Θερμομόνωση και Υγρομόνωση Πλάκας

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167580 από elkiousi
Χαιρετώ Και εγώ όλο το forum !

Με συγχωρείτε που θα απαντήσω σε ένα Παλαιό θέμα αλλά δεν άντεξα καθώς είδα τις φωτογραφίες και θυμήθηκα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που είχα στην ταράτσα. Είχαμε ασφαλτόπανα αλουμινίου και ήταν ακριβώς στην ίδια κατάσταση με αυτά. Μετά τον πέμπτο χρόνο τοποθέτησης τους άρχισαν να εισχωρούν νερά και να πλημμυρίζει ο χώρος. Να σημειώσω ότι Εκείνο τον καιρό είμασταν σε κακή οικονομική κατάσταση και σε καμία περίπτωση δεν μπορούσαμε να φανταστούμε ότι θα πληρώσουμε για νέα στεγανοποίηση της ταράτσας. Kάποιος γνωστός μας μας είπε ότι τα ασφαλτόπανα και ιδίως αυτά του αλουμινίου μπορούν να συντηρηθούν ανέξοδα και χωρίς να χρειαστούν αντικατάσταση. φωνάξαμε Λοιπόν τον τεχνικό που θα έκανε τη διόρθωση και μας είπε ότι για 100 τετραγωνικά το κόστος συντήρησης θα ήταν 4 ευρώ το μέτρο και συνολικά 400 ευρώ. Η τιμή μας φάνηκε πολύ καλή και συμφωνήσαμε αμέσως να προχωρήσουμε στη συντήρηση και επισκευή. Τα βήματα που ακολούθησε ο τεχνικός ήταν τα εξής ναι χρήση φλογιστρου αφαίρεσε όλο το φιλμ του αλουμινίου από το ασφαλτόπανο και μπορώ να σας πω πολύ εύκολα. Στην συνέχεια έκαψε με το φλόγιστρο όλες τις ενώσεις των ασφαλτοπάνων και περιμετρικά και με ένα μυστρί κόλλαγε το λιωμένο ασφαλτόπανο. Aυτό το έκανε και σε μέρη όπου είχε φουσκώσει αφού πρώτα το έκοψε. Στη συνέχεια πέρασε ακρυλική μαστίχα όλους τους αρμούς που έκαψε αλλά και περιμετρικά της ταράτσας. Τέλος σφράγισε τα ασφαλτόπανα με μία στρώση παχύρευστου ασφαλτικού υλικού σε όλη τους την επιφάνεια. Την επόμενη μέρα πέρασε στρώση με αλουμίνιο επίσης σε όλη την επιφάνεια .

Ο τεχνικός μας ανέφερε επίσης ότι τα ασφαλτόπανα αλουμινίου είναι τα καλύτερα του εμπορίου γιατί είναι τα μόνα που προσφέρουν θερμομόνωση ακόμα και το καλοκαίρι. Μας είπε ακόμα ότι πρέπει να τοποθετηθούν σωστά και με χρήση αεραγωγών για απεγκλωβισμό των υδρατμών αλλιώς τα ασφαλτόπανα θα φουσκώσουν και η μόνωση θα βγει άχρηστη.
Πιστεύω να βοήθησα και εγώ με την άποψή μου παλαιά αλλά και νέα μέλη του φόρουμ που θα διαβάσουν το θέμα.

Με εκτίμηση προς όλα τα μέλη !
Ελένη Κιούση
Last edit: 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν by theoilia. Αιτία: το λιγκ της διαφήμισης στο τέλος του κειμένου αφαιρέθηκε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167582 από stergiosbik
Ωραια διαφημιση.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #167841 από elkiousi
Απαντήθηκε από elkiousi στο θέμα Αφαίρεση ανάρτησης
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΜΕΣΑ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ