Πρόβλημα με εξισορρόπηση θερμαντικών σωματων

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112496 από dimitris11

rivol έγραψε: Εγώ πάντως έχω την αίσθηση ότι κάτι έχει μπει ανάποδα στους διακόπτες. Αυτοί οι διακόπτες μπορούν να δουλεύουν και αντίστροφα αλλάζοντας φορά στο εξάρτημα που έχουν εσωτερικά, μπορεί δηλαδή η παροχή να γίνει και επιστροφή ανάλογα την ρύθμιση του διακόπτη.

Μπορείς να ελέγξεις με το που πάρει μπρος ο κυκλοφορητής και στείλει τα πρώτα καυτά νερά κρατώντας με τα δυο χέρια σου ένα στην πάνω εισαγωγή και ένα στην κάτω που φτάνει πρώτα το ποιο καυτό νερό.

Πολυ πιθανο ή ειναι βουλομενα.
Το τζακι εχει δικο του κυκλοφορητη;
Αναφερεις οτι οταν δουλευεις το τζακι ζεσταινονται τα σωματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112524 από str1979
Οι διακοπτες των σωματων εχουν μπει σωστα διοτι με το που δινει νερα ο κυκλοφορητης τα σωματα θερμενονται στο επανω μερος πρωτα οποτε το ενδεχομενο να ειναι καποιος διακοπτης αναποδα το αποκλειω.

Το τζακι δεν ειχε δικο του κυκλοφορητη. Ειναι τζακι αεροθερμο.
Απλα οταν δούλευα το τζακι, επειδη μου εκανε το σαλωνι-χωλ σαουνα, ειχα κλείσει ολα τα σώματα στο σαλωνι
και το χωλ και αφησα ανοιχτα μονο τα 3 στα υπνοδωμάτια. Εκλεισα και τον θερμοστατη που τον ειχα στο σαλωνι διοτι επειρεαζοταν απο την θερμοκρασια του τζακιου και εβαλα εναν ασυρματο θερμοστατη στο πιο κρυο υπνοδωματιο.
Ετσι οταν το τζακι δεν επαρκουσε να ζεστανει τα υπνοδωματια και επεφτε η θερμοκρασια σε αυτα, εδεινε εντολη ο ασυρματος θερμοστατης στον λεβητα πετρελαιου και δουλευε για να ζεστανει μονο 3 σωματα στα υπνοδωματια.
Σε αυτη την περιπτωση τα προβληματικα σωματα μου ζεστενοντουσαν κανονικα.

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112573 από dimitris11
Μαλλον θα χρειαστει να τα καθαρισεις και αν δεν δουλεψουν τοτε πας για κυκλοφορητη.
Πριν ομως δοκιμασε να αυξησεις λιγο την πιεση μηπως και δουλεψουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112607 από str1979
Καλημερα
Σημερα το πρωι εκανα μια ακομη δοκιμη
Εκελεισα ολα τα σωματα και άφησα ανοιχτα μονο τα Ε-ΣΤ-Ζ (να θυμησω οτι τα Ε & Ζ ειναι τα προβληματικα)
Με το που εστειλε ο κυκλοφορητης νερα το ΣΤ αρχισε να ζεσταίνεται αμεσως ενω τα αλλα 2 ειχαν παλι την ιδια συμπεριφορα δλδ ενω πηγαινε νερο στην βανα τους αυτα ισα ισα που ειχαν γινει χλιαρα στο επανω μερος τους οποτε δεν τον γλιτώνω το βγαλσιμο και πλυσιμο τους.
Δεν νομιζω μονο με 3 σωματα ενεργα να ειναι θεμα κυκλοφορητη η πιεσης.
Αν παει και καπου αλλου το μυααλο σας σας ακουω μηπως και δεν εχω σκεφτει κατι.
Αφου τα βγαλω θα πρεπει να δοκιμασω και ατσαλινα στις σωληνώσεις τουε μηπως και κατι εχει φραξει την επιστοφη τους.

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112613 από str1979
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by str1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112623 από dimlyk
αλλιως μας ταπες στην αρχη :)
αφου δεν βελτιωνεται η κατασταση μμπορεις να δοκιμασεις και τον καθαρισμο
κι οσο μπορεις ελεγξε σ αυτη την φαση κατα ποσο δουλευουν σωστα τα βανακια στον συλεκτη και τα σωματα .
το περιεργο στην περιπτωση σου ειναι οτι συμβαινει σε 2 σωματα ταυτοχρονα
παντως για τον εξαερισμο δεν αρκει να βγαλουμε μισο ποτηρι νερο ...πρεπει να γινεται σχολαστικα και κατα διαστηματα με τον κυκλοφορητη σε λειτουργια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ