Ηλεκτρονικοί θερμοστάτες χώρου

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65686 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ηλεκτρονικοί θερμοστάτες χώρου
σιεμενς ειναι παντου θα τον βρεις ... απο κοντα κανεις και καν παζαρι :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68079 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Ηλεκτρονικοί θερμοστάτες χώρου

Sp4wN έγραψε: Μή μου τα λές από τώρα !! Όταν τον πάρω στα χέρια μου θα μου περιγράψεις πώς τον συνδέουμε :P και τί να προσέξω αναλυτικά !! Σού χω βρεί δουλειά :whistle:

Νίκο περίμενα εναγωνίως τις εντυπώσεις σου από τον συγκεκριμένο θερμοστάτη, σήμερα λοιπόν πάω να τον πάρω να δω τι πουλιά πιάνει.

Καλή Χρονιά

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75230 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Ηλεκτρονικοί θερμοστάτες χώρου
Σάκη συγνώμη δεν το είδα το σχόλιό σου νωρίτερα .Το θερμοστάτη τον παρέλαβα την Τετάρτη και τον εγκατέστησα αμέσως το ίδιο μεσημέρι .Προς το παρόν χρησιμοποιώ το PID self learning του λέβητα και περιμένω να δώ καταναλώσεις ,αλλά ο καιρός είναι τόσο καλός (μήν τον ματιάσω) που δεν επιτρέπει συγκρίσεις .Φαίνεται προς το παρόν να έχει πολύ μικρότερες αποκλίσεις από τον αναλογικό.Έχω δεί διαφορές από 18 μέχρι 19.1 στο σπίτι με θερμοκρασία ρυθμισμένη στο 18.6 .Γενικά δεν είμαι πολύ περίεργος με τη ζέστη και στους 18 είμαι μιά χαρούλα ,γι αυτό και το χαμηλό της θερμοκρασίας :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75236 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Ηλεκτρονικοί θερμοστάτες χώρου

tzistsam έγραψε: Η σύνδεση Νίκο είναι πανεύκολη. Απλά δεν χρησιμοποιείς τον ουδέτερο διότι δεν χρειάζεται :)


Ηλία έχω και ένα sort story για την περίπτωση.Κατά τη σύνδεση του θερμοστάτη έχω έναν φίλο δίπλα και ενώ έχω δοκιμάσει τη φάση με το πολύμετρο ενώνω το Μαύρο καλώδιο με το καφέ και βλέπω ενεργοποιεί την ηλεκτροβάνα .Ώπα λέω , εδώ είμαστε .Εκεί που είμαι έτοιμος να βάλω τα 2 καλώδια στο θερμοστάτη ,μου λέει ο φίλος .

Το μαύρο με το μπλέ τι κάνει άραγε ??? Εκείνη ήταν μία από τις στιγμές που λές μέσα σου ,δε μπορούσε να βρεθεί ένας άνθρωπος να μου ρίξει μιά σφαλιάρα να το γλιτώσω ??
Ενώνω το μαύρο με το μπλέ,με χτυπάει το ρεύμα ,κάνει ένα μεγάλο ΤΣΑΦ και οι 2 θερμοστάτες μένουν χωρίς ρεύμα !!

Κατεβαίνω στον πίνακα ,όλα οκ .Πάω στον έξω τα ίδια .Πάω στο λεβητοστάσιο ο λέβητας δούλευε μιά χαρούλα αμέριμνος .Κοιτάζω στο πινακάκι του λεβητοστασίου η κρυστάλλινη ασφάλεια με τίτλο ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ,σκόνη και θρύψαλα .Χώνω αλουμινόχαρτο(ξέρω είμαι σκούφος καμιά μέρα θα πάρουμε φωτιά για πλάκα) πετάγομαι στα ηλεκτρικά αγοράζω 10 ασφαλειούλες 1Α 5x20 και συνεχίζω.Συνδέω θερμοστάτη και τελικά μετά από μόλις ένα 4ωρο ήμουν έτοιμος !!

Σκέφτομαι να το ονομάσω " Το δράμα του να είσαι Πόντιος "
Πώς σου φαίνεται ?? :P :lol:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75292 από tzistsam
Απαντήθηκε από tzistsam στο θέμα Ηλεκτρονικοί θερμοστάτες χώρου
Αρε Νίκο, αφού το δείχνει και στο σχεδιάγραμμα που έχει το κουτί μέσα. Τι το ήθελες το μπλε :lol: Τελος καλό όλα καλά τουλάχιστον, ευτυχώς που δεν έπαθες εσύ τίποτα. Και εγώ είμαι κατά το ήμισυ πόντιος, αλλά άμα βλέπω κάτι να δουλεύει όπως πρέπει ΔΕΝ το πειράζω :whistle:

πετρέλαιο? μακρυά και αγαπημένοι.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75538 από tzistsam
Απαντήθηκε από tzistsam στο θέμα Ηλεκτρονικοί θερμοστάτες χώρου
Νίκο δεν με είπες. Πως συμπεριφέρεται ο θερμοστάτης? Εχεις αναβοσβησίματα συχνά? Πως σε φάνηκε σε λειτουργία?

πετρέλαιο? μακρυά και αγαπημένοι.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ