Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' Oίκον" - Προτάσεις & Σχόλια

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123259 από theoilia

vag1234 έγραψε: Αν θες την γνωμη μου μην κάνετε τίποτα αν δεν έχετε πάρει προέγκριση από την Τράπεζα και την πρώτη έγκριση από το υπουργείο.. Μετά ακολουθεί η εκταμίευση..


Πολύ μετά...

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123263 από DOOM_NX
Μπα νομίζω δεν θα κάνουμε καλά αν μπούμε στο πρόγραμμα μόνο για το λέβητα. Η γειτόνισσα έδωσε 3100 για ηλιακό και λέβητα αερίου. Σκέτος ο λέβητας αερίου έχει 1500 απ'ό,τι βλέπω + τα περαστικά. Με το πρόγραμμα θα πληρώσουμε στην τελική γύρω στις 2000 (Α2 κατηγορία, 35% επιδότηση). Λέω να το αφήσουμε να υπάρχει για όταν πάρουμε την απόφαση να κάνουμε σοβαρές μετατροπές (κουφώματα, μόνωση κλπ).

Δεν ξέρω, τι λέτε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123340 από vaggelis.alex1968

DOOM_NX έγραψε: Για βοηθήστε λίγο. Στην πολυκατοικία μας είναι όλοι στην κοσμάρα τους. Ούτε πετρέλαιο συμφώνησαν να βάλουμε ούτε κεντρικό λέβητα αερίου. Παρ'όλα αυτά, τώρα περνάνε ένας-ένας ατομικούς λέβητες αερίου -.-
Ο ενοικιαστής μας μέχρι τώρα την έβγαζε με air condition και ηλεκτρικό καλοριφέρ αν κατάλαβα καλά. Ήρθε και μας είπε ότι ο ένας τοίχος άρχισε να μουχλιάζει, πιθανότατα από την έλλειψη θέρμανσης και ότι σκέφτεται να πληρώσει μόνος του να βάλει τζάκι με κανάλια. Και εγώ σκέφτομαι, αν είναι να χαλάσουμε το σπίτι τρυπώντας τοίχους και σπάζοντας πλακάκια από το κουβάλημα των ξύλων, τότε καλύτερα να του βάλουμε έναν ατομικό λέβητα αερίου μέσω του προγράμματος. Έτσι θα ζεσταίνεται και όλο το σπίτι ομοιόμορφα και θα έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Και συμφώνησε.

Πήγαμε λοιπόν και κάναμε την αίτηση για την προέγκριση. Θα πάρει κάνα μήνα μας είπαν. Δε θέλω να ξεκινήσουμε οτιδήποτε πριν βγει τουλάχιστον η προέγκριση για να μην πετάξουμε λεφτά στον αέρα. Αλλά και για να μη μείνει ο άνθρωπος όλη τη σεζόν χωρίς θέρμανση, λέω μόλις βγει η προέγκριση να πληρώσουμε τα πάντα και να στριμωχτούμε μέχρι να βγει η προκαταβολή και η τελική εκταμίευση.

Το θέμα είναι ότι εγώ δεν εμπιστεύομαι κανέναν και θέλω να είμαι εξασφαλισμένος ότι θα πάρουμε τα λεφτά μας πίσω. Διάβασα για ένα ιδιωτικό σύμφωνο, αλλά δεν έχω ιδέα τι και πως. Πού το βρίσκω; Το αγοράζω; Ποιοι το υπογράφουν; Το καταθέτω κάπου; Για βοηθήστε όσοι ξέρετε...


Το ποιό σίγουρο αν είναι σίγουρο κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι το συμφωνιτικό να το συντάξει κάποιος δικηγόρος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128283 από theoilia
Επιτέλους!Μετά την εκταμίευση της πρώτης δόσης που έγινε τον Ιούλιο του 13 σήμερα μας πήραν τηλέφωνο από την τράπεζα (πειραιώς) να πάμε να υπογράψουμε για να γίνει η τελική εξόφληση από την τράπεζα.Καιρός ήταν .

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128363 από erimitis
Doom καλημερα σε παρακαλω γραψε μου το μαιλ σου. Αν θυμαμαι καλα εχεις λεβητα κιτουραμι τον οποιο θα τοποθετησω συντομα και θελω να σου κανω καποιες ερωτησεις γιατι εισαι ψαγμενος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132249 από ΝΙΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑ
Γεια σας ,να ρωτήσω και εγώ για μια απορία που έχω.
Δηλαδή εμείς σαν οικογένεια θέλουμε να ενταχθούμε στο πρόγραμμα «Εξοικονόμηση Κατ' Οίκον», στη πρώτη ενότητα του προγράμματος που έχει έκπτωση 70% και θέλει εισόδημα 12.000€ ατομικό, η 20.000€ οικογενειακό. Εγώ έχω εισόδημα, το 2013 14.000€ και η σύζυγος δεν έχει εισοδήματα .Tο σπίτι είναι στο δικό μου όνομα. Μπορούμε να ενταχθούμε στο πρόγραμμα στη πρώτη ενότητα ?

Σας ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.113 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ