μαζι και μου λεγε οτι εμεις δε ξερουμε,ασε να παρω το συνεργειο που εχω και εγγυηση.Το ταβανι του αυτη τη στιγμη ειναι χειροτερο απο πριν.Σταζει!!!Το συνεργειο ηρθε πανω απο δεκα φορες να διορθωσει την κατασταση αλλα δε διορθωνοταν ποτε.Μεχρι που ο μαστορας καποια μερα του ειπε κυριολεκτικα αντε γ@@μησου κανε οτι θες,παρε και την αστυνομια....
Οποτε λεω γιατι να μπλεχτω και εγω με καποιο μουφα εξειδικευμενο συνεργειο με εγγυηση και στο τελος να τρεχω; Ας το κανω με φιλους.Να στερεωποιησουμε φελιζολ σε τοιχο εχουμε την γνωση... τωρα για τον σοβα δε ξερω... Και εδω ερωτω. Ποσο χαλια μπορουμε να το κανουμε; Οι πλακες και θα κολληθουν και θα βιδωθουν με τα βυσματα. Παιζει να φυγουν;;;;;; Παιζει καμια μερα με κανα αερα τρελλο να πεταει το σπιτι;

4)Για λογους καθαρα τεχνικους δε μπορω να κανω το συνολο του σπιτιου εξωτερικη θερμομονωση γιατι σε καποιες πλευρες μπαινω στου γειτονα.Αν εκεινες τις πλευρες τις κανω εσωτερικη παιζει κατι κακο;Δε γινεται κατι αλλο ομως με τιποτα.

Αυτα... :lol:
Παντως βλεπω μια τεραστια διαφορα στο υπογειο μου.Ημιυπογειο βασικα αλλα το 75% ειναι στο χωμα.Οταν στο ισογειο της μονοκατοικιας μου 40 τμ λειτουργουν 3 τριστηλα...εχω με το ζορι 19 βαθμους... την ιδια ωρα στο υπογειο το οποιο ειναι και μεσα στο χωμα αλλα το εχω κανει και εσωτερικη θερμομονωση και στην τοιχοποιια αλλα και στο πατωμα ,για τα ιδια τ.μ. με ενα διστηλο μονο φτανω τους 22!!!!
Αλλα δε ξερω...την δουλεια την κανει η εσωτερικη θερμομονωση η οτι ειναι θαμενο μεσα στο ζεστο χωμα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66587 από dalai
Απαντήθηκε από dalai στο θέμα Θερμομόνωση
lucky4444 γεια σου .
Η μονωση να ξερεις ειναι το παν στο σπιτι .
Εγω ειχα το ιδιο σπιτι με εσενα πριν τη μονωση δεν ξερω τι εκαιγε αλλα ποτε δεν το ενιωσα ζεστο σαν σπιτι (οταν ζουσε η γιαγια μου μεσα).
Τωρα εχω βαλει συνθετικα κουφωματα , 10αρα μονωση στους τοιχους, και 5αρα το ταβανι (και κεραμιδια).
Το σπιτι τωρα 90τ.μ. μικτα , 70 καθαρα ζηταει τα ελαχιστα . Υπολογιζω οτι οι απαιτισεις του σε μερες με διακιμανσεις απο 0 εως 7C zhtaei molis 3500Watt. αυτο σε κοστος θερμανσης ειναι 80ευρω με αντλια θερμοτητας ή 300 ευρω σε πετραιλαιο ή 60 ευρω σε ξυλα ΑΝΑ ΜΗΝΑ. Νομιζω οτι 500 ευρω το χρονο για θερμοκρασια 23C συνεχεια 24/7 σε μονοκατοικια ανοιχτη απο παντου ,ειναι πολυ φτηνα.
Για θερμοκρασια απλως ειναι πολυ καλυτερα .το σπιτι δεν κρυωνει πρακτικα ποτε. Εχω ενδοδαπεδια και οταν την εκλεισα για 7 ωρες το σπιτι δεν εριξε ουτε 1 βαθμο (μου εκανε και εμενα εντυπωση).
Το μονο αρνητικο ειναι οτι τα προβληματα με την υγρασια θα παραμεινουν ,αν και θα μετατεθουν σε αλλα σημεια ,στα πιο κρυα του σπιτιου.Δηλ αν μονωσεις αυτα που εχουν συμερα προβλημα η υγρασια θα σκασει στο επομενο πιο κρυο σημειο του σπιτιου. Χρειαζεται καλος καθυμερινος αερισμος και αν δεν τα καταφερεις εναν αφυγραντηρα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66594 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση
φιλε lucky4444
οτι θα κερδισεις ειναι δεδομενο και σε κοστος καυσιμου και σε θερμικη ανεση
και φυσικα καποια στιγμη θα κανεις και αποσβεση του κοστους
καθε αναλογη εργασια ειναι αυτονοητο οτι πρεπει αν γινεται στο σταδιο κατασκευης ..απο κει και μετα αρχιζζουν καποιοι συμβιβασμοι ...
το τι θα καταφερεις να κανεις μονος σου,,,μονο εσυ μπορεις να το ξερεις
και το παραδειγμα του φιλου σου ειναι εντελως ατυχες ...δυστυχως υπαρχουν και αστοχιες στις κατασκευες και κακοι τεχνιτες κλπ...
τωρα αν και οταν αποφασισεις να το κανεις εδω θα ειμαστε να μιλησουμε πιο συγκεκριμενα ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lucky4444

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66629 από lucky4444
Απαντήθηκε από lucky4444 στο θέμα Θερμομόνωση
dimlyk να αντιληφθω οτι εισαι θερμομονωνατζης;; :P
μου μιλανε για 45 και 50 ευρω το τμ θερμομονωσης..ενω τα υλικα,ολοιδια,της ιδιας εταιρειας κοστιζουν 17 ευρω στο τμ... δε τρελλαθηκα να δινω 30 ευρω το τμ για εργατικα. με τιποτα. μα με τιποτα. καλυτερα να το κανω εγω και να βγει και στραβο και ατσαλο και δε ξερω και γω τι... :P
απλα καπως το σκεφτομαι γιατι το φελιζολ ειτε το γνωστο μπλε ειτε το λευκο καποια στιγμη φθειρεται.
αναρωτιεμαι αυτη η στιγμη θα ειναι οταν εμενα δε θα με απασχολει και τοσο.. :silly:
η θα ειναι σχετικα συντομα;

φιλε dalai εγω εχω 110 τμ και δινω 500 λιτρα πετρελαιο για ελειπη θερμανση μερικων ωρων μονο, :evil: ημερισιως...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.192 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ