Πρόβλημα με εξισορρόπηση θερμαντικών σωματων

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112636 από dimitris11

str1979 έγραψε: Καλημερα
Σημερα το πρωι εκανα μια ακομη δοκιμη
Εκελεισα ολα τα σωματα και άφησα ανοιχτα μονο τα Ε-ΣΤ-Ζ (να θυμησω οτι τα Ε & Ζ ειναι τα προβληματικα)
Με το που εστειλε ο κυκλοφορητης νερα το ΣΤ αρχισε να ζεσταίνεται αμεσως ενω τα αλλα 2 ειχαν παλι την ιδια συμπεριφορα δλδ ενω πηγαινε νερο στην βανα τους αυτα ισα ισα που ειχαν γινει χλιαρα στο επανω μερος τους οποτε δεν τον γλιτώνω το βγαλσιμο και πλυσιμο τους.
Δεν νομιζω μονο με 3 σωματα ενεργα να ειναι θεμα κυκλοφορητη η πιεσης.
Αν παει και καπου αλλου το μυααλο σας σας ακουω μηπως και δεν εχω σκεφτει κατι.
Αφου τα βγαλω θα πρεπει να δοκιμασω και ατσαλινα στις σωληνώσεις τουε μηπως και κατι εχει φραξει την επιστοφη τους.

Βαλτα παλι ετσι και ενω δουλευει ο κυκλοφορητης κανε εξαερωση σ'αυτα τα δυο,βγαλε κανα τρια λιτρα νερο απο το καθενα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": str1979

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112643 από rivol
Στο δικό μου σπίτι που έχει ένα σώμα καλοριφέρ στον πάνω όροφο (οχτώ στον κάτω) έχω βάλει αντί για το εξαεριστικό ένα διακόπτη cim 1/2 της ίντσας και αδειάζω ένα κουβά νερό από εκεί και εξαερώνεται όλο το σύστημα με την μια.

Αλέξης

Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": str1979

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112652 από str1979

dimitris11 έγραψε: Βαλτα παλι ετσι και ενω δουλευει ο κυκλοφορητης κανε εξαερωση σ'αυτα τα δυο,βγαλε κανα τρια λιτρα νερο απο το καθενα.


Μολις το εκανα

Αδειασα απο καθε σωμα 3λ νερο περιπου. Μου πήρε αρκετη ωριτσα μεχρι να τελειωσω και τα 2 προβληματρικα σωματα απο το εξαεριστηρακι τους!!!

Το αποτελεσμα ειναι οτι τα σωματα Ε και Ζ αρχισαν να ζεστενονται αρκετα σε σχεση με πριν στο επανω μερος τους και σιγα σιγα προς τα κατω αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορουσαν να πιασουν τα επιπιπεδα θερμοκρασιας του ΣΤ σωματος το οποιο στην κυριολεξια ζεματουσε. Τα προβληματικα μου ειχαν θερμοκρασια σχετικα ζεστο στο επανω μερος τους και χιαρο στην μεση.
Το ΣΤ σωμα ηταν ζεματιστο στο επανω μερος του και πολυ ζεστο στην μεση και ζεστο στο κατω μερος.

Δεν ξερω αν αυτο οφειλεται στην οποια εξαερωση μπορει να εγινε βγαζοντας 3λ νερο απο το καθενα η επειδη λειτουργουσε αρκετη ωρα ο λεβητας μεχρι να τελειωσω την ολη προσπαθια.

Το βραδυ που θα ανοιξω παλι ολα τα σωματα θα βαλω παλι σε λειτουργια τον λεβητα και θα παρατηρησω αν βελτιωθηκε η συμπεριφορα των 2 προβληματικων σωματων η αν παραμενει παλι η ιδια οπως και πριν.

Να σημειωσω οτι οση ωρα εβγαζα το νερο απο τα σωματα το νερο ετρεχε κανονικα και δεν εδειχνε να κανει καποια εξαερωση το σωμα

Invicta Compact 700
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by str1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112674 από str1979
Τελικα τζαμπα τα 6 λιτρα νερο που εβγαλα απο τα σωματα
Μολις ενεργοποιησα ολα τα σωματα και ξεκινησα παλι τον λεβητα, ενω ολα τα υπολοιπα αρχισαν να ζεστενονται γρηγορα, τα 2 προβληματικα ηταν "ΤΑ ΖΩΑ ΜΟΥ ΑΡΓΑ".
Χαλια εως αδιαφορα στην αρχη και μετα απο ποση ωρα αρχισαν να θερμενονται λιγο στο επανω μερος οταν ολα τα αλλα σχεδον ζεματουσαν.
Για να μην σας κουραζω κ εσας αλλο θα επανελθω παλι στο θεμα μολις βγαλω και πλυνω ενα απο τα 2 εσωτερικα και ξανακω δοκιμη να για να σας πω αποτελεσματα.

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112683 από dimlyk
δεν μας κουραζεις φιλε μου
καλο ειναι να γραφουνε οσο περισσοτεροι τα προβληματα τους
γιατι υπαρχουν και πολλοι που αντιμετωπιζουν τα προβληματακια τους παιρνοντας ιδεες η ακομα και αναγνωριζουν ενα προβληματακι διαβζοντας το που ισως δεν τουχαν δωσει σημασια η τους φαινοταν βουνο :)
καλη επιτυχια ευχομαι και περιμενουμε τ αποτελεσματα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112700 από kostasd
Όταν κλείνεις τα υπόλοιπα σώματα, τα κλείνεις από τη βάνα που έχουν πάνω τους ή από το κεντρικό κολλεκτερ?

Στη θέση σου θα δοκίμαζα να κλείσω και να ξανανοίξω και τις βάνες των 2 σωμάτων που έχουνε πρόβλημα, μήπως έχει κάτσει κάποιο σκουπιδάκι. Επίσης είσαι σίγουρος πως είναι ανοικτές όλες οι ρυθμιστικές βάνες κλπ?

Υπάρχει μια βάνα στο κολλεκτερ, και μία στο σώμα. Έλεγξε πως και οι 2 είναι 100% ανοικτές, μην και τα κατεβάσεις άδικα.

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by kostasd.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ