Πατέντα για βελτίωση κατανομής θερμοκρασίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72967 από pannarab
Καλησπέρα παιδιά,

έχω μια αερόθερμη σόμπα πέλλετ και στην προσπάθειά μου να εκμεταλλευτώ όσο περισσότερο μπορώ την ζέστη που παράγει, σκέφτηκα το εξής: καταρχήν είναι γνωστό ότι η ζέστη ανεβαίνει προς τα πάνω. Σκέφτηκα λοιπόν, να τοποθετήσω κάπως (δεν ξέρω πως και τι ακριβώς, εδώ θα ήθελα τη γνώμη σας), ένα μοτεράκι με περσίδες μπροστά (όπως το έχω επισημάνει στη φωτογραφία) που να φυσάει αέρα και στην ουσία να ανακατεύει τον ζεστό αέρα που βρίσκεται ψηλά με τον πιο δροσερό που βρίσκεται χαμηλά, με τελικό αποτέλεσμα να κατεβαίνει η ζέστη πιο γρήγορα χαμηλά. Δοκιμάζοντας πρόχειρα να βάλω σε λειτουργία έναν ανεμιστήρα δαπέδου να φυσάει ψηλά στο ταβάνι, έβαλα ένα θερμόμετρο στο μπράτσο το καναπέ στο σαλόνι. Από 20,5 βαθμούς που έδειχνε, πήγε στους 24,8 μέσα σε 5'. Φυσικά όταν τον έκλεισα, η θερμοκρασία επανήλθε στους 20,5. Το πείραμα το έκανα για να επαληθεύσω το σκεπτικό μου. Εσεις τις λέτε ρε παιδιά; Θα έχει αποτέλεσμα αυτό που σκέφτομαι να κάνω; Ανεβάζω και μια φωτογραφία για να μου πείτε την άποψή σας.





...To βρήκα. Άλλαξα browser.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72973 από DOOM_NX
Ανέβασέ τη σε εξωτερικό site, πχ imageshack.us, tinypic.com, photobucket.com και βάλε το link σε tags IMG πχ:
[IMG]http://www.photoshare.grou/paradeigma_eikonas1.jpg[/IMG]

Σχετικά με το θέμα, είναι γνωστό πως οι ανεμιστήρες οροφής βοηθάνε στην ομοιόμορφη κατανομή της θερμοκρασίας στο χώρο. Αυτό που θέλεις να κάνεις, πιστεύω πως είναι κάτι αντίστοιχο αν και δεν το κατάλαβα πλήρως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72974 από Fokion
Ενας ανεμιστηρας οροφης κανει το ιδιο πραγμα και δροσιζει και το καλοκαιρι

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72983 από dimlyk
η φοτο πρεπει να ειναι μικροτερη απο 150 κβ

πολυ καλη η δοκιμη σου ...βαζε το ανεμιστηρακι σου να χτυπαει το ταβανι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72987 από pannarab
εκεί που έχω σχεδιάσει τις περσίδες, είναι γυψοσανίδα. Σκέφτηκα να το βάλω εκεί και να φυσάει είτε παράλληλα με το ταβάνι (να το ξυρίζει δλδ) ή ελαφρώς προς τα κάτω, αλλάζοντας κλίση στις περσίδες. Ανεμιστήρα οροφής δεν νομίζω να βάλω, διότι ποιός ακούει την κυρά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72988 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
το μόνο που θα καταφέρεις είναι να δημιουργήσεις ενοχλητικά κύματα αέρα !!
αυτό που μπορείς να κάνεις είναι διαμπερές τρύπες απο δωμάτιο σε δωμάτιο με όμορφες περσιδούλες να μεταφέρετε η θερμοκρασία απο το ένα δωματιο στο άλλο χωρίς να εγκλωβίζετε απο τους τείχους σου !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ