Κόστος θέρμανσης από διάφορες τεχνολογίες

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90844 από vag1234
το 0,75 % βαθμός απόδοσης για λέβητα πέλλετ δεν είναι αντιπροσωπευτικό..

Το 320€/τον για πέλλετ δεν είναι αντιπροσωπευτικό..

Το κόστος για την ηλεκτρική ενέργεια κάπου το έχουν χάσει..

Το 200€/τον ξύλου που το βρήκαν???

Το 50% απόδοση για το ενεργειακό τζάκι από που το συμπέραναν??

Το 87% βαθμός απόδοσης λέβητα πετρελαίου δεν είναι αντιπροσωπευτικό..

Αντλία θερμότητας υψηλών ή χαμηλών θερμοκρασιών?? ¨Εχουν διαφορετικό COP??

Η τιμή 1.285€/λτ είναι μόνο για την Αθήνα..Θα έπρεπε να χρησιμοποιήσουν μέση τιμή επικράτειας και να χωρίσουν τις καταναλώσεις ανά κλιματική ζώνη..

Πως γίνεται εγώ να έχω κάψει 790€ πελλετ μέχρι σήμερα και όλοι οι έλεγχοι που έχω κάνει να βγαίνει η αναγωγή σε πετρέλαιο 1400λτ με τιμή 1,34€ στην περιοχή μου και βαθμό απόδοσης λέβητα πετρελαίου 90% = €1876 δηλαδή 58 % οικονομία..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90845 από agge72

Gdevil έγραψε:

agge72 έγραψε: Ενταξει οτι αναφορα το θεμα των τιμων μπωρει να μην ανταποκρινεται για το μεσο ορο
τον τιμων για ολοι την ελλαδα μιας και η τιμη του ξυλου και του πελλετ απο την
λαρισα και πανω ειναι λιγο πιο χαμηλη.

Επιθυλασσομαι ωμος και με το μεσο ορο αποδοσης για τους λεβητες βιομαζας που εχουν
τοποθετηθη.Το 75% αποδοση δεν ανταποκρινεται με την πραγματικοτητα.
Πιστευω το 70% να ειναι πιο ρεαλιστικο.

Αυτη ειναι φυσικα δικη μου αποψη!!

Αν πρόσεξες δε μιλάει για λέβητες βιομάζας αλλά για λέβητα βιομάζας (πελέτες ξύλου )
και αν βλέπεις μόνο το ένα νούμερο και όχι όλα μαζί τότε βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος.
Το 87% για συνήθη λέβητα πετρελαίου δεν το σχολιάζεις?
το 50% για τζακιού κλειστού θαλάμου (ενεργειακό) ??
που είναι μάλιστο μόλις το διπλάσιο από το 25% ενός τζακιού ανοιχτού θαλάμου



Και τους ξυλολεβητες που τους ενταση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90846 από petrosp13
Η έρευνα μου μοιάζει περισσότερο προπαγάνδα υπέρ των αντλιών θερμότητας, διαφορετικά μιλάμε για απέραντη ασχετοσύνη
Αν διαβάσατε καλά, θεωρούν ότι η κατανάλωση ρεύματος για όλες τις υπόλοιπες ανάγκες του σπιτιού είναι 800 KWH το 4μηνο!!!
Βρείτε μου ένα σπίτι που να καίει 800 ΚWH το 4μηνο τον χειμώνα..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90847 από Gdevil

daco έγραψε: .....

Η χρηση ομως ξυλου σε ανοιχτα τζακια ειναι πληγη και δεν χωρα αμφισβητηση απο κανενα.

Η καθε μελετη εχει στοχο να βγαλει το αποτελεσμα που θελει. Εδω μπορει το μυστικο να κρυβεται στις αποδοσεις καυσεις των διαφορων τεχνολογιων. Η παραδοχη οτι ελαβαν υποψη την κατωτερη θερμικη αποδοση χρηζει προβληματισμου. Ο απλος θεατης-χρηστης της μελετης, εχει μπροστα του εναν μπουσουλα και μπορει χρησιμοποιωντας αλλες σταθερες (κυριως τιμες καυσιμων), και προσωπικη πλεον εμπειρια, να διαμορφωση μια γενικοτερη αποψη.
Ψαξιμο θελει η δουλεια και οχι αναθεματισμους.


Κοίτα να δείς που ήδη πέτυχαν αυτό που ήθελαν.
Χρησιμοποιόντας σαν μπούσουλα όπως λες το pdf αυτό ένας απλός χρήστης διαβάζοντας και εμπιστευόμενος τους 6 καθηγηταράδες καταλήγει να λέει πως
"είδες, όντως καλά τα λένε και οι ειδήσεις. Καλά το είχα καταλάβει και εγώ. ένα ανοιχτό τζάκι είναι πληγή. Αλλά και η διαφορά του ανοιχτού από ένα ενεργειακό τζάκι είναι μόλις 25%.
Ας κρατήσω το πετρέλαιο ώστε να έχω 52% παραπάνω εξοικονόμηση."
Μόνο με τις αλαγές στις τιμές βλέπεις την μισή αλήθεια που σου κρύψανε.
ΜΕ το να διορθώσεις και τις αποδόσεις θα δείς ότι η διαφορά είναι πολύυυυυυυ μεγαλύτερη.
Αλλά ποιός απλός χρήστης θα σκεφτεί ότι 6 καθηγηταράδες ψεύδονται και απλώς βάλανε τιμές που ισχύουν μόνο για μία περιοχή?

Οσο για το άλλο που λές για τον στόχο των μελετών.
Οι πανεπιστημιακές μελέτες σαν στόχο θα έπρεπε να έχουν όχι το να βγάλουν ότι αποτέλεσμα θέλουν αλλά να βγάλουν το ορθό αποτέλεσμα

Τέλος, όσον αφορά αυτό που σου έκανε εντύπωση. Το κατώτερη θερμιδική αξία. Δεν έχει σχέση με την χαμηλότερη ενέργεια που παίρνουμε από διάφορης ποιότητας καύσιμα.
Εδώ
en.wikipedia.org/wiki/Heat_of_combustion
θα δείς τους ορισμούς.
Το δια ταύτα είναι ότι καλώς έκαναν και χρησιμοποίησαν την κατώτερη θερμιδική αξία.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90849 από vag1234

petrosp13 έγραψε: Η έρευνα μου μοιάζει περισσότερο προπαγάνδα υπέρ των αντλιών θερμότητας, διαφορετικά μιλάμε για απέραντη ασχετοσύνη
Αν διαβάσατε καλά, θεωρούν ότι η κατανάλωση ρεύματος για όλες τις υπόλοιπες ανάγκες του σπιτιού είναι 800 KWH το 4μηνο!!!
Βρείτε μου ένα σπίτι που να καίει 800 ΚWH το 4μηνο τον χειμώνα..


Περίμενε να έρθει ο επόμενος εκκαθαριστικός να δεις κλάμα που έχει να πέσει..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90851 από Gdevil

petrosp13 έγραψε: Η έρευνα μου μοιάζει περισσότερο προπαγάνδα υπέρ των αντλιών θερμότητας, διαφορετικά μιλάμε για απέραντη ασχετοσύνη
Αν διαβάσατε καλά, θεωρούν ότι η κατανάλωση ρεύματος για όλες τις υπόλοιπες ανάγκες του σπιτιού είναι 800 KWH το 4μηνο!!!
Βρείτε μου ένα σπίτι που να καίει 800 ΚWH το 4μηνο τον χειμώνα..

Ασε που η έρευνα (ο θεός να την κάνει έρευνα) των καθηγηταράδων έγινε τον ιανουάριο του 2013.
και ως εκ τούτου χρησιμοποίησε εκείνες τις τιμές.
Ενώ ήταν ήδη γνωστοποιημένες τις νέες τιμές του ρεύματος που θα ίσχυαν από τον 2ο του 2013.
Για όποιον θέλει τις νέες τιμές για το κόστος ρεύματος εδώ
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...t=30&Itemid=53#86497

Ασε που υπολογίζουν οι καθηγηταράδες 2000 kwh συνολική κατανάλωση για 4μηνο για ανάγκες θέρμανσης
δλδ 16,6 kwh θέλει ένα σπίτι τη μέρα για να είναι ζεστό.
16,6 kwh???????
Με τα δικά τους "δεδομένα" δλδ ισχυρίζονται ότι 8 κιλά ξύλα σε εστία 50% απόδοσης που δίνουν αυτές τις kwh τη μέρα θα κρατήσουν ένα σπίτι ζεστό.
ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ