Τουβλα ή YTONG

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139049 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τουβλα ή YTONG
Γραφιτουχα διογκωμενη πολυστερινη εχουν μεσα αυτα τα τουβλα οχι πετροβαμβακα.Το χτισιμο μπορει να γινει και με κανονικη λασπη.Αλλωστε με το ειδικο κονιαμα που πουλανε δεν υπαρχει περιπτωση να εχει κανεις τοσο τελεια αλφαδιασμενα τα τουβλα ετσι ωστε να μπορει αρμος 3mm να τα "κρατησει".
Αυτα τα βιντεο τα εχω δει αλλα αφροι και ειδικες κολλες,δε μου λενε τιποτα.Στην πραξη δε νομιζω να ειναι αποτελεσματικα.
Ετσι οπως το καταλαβαινω νομιζω οτι αποτελει εξαιρετικη λυση σε σχεση με τον κλασικο τροπο χτισιματος.Εχουμε το κλασικο τουβλο σε ενιαια μορφη και οχι διπλο τοιχο.Γλυτωνουμε τα σεναζ-αρα οχι θερμογεφυρες-και με το μεταλλικο πρεκι που πουλανε για μπαλκονοπορτες και παραθυρα ξεμπερδευεις τσακ μπαμ.
Η πιστοποιηση ομως με προβληματισε.Τι πιστοποιητικα πρεπει να εχουν για να θεωρουνται "εγκυρα";

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by stergiosbik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139073 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τουβλα ή YTONG
Δημήτρη, το τούβλο δεν είναι τσιμεντόλιθος.

Δεν έχω δει ΠΟΤΕ σε τοίχο χτισμένο (με τούβλα) και σοβαντισμένο, από έξω να φαίνονται οι αρμοί. Οι οδηγοί μπορεί να φαίνονται όταν πέσει πάνω ο ήλιος, αλλά όχι οι αρμοί.

Τώρα σχετικά με το χτίσιμο με αφρό ή με την κόλλα, δεν μπορώ να σας πω. Πρέπει να δούμε τι αντοχές δίνουν τα κονιάμματα αυτά. Μην αφορίζετε τις λύσεις αυτές. Εγώ δεν μπορώ να σας πω τόσο εύκολα, αλλά αν εσείς είστε σίγουροι για τις αντοχές που δίνει ο αφρός ή η κόλα, πάω πάσο. Βέβαια, αν αλιά έλεγες σε πλακά να περάσει πλακάκια με κόλλα αντί να τα κάνει κολυμπητά, θα γέλαγε. Θέλω να πώ ότι γενικά υπάρχει μια καχυποψία σε νέες τεχνικές. Επίσης, μην ξεχνάμε ότι στο κλασσικό χτίσιμο, η κλασσική λάσπη μπαίνει και στις οπές των τούβλων, κάτι που δεν μπορεί να γίνει με αυτές τις "τουβλίνες", αφού οι οπές τους είναι φραγμένες.

Σχετικά με την πιστοποίηση: Είναι διαφορετικό να υπολογίσεις το λ πειραματικά, με πείραμα δηλαδή, και διαφορετικά με προσομοίωση με χρήση λογισμικού, πεπερεσμένων στοιχείων, που γενικά θα έχουν κάνει κάποιες απλουστεύσεις και παραδοχές. Ζήτα τους να σου αναφέρουν λεπτομερώς πως υπολογίζεσαι το λ που αναφέρουν, ποιος φορέας τους το έχει μετρήσει-πιστοποιήσει.

Σάββα, νομίζω ότι τα YTONG τα σφηνώνωουν με αφρό. Τόσο χάλια είναι? Επίσης, τις μεσόπορτες πάλι με αφρό τις σφηνώνουν-τοποθετούν. Τόσο χάλια είναι η συναρμογή με αφρό ή με την δική τους κόλλα? Έχεις κάποιες τιμές .....?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139086 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τουβλα ή YTONG
σαφως και το τουβλο δεν ειναι τσιμεντολιθος κι οντως το φαινομενο ειναι πιο σπανιο
αυτο δεν αναιρει τα περι θερμομονωσης ...τις θερμογεφυρες λογω λασπης δεν τις υπολογιζει ασχετα αν δινει τιμες για τοιχο,,,χωρις πιστοποιηση ομως (αναφερει τα 3 μμ) ...ο κενακ δεν αναφερει τιποτα σχετικα τουλαχιστον μεχρι πριν μερικα χρονια(δεν τα παρακολουθω αυτα ουτε ασχολουμε με μελετες) γι αυτο στους υπολογισμους σηκωνει μπαλαμουτι.
στην πραξη ομως δεν ξερουμε πως θα συμπεριφερθουν αυτα τα υλικα με την υγρασια με την παροδο του χρονου,,,το ιδιο ισχυει και με την πολυουρεθανη ,,,, μην ξεχναμε οτι στον βορρα που μας εχουν ερθει ευτες οι πατεντες ολο το σπιτι ντυνεται με μονωση ... και γενικα πολλες τετοιες λυσεις δεν ειναι απολυτα συμβατες με το κλιμα της ελλαδας η ειναι υπερβολικες σαν απαιτησεις καποιες αλλες. κυριως ομως δεν ξερουν οι τεχνιτες να εφαρμοσουν τις νεες τακτικες πολλες φορες ας ειναι και πιο απλες
στεργιο και μπατικο τουβλο να χτισεις θες σεναζ ,,, εδω γιατι να μην θες,,,σαφως επιλογη σου να βαλεις η οχι :)

υγ γιωργο για καποιο λογο δεν ειχα την απαντηση σου πριν :)
ξαναδες παντως τον υπολογισμο σου ειναι πολυ μικρο το νουμερο που βγαζεις η το νουμερο που δινουν


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139130 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τουβλα ή YTONG
Καλημέρα.

Δημήτρη, δίνουν λ=0.074 W/m/oK. Είναι πράγματι πολύ μικρό, και δεν ξέρω και πως το έουν υπολογίσει.

Σίγουρα η λάσπη χτισίματος, ακόμα και η ειδική κόλλα, θα ελλάζουν προς το χειρότερο το νούμερο αυτό. Αλλά φαντάζομαι λίγο, καθώς τη μεγαλύτερη επιφάνεια τοίχου την καλύπτει η "τουβλίνα".

Γι΄' αυτό και γω αναφέρθηκα στο πως έχει υπολογιστεί το λ αυτό? Με πείραμα? Με λάσπη κτισίματος? Με κονίαμμα? Με υπολογισστή και πεπερασμένα?

Σχετικά με τα σενάζ, άλλη ανάγκη έχει ένας δρομικός τοίχος να δεθεί-συνδεθεί με τον φέροντα εοργανισμό, και άλλη ανάγκη έχει (μικρότερη) αυτό το θηρίο. Και δε νομίζω να είναι άσχημο το μεταλλικό πρέκι, γιατί εξάλλου να προσθέτουμε μπετά=μάζα=βάρος=αδράνεια?

Αλλά για αυτά, ίσως ένας Π.Μ. να είναι πιο αρμόδιος να μας απαντήσει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139135 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τουβλα ή YTONG
Το λ το εχουν υπολογισει με αρμο 3mm.Σιγουρα η κλασικη λασπη θ αλλαξει λιγο την συνολικη αποδοση,αλλα δε νομιζω οτι θα ειναι καποια δραματικη διαφορα.
Σκεφτομαι να κλεισω την διριχτη σοφιτα που υπαρχει στο πατρικο μου.Σεναζ σκεφτομουν να κανω ενα σε υψος 1,25μ για να πιασει με το σεναζ των πλαγιων τοιχων και απο κει και πανω μεχρι τα 2.90 χωρις σεναζ με εξαιρεση τα μεταλλικα πρεκια για τις μπαλκονοπορτες-παραθυρα.
Ελεγα νε γινει με τον κλασικο τροπο τροπο χτισιματος με 8cm μονωση ενδιαμεσα(4cm εξηλασμενη + 4cm πετρβαμβακα).
Ομως αυτα τα ορθομπλοκ μου γυαλισαν στο ματι.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139139 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Τουβλα ή YTONG
Αν δεν θες να βαλεις συρομενο κουφωμα,γιατι δεν χτιζεις με μονο τουβλο,μεγαλο,και εξωτερικα πολυστερινη να γλιτωσεις και τον εξωτερικο σοβα.Την τιμη για αυτα την ρωτησες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ