Τουβλα ή YTONG

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125416 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τουβλα ή YTONG
K κατα την ταπεινη μου αποψη ο μηχανικος ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ στα βασικα του σπιτιου.
Μπετα,σιδερα,τουβλα,σοβα αντε ηλεκτρολογικα-υδραυλικα.
Στο αν θα μπουν λιγο στραβα τα πλακακια η το βαψιμο δεν ειναι τελειο ποσως με νοιαζει.
Αυτα διορθωνονται η και μαθαινεις να ζεις με αυτα.
Αν ομως στον πρωτο μετριο σεισμο μου ερθει το σπιτι στο κεφαλι να τα χεσω κ τα πλακακια κ τις βρυσες! ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125437 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τουβλα ή YTONG
double post
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125438 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τουβλα ή YTONG

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Στέργιε,

επί της αρχής έχεις δίκιο, την επίβλεψη πρέπει να την κάνει ο αμοιφθείς και αρμόδιος μηχανικός, αλλά...:

1) Αν περιμένεις τις Πολεοδομίες να κάνουν τη δουλειά τους, κάηκες, εδώ τα ΖΩΑ περνάνε μελέτες σε παραθαλάσσια με C16/20 και 220 kg τσιμέντου ανά κυβικό. ΕΝ-206 ??? Πας καλά... ?Τι είναι αυτά τα διαστημικά?

2) Και άντε και την πλήρωσες την επίβλεψη. Ξέρεις πολλούς επιβλέποντες που τήρησαν τον ξυλότυπο και "έκοψαν" σωστά τα σίδερα? Πήγαν στη μάντρα να ζυγίσουν την παραγγελία? Επέβλεψαν τους σιδεράδες? Πήραν δείγματα σκυροδέματος? Φρόντισαν να τα πάνε για θραύση? Κύβισαν την πλάκα τους βάσει ξυλότυπου για να μη ρίχνει ο μπετατζής ότι θέλει? Και άντε και έκανε μερικά από αυτά τα βασικά επειδή είναι στατικά...

3) Επέβλεψε το χτίστη? Επέβλεψε το σουβτζή? Τήρησε τη μελέτη ύδρευσης/αποχέτευσης/θέρμανσης? Αφού δείχνουν ότι νά'ναι στις μελέτες, και μετά περνάνε από όπου να'ναι τις γραμμές. Επέβλεψε το μαρμαρά αν πήρε σωστά αλφαδιές για ποδιές/κατωκάσια ? Επέβλεψε τον πλακατζή? Τον μπογιατζή? Αυτό που κάνει τα στηθαία? Μίλησε με τον αλουμινά? Τον τζαμά? ΑΣ ΓΕΛΑΣΩ.....

Και αν είναι κάποιος που τα κάνει όλα αυτά, και άλλα τόσσα, σα να είναι το δικό του σπίτι, να μου τον συστήσεις να του δώσω την επόμενη άδεια.


Για μενα λες ρε φιλος , γιατι στο 2 τα εκανα ολα , και στο 3 ! Δεν ειχα επιβλέπον , ολα μονος , και έπαιξα και ξυλο !!! Μηχανικό ειχα ενα ξαδερφακι , αλλα απο αλλη πολη και δεν μπορουσε να έρθει . Τα εβλεπε σαββατοκυριακο και μου ελεγε τη και πως να κανω !

Ο ιδιος μαλιστα πρότεινε το μεταλλικό σεναζ για τα ytong !Σημαντικό πολυ ειναι ο αφρος που βαζουν γυρω γυρω για να σφίξει ! Και με ενα κρουστικό δεν παθαίνει τιποτα , με κομπρεσερ(πνευματικό) ομως εχει προβλημα !

Οσο για τους μηχανικούς ..... και να ειχες επιβλέπον δεν θα πήγαινε ποτε , παλι εσυ ο ιδιοκτητης θα τρεχεις ολη μερα !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125451 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Τουβλα ή YTONG
Μήπως αν δει κάποιος και την λύση προκατασκευασμένου είναι πια μία επιλογή;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125453 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Τουβλα ή YTONG

theoilia έγραψε: Μήπως αν δει κάποιος και την λύση προκατασκευασμένου είναι πια μία επιλογή;


Μερικά προκατασκευασμένα πάντως, προσωπικά τα χαζεύω !! :)

www.lordhellas.gr/main/5

www.androulakis-e.gr/full_product.php?pr...360232745&page=1&cf=

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125485 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τουβλα ή YTONG
Πιστέψτε με, η λύση ορθομπλόκ και εξωτερική, είναι κορυφαία.

@house, πως να το κάνω επίτηδες, (αν και θά 'πρεπε (αστειεύομαι), εσύ μας έχεις "ΚΑΡΦΩΣΕΙ" πολλές φορές για το EVO μας), δε σε ξέρω προσωπικά. Και να σε ήξερα, δε θα έλεγα κάτι για να ξύσω πληγές. Δεν είναι του τύπου μου.

Όμως αυτά που ανέφερα, είναι η κοινή και δυστυχώς ΑΛΗΘΙΝΗ πραγματικότητα. Δεν τους νοιάζει, σου λένε, έλα μωρέ, ξέρουνε οι σιδεράδες πως να τα δέσουνε. Αν όμως δε βάλουνε αποστατήρες, και σε 10 χρόνια λόγω υγρασίας ή ενανρθάκωσης ή χλωριόντων ο οπλισμός πάει περίπατο....... κλαίγε κακομοίρη ιδιοκτήτη.

Όπως και η πραγματικότητα είναι ότι τελικά, πάντα ο ιδιοκτήτης ... πίνει την πορτοκαλάδα, και στο τρέξιμο, και στο ότι πληρώνει... και αποδέχεται και τις κακοτεχνίες. Αθάνατη Ελλάδα.

Τελικά, μόνο το φιλότιμο σώζει καταστάσεις. Και φυσικά να υπάρχει και μια μικρή πείρα, γιατί ξέρεις τις κακοτοπιές, και το βασικότερο, ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ και πως θα κάνεις τη ΣΥΜΦΩΝΙΑ. Χωρίς μικρά γράμματα δηλαδή.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ