Κόστος θέρμανσης από διάφορες τεχνολογίες

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90822 από daco

alex_nous έγραψε: Αυτή η μελέτη έπαιξε σε όλα τα δελτία ειδήσεων! Έχει ξαναδημοσιευθεί στο φόρουμ αλλά όχι ως ξεχωριστό θέμα! Κατά την προσωπική μου άποψη έχει καθαρά προπαγανδιστικό ρόλο και μικρή έως καμία σχέση με την πραγματικότητα. Οι τιμές και οι αποδόσεις είναι κατασκευασμένες κατά της χρήσης ξύλου και πέλλετ. Δυστυχώς κατάντια για τον θεσμό του Πανεπιστημίου η χρησιμοποίησή του για αποπροσανατολισμό της κοινής γνώμης!


Δεν το ειχω δει στις ειδησεις, ουτε και στο φορουμ. Εαν εχει ξαναδημοσιευθει μεσα σε αλλο θεμα και δεν εχει πλεον να προσθεσει κατι, ας διαγραφει το συγκεκριμενο topic!!!
Διαπιστωνω ομως οτι με μεγαλη ευκολια βγαζουμε αχρηστη μια μελετη και ενα ολοκληρο πανεπιστημιο. Ενταξει υπαρχει διαφθορα, συμφεροντα, κατευθυνομενες-πληρωμενες μελετες, αλλα οσο και να καλωπισει το αεριο και το πετρελαιο η συγκεκριμενη μελετη βγαζει τη χρηση βιομαζας απο τις πιο συμφερουσες οικονομικα επιλογες.
Η χρηση ομως ξυλου σε ανοιχτα τζακια ειναι πληγη και δεν χωρα αμφισβητηση απο κανενα.

Η καθε μελετη εχει στοχο να βγαλει το αποτελεσμα που θελει. Εδω μπορει το [/b]μυστικο να κρυβεται στις αποδοσεις καυσεις των διαφορων τεχνολογιων. Η παραδοχη οτι ελαβαν υποψη την κατωτερη θερμικη αποδοση χρηζει προβληματισμου. Ο απλος θεατης-χρηστης της μελετης, εχει μπροστα του εναν μπουσουλα και μπορει χρησιμοποιωντας αλλες σταθερες (κυριως τιμες καυσιμων), και προσωπικη πλεον εμπειρια, να διαμορφωση μια γενικοτερη αποψη.
Ψαξιμο θελει η δουλεια και οχι αναθεματισμους.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": STAF

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90829 από agge72
Ενταξει οτι αναφορα το θεμα των τιμων μπωρει να μην ανταποκρινεται για το μεσο ορο
τον τιμων για ολοι την ελλαδα μιας και η τιμη του ξυλου και του πελλετ απο την
λαρισα και πανω ειναι λιγο πιο χαμηλη.

Επιθυλασσομαι ωμος και με το μεσο ορο αποδοσης για τους λεβητες βιομαζας που εχουν
τοποθετηθη.Το 75% αποδοση δεν ανταποκρινεται με την πραγματικοτητα.
Πιστευω το 70% να ειναι πιο ρεαλιστικο.

Αυτη ειναι φυσικα δικη μου αποψη!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90830 από alex_nous
Συγνώμη αν δεν κατάλαβες τις προθέσεις μου αλλά δεν έγραψα οτι έχει αναρτηθεί στο παρελθόν για να διαγραφεί! Αντιθέτως πολύ απλά ότι δεν το είδαν οι περισσότεροι και πέρασε στα ''ψιλά'' επειδή είχε ανέβει μέσα από άλλο θέμα αργά το βράδυ αν θυμάμαι καλά! Φυσικά πρέπει να μείνει εδώ και να σχολιαστεί!
Πάντως θα συνεχίσω να διαφωνώ απόλυτα με την συγκεκριμένη έρευνα. Αν ήταν μόνο οι τιμές δεν θα είχα θέμα αλλά να μου λέει για παράδειγμα την απόδοση ενεργειακού τζακιού 50% όταν έχει τεθεί ως ελάχιστο όριο απόδοσης 70% για να χαρακτηριστεί ένα τζάκι ενεργειακό πάει πολύ! Όσον αφορά τα ανοιχτά τζάκια το 25% κατά την άποψή μου και πολύ είναι και δεν διαφωνώ μαζί σου.
Μια μελέτη με λάθος στοιχεία έχει και λάθος συμπεράσματα. Δεν είμαι άνθρωπος που ανακαλύπτω παντού συνωμοσίες, αλλά σε αυτήν την χρονική-οικονομική συγκυρία όλα δείχνουν ότι τα νούμερα είναι μαγειρεμένα και τα αποτελέσματα πληρωμένα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90831 από STAF

daco έγραψε:

alex_nous έγραψε: Αυτή η μελέτη έπαιξε σε όλα τα δελτία ειδήσεων! Έχει ξαναδημοσιευθεί στο φόρουμ αλλά όχι ως ξεχωριστό θέμα! Κατά την προσωπική μου άποψη έχει καθαρά προπαγανδιστικό ρόλο και μικρή έως καμία σχέση με την πραγματικότητα. Οι τιμές και οι αποδόσεις είναι κατασκευασμένες κατά της χρήσης ξύλου και πέλλετ. Δυστυχώς κατάντια για τον θεσμό του Πανεπιστημίου η χρησιμοποίησή του για αποπροσανατολισμό της κοινής γνώμης!


Δεν το ειχω δει στις ειδησεις, ουτε και στο φορουμ. Εαν εχει ξαναδημοσιευθει μεσα σε αλλο θεμα και δεν εχει πλεον να προσθεσει κατι, ας διαγραφει το συγκεκριμενο topic!!!
Διαπιστωνω ομως οτι με μεγαλη ευκολια βγαζουμε αχρηστη μια μελετη και ενα ολοκληρο πανεπιστημιο. Ενταξει υπαρχει διαφθορα, συμφεροντα, κατευθυνομενες-πληρωμενες μελετες, αλλα οσο και να καλωπισει το αεριο και το πετρελαιο η συγκεκριμενη μελετη βγαζει τη χρηση βιομαζας απο τις πιο συμφερουσες οικονομικα επιλογες.
Η χρηση ομως ξυλου σε ανοιχτα τζακια ειναι πληγη και δεν χωρα αμφισβητηση απο κανενα.

Η καθε μελετη εχει στοχο να βγαλει το αποτελεσμα που θελει. Εδω μπορει το [/b]μυστικο να κρυβεται στις αποδοσεις καυσεις των διαφορων τεχνολογιων. Η παραδοχη οτι ελαβαν υποψη την κατωτερη θερμικη αποδοση χρηζει προβληματισμου. Ο απλος θεατης-χρηστης της μελετης, εχει μπροστα του εναν μπουσουλα και μπορει χρησιμοποιωντας αλλες σταθερες (κυριως τιμες καυσιμων), και προσωπικη πλεον εμπειρια, να διαμορφωση μια γενικοτερη αποψη.
Ψαξιμο θελει η δουλεια και οχι αναθεματισμους.


Δικιο εχεις μεγαλα παιδια ειμαστε

ας βαλουμε κατω τα δεδομενα τα υπολογιζουμε

και παιρνουμε τις αποφασεις μας.

Απλως εγω περα απο τις αποδοσεις του καθε

ειδους θερμανσης θα εβαζα και μια ακομη

παραμετρο, αυτη της τσεπης μου

(οσον αφορα το κοστος αποκτησης καυσιμης υλης)
:)

Γιώργος

Μόνο αν στούς νεότερους μάθεις τα μυστικά σου
μεγάλη θα'ναι η προκοπή και η χαρά δικιά σου!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90836 από alex_nous
Παραθέτω και το λινκ της προηγούμενης ανάρτησης του aithio
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...t=45&Itemid=53#87573
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": daco

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90838 από Gdevil

agge72 έγραψε: Ενταξει οτι αναφορα το θεμα των τιμων μπωρει να μην ανταποκρινεται για το μεσο ορο
τον τιμων για ολοι την ελλαδα μιας και η τιμη του ξυλου και του πελλετ απο την
λαρισα και πανω ειναι λιγο πιο χαμηλη.

Επιθυλασσομαι ωμος και με το μεσο ορο αποδοσης για τους λεβητες βιομαζας που εχουν
τοποθετηθη.Το 75% αποδοση δεν ανταποκρινεται με την πραγματικοτητα.
Πιστευω το 70% να ειναι πιο ρεαλιστικο.

Αυτη ειναι φυσικα δικη μου αποψη!!

Αν πρόσεξες δε μιλάει για λέβητες βιομάζας αλλά για λέβητα βιομάζας (πελέτες ξύλου )
και αν βλέπεις μόνο το ένα νούμερο και όχι όλα μαζί τότε βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος.
Το 87% για συνήθη λέβητα πετρελαίου δεν το σχολιάζεις?
το 50% για τζακιού κλειστού θαλάμου (ενεργειακό) ??
που είναι μάλιστο μόλις το διπλάσιο από το 25% ενός τζακιού ανοιχτού θαλάμου


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ