Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' Oίκον" - Προτάσεις & Σχόλια

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37045 από ALXIOA

tzistsam έγραψε: Ποιοι όροι και ποιες συνθήκες βρε παιδιά ισχύουν για το πρόγραμμα. Εκανα αίτηση τον Απρίλιο στην ΕΤΕ, πήρα προέγκριση από την Τράπεζα τον Ιούλιο μετά από 2,5 μήνες. Οι εργασίες ανακαίνισης στο σπίτι είχαν ξεκινήσει από τον Μαίο για να είμαι έτοιμος μέσα Ιουνίου. Οι προμηθευτές μου όλοι θέλαν τα λεφτά με το πέρας των εργασιών. Κουφωματάς, υδραυλικός, συμφωνήσαν να ενταχθούν αλλά τα λεφτά μπραφ, αλλιώς νέμα που λένε και οι Σέρβοι. Εψαχνα να βρω λεφτά 3 μήνες για να μπορέσω να αγοράσω λέβητα πέλετ, γιατί μόνο ένας συμφωνούσε να πάρει μπροστά τα μισά και λίγο παραπάνω και να αποπληρωθεί μετά από 2 μήνες, ο οποίος μου άφηνε έναν Kiturami 20KW κανα 500 ευρώ πιο ακριβά από ότι μπορούσα να τον παραγγείλω από το ίντερνετ με δωρεάν μεταφορικά.... Οσο για την προκαταβολή, τον Απρίλιο που λέγαν για κανα 3μηνο, τώρα πιάσαμε το 6μηνο μου λένε. Αποπληρωμή χαλαρά κανα χρόνο και βάλε. Κανείς δεν θέλει να το δουλέψει το πρόγραμμα στην μορφή που έχει φθάσει. Η μόνη λύση είναι όπως αναφέρει παραπάνω ο συμφορουμίτης - πληρωμή των προμηθευτών, εκδοση τιμολογίων επί πιστώση, συμφωνητικά ή καλή τη πίστη (αν υπάρχει την σήμερον ημέραν) συμφωνία και κάνεις τον σταυρό σου και περιμένεις. Και εγώ μπήκα σε αυτό το τριπάκι γιατί επιδοτούμαι 70%, αλλιώς δεν ξέρω αν θα το κυνηγούσα.


Αυτα διαβάζω ρε παιδια κ απογοητευομαι....!!! Κ λέω να μην μπλεχτω καθόλου...!! Ξέρω γω.........

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37092 από esteban
Στην τραπεζα τι ζητανε για να δουνε σε ποια κατηγορια ανηκω πρεπει να τους παω την δηλωση της περσινης χρονιας ή τις δηλωσεις των τελευταιων τριων ετων?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37098 από Τάκης

ALXIOA έγραψε:

tzistsam έγραψε: Ποιοι όροι και ποιες συνθήκες βρε παιδιά ισχύουν για το πρόγραμμα. Εκανα αίτηση τον Απρίλιο στην ΕΤΕ, πήρα προέγκριση από την Τράπεζα τον Ιούλιο μετά από 2,5 μήνες. Οι εργασίες ανακαίνισης στο σπίτι είχαν ξεκινήσει από τον Μαίο για να είμαι έτοιμος μέσα Ιουνίου. Οι προμηθευτές μου όλοι θέλαν τα λεφτά με το πέρας των εργασιών. Κουφωματάς, υδραυλικός, συμφωνήσαν να ενταχθούν αλλά τα λεφτά μπραφ, αλλιώς νέμα που λένε και οι Σέρβοι. Εψαχνα να βρω λεφτά 3 μήνες για να μπορέσω να αγοράσω λέβητα πέλετ, γιατί μόνο ένας συμφωνούσε να πάρει μπροστά τα μισά και λίγο παραπάνω και να αποπληρωθεί μετά από 2 μήνες, ο οποίος μου άφηνε έναν Kiturami 20KW κανα 500 ευρώ πιο ακριβά από ότι μπορούσα να τον παραγγείλω από το ίντερνετ με δωρεάν μεταφορικά.... Οσο για την προκαταβολή, τον Απρίλιο που λέγαν για κανα 3μηνο, τώρα πιάσαμε το 6μηνο μου λένε. ...


Αυτα διαβάζω ρε παιδια κ απογοητευομαι....!!! Κ λέω να μην μπλεχτω καθόλου...!! Ξέρω γω.........


Μα δεν είναι ανάγκη να ξεκινήσεις εργασίες πριν την έγκριση, πόσο μάλλον πριν την προέγκριση!!! Ξεκινάς τις εργασίες με τη λήψη της προκαταβολής. Και όμορφα και ωραία όταν τελειώσεις τις εργασίες υποβάλεις τα τιμολόγια και αν όχι στον μήνα που γράφτηκε παραπάνω περίπου στο 3μηνο εξοφλείς. Αν έχεις τη δυνατότητα επιδότησης 35% και πλέον μη το αφήνεις. Αν πάλι βιάζεσαι απλά χάνεις την επιδότηση και το δάνειο ή κάνεις ανάλογες συμφωνίες.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37110 από tzistsam
Φαντάσου όμως να σε βιάζει ο καιρός (χειμώνας) και να θέλεις να βρεις μια λύση. Να πρέπει να κάνεις τις επεμβάσεις σου άμεσα (όπως εγώ). Εν τη αύτη περιπτώσι εγώ είμαι σε διαφορετική φάση από πολλούς, εγώ έκανα ριζική ανακαίνηση στο σπίτι και έπρεπε να τα κάνω από την αρχή, αλλά φαντάσου ότι το πρόγραμμα ξεκίνησε με την προοπτική ότι βαριά σε 4 μήνες όλη η υπόθεση των επεμβάσεων θα έχει κλείσει, οπότε και θα πληρωθούν άπαντες, προμηθευτές και εσύ. Πού είναι πχ ο 1 μήνας εξόφληση από το πέρας των εργασιών? Γιατί εγω πχ είχα τσακάλια μαστόρια και τελείωσαν σε 1 μήνα. Αρα 1 μήνα από την έγκριση + 1 μήνα από το πέρας των εργασιών 2 μήνες σύνολο σωστά? Κάτσε λοιπόν και περίμενε κανά 6μηνο κύριε προμηθευτά για την αποπληρωμή σου τώρα. Πάντως στην Κομοτηνή από άτομα που τρέξαν το πρόγραμμα μέσω Eurobank από πέρσι το Απρίλη ακόμα δεν πληρωθήκαν. Προς θεού δεν θέλω να αποκαρδιώσω κανέναν αλλά δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματά. Ο πατέρας μου έκανε αίτηση για το πρόγραμμα στην Θεσσαλονική τον Σεπτέμβρη αρχές και ακόμα ούτε φωνή ούτε ακρόαση για την προέγκριση από την ΕΤΕ. Σε ερώτηση του του απάντησαν "κατά τον Δεκέμβρη και βλέπουμε, μπορεί και να μην φθάσουν τα λεφτά και να μην προεγκριθείς κιόλας".

πετρέλαιο? μακρυά και αγαπημένοι.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37127 από Τάκης

tzistsam έγραψε: Φαντάσου όμως να σε βιάζει ο καιρός (χειμώνας) και να θέλεις να βρεις μια λύση. Να πρέπει να κάνεις τις επεμβάσεις σου άμεσα (όπως εγώ). ...


Για να βγάλουμε άκρη πρέπει να αναφέρεις αναλυτικά πότε ήρθε η έγκριση, πότε υπέβαλες τα τιμολόγια κλπ και τη 2η ενεργειακή επιθεώρηση στην τράπεζα, αν υπήρξαν αλλαγές προμηθευτών και έτσι θα δούμε τον χρόνο καθυστέρησης της αποπληρωμής. Το λέω αυτό γιατί και εγώ συμμετείχα στο πρόγραμμα, είχα καθυστερήσεις αλλά αντιμετωπίσιμες και εν μέρει και από δική μου υπαιτιότητα που είχα αλλάξει προμηθευτές. Εν πάση περιπτώσει θεωρώ ότι ωφελήθηκα.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37206 από gounoman
Εγώ να σας πώ. Εκανα αίτηση στην Πειραιώς τον Αυγ.12 και πήρα προέγκριση αρχές Σεπ. Στην συνέχεια υπέβαλα τα δικαιολογητικά αφού άργησε και ο ενεργειακός επιθεωρητής αρχές Οκτ. Τώρα είμαι στην αναμονή της εγκρίσεως και βλέπουμε. Πάντως οι προμηθευτές μου είπαν ο΄τι θα ξεκινήσουν μόλισ λάβουν το 40 % απο την τράπεζα. Τωρα μαλλον θα την βγάλω με το ανοιχτό μου το τζάκι - πετρέλαιο και αίρ - κοντίσιον. Δηλ, θα ξενινήσω σε κανένα 8μηνο όπωσ μου είπαν απο την τράπεζα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.125 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ