Τουβλα ή YTONG

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139174 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τουβλα ή YTONG
δεν στο προτεινα σαν λυση ...συγρικτικα με το αλλο το ανεφερα ως προς την θερμομονωση .
ολες οι λυσεις εχουν πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα αρκει να τα ξερει καποιος πριν αποφασισει
μια αλλη λυση φτηνη σχετικα και ευκολη θα ηταν τουβλο 20 εκ + μονωτικο + γυψοσανιδα με τα μειονεκτηματα που ανεφερε ο σταυρος και μερικα ακομα και βασικο πλεονεκτημα την ευκολη κατασκευη
ομως αν η υπολοιπη οικοδομη εχει καποιο συγκεκριμενο τροπο θερμομονωσης συνολικα καλο θα ηταν να τον ακολουθησεις και στην σοφιτα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139175 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τουβλα ή YTONG
Στέργιε, μην αγχώνεσαι... ΤΙΠΟΤΑ δε σου ανετρεψε ο Σταύρος. Συγνώμη Σταύρο... και εξηγώ:

Αν πιάσεις την τουβλίνα αυτή, θα σου πέσει η μασέλα. Έχει τόσο βάρος που δεν μπορεις να το φανταστείς.
Και το λέω γιατί την έχω πιάσει στα χέρια μου. Σκεφτόμουν να τη χρησιμοποιήσω στο δικό μου σπίτι.
Αλλά τότε... που ήταν και πολύ καινούρια... ήταν ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ. Έτσι, έχτισα τους εξωτερικούς μου τοίχους, με μια άλλη τουβλίνα 25-άρα της ΚΕΒΕ, που την έχτισα μπαντικά. Οι εξωτερικοι μου τοίχοι είναι "μασίφ" με ένα μπαντικό 25-άρι τούβλο. Έτσι, όταν έσκαβε ο Η/γος και ο Υ/κός, δε φοβόμουν μη πάρω στα χέρια τα δρομικά 9ρια τοιχαλάκια. Α... και οι μεσοτοιχίες μου, είναι με 12-άρι τούβλο μπαντικό.

Είχα αποφασίσει βέβαια εξωτερική θερμομόνωση. Η άδειά μου ήταν με ΚΕΝΑΚ, και μου φαινόταν πιο ακατόρθωτο να βρώ τρόπους να αντιμετωπίσω τις 1000-δες θερμογέφυρες, από το να κάνω εξωτερική. Και μέχρι στιγμής δεν το μετανιώνω. Χειμώνας, με 21 εωτερική, ανοίγω και αερίζω, φυσάει ο βοριάς και οι θερμοστάτες πάνε 17, 18, 19, και σε μισή ώρα, το σπίτι πάει πάλι 21. Και όχι με τη θέρμανση, γιατί η ενδοαπέδια αργεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, αλλά από τη θερμοσυσσώρευση των δομικών στοιχείων.

Να το πω αλλιώς: Στον όγο που καταλαμβάνει μια τουβλίνα, υπάρχει περισσότερη μάζα τούβλου, από ότι αν αυτός ο όγκος χτιζόταν με κανονικό τούβλο. Και αυτό συμβαίνει γιατί η τουβλίνα είναι πιο "πυκνή", δηλαδή έχει πιο μικρές οπές σε σχέση με τα τούβλα.

Άρα έχει επαρκέστατη μάζα για να θερμοσυσσωρεύσει... Έχει πολύ καλή θερμοχωρητικότητα. Απλά, με τους μονωμένους "λαβύρινθους" που έχει, δυσκολεύει τη θερμότητα να διαφύγει. Ίσως αργήσει λίγο παραπάνω να θερμοσυσσωρεύει, αλλά θα το κάνει μια χαρά. Λόγω του οτι έχει μεγάλη μάζα υλικού....
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139179 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τουβλα ή YTONG
Στην πρόταση μου είχα γράψει "ακόμα και να δεχθεί κανείς...". Προσωπικά δεν την δέχομαι, ακριβώς λόγω του βάρους.
Χονδρικά, ένα υλικό που έχει βάρος συσσωρεύει, ενώ ένα ελαφρύ μονώνει. Το αν έχουν καταφέρει με τον σχεδιασμό του μπλοκ να το συνδυάσουν είναι ένα μεγάλο θέμα και θα το δείξει ο καιρός.
Προσωπικά και με δεδομένη την υψηλή φαντάζομαι, τιμή δεν θα ήθελα να πειραματιστώ. Τις εποχές της άπλας μπορεί και να το έκανα,,, σήμερα όμως?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139180 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τουβλα ή YTONG

dimlyk έγραψε: δεν στο προτεινα σαν λυση ...συγρικτικα με το αλλο το ανεφερα ως προς την θερμομονωση .
ολες οι λυσεις εχουν πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα αρκει να τα ξερει καποιος πριν αποφασισει
μια αλλη λυση φτηνη σχετικα και ευκολη θα ηταν τουβλο 20 εκ + μονωτικο + γυψοσανιδα με τα μειονεκτηματα που ανεφερε ο σταυρος και μερικα ακομα και βασικο πλεονεκτημα την ευκολη κατασκευη
ομως αν η υπολοιπη οικοδομη εχει καποιο συγκεκριμενο τροπο θερμομονωσης συνολικα καλο θα ηταν να τον ακολουθησεις και στην σοφιτα


To ισογειο που κατοικειται ειναι του '83 με μονωση τοτε 3cm υαλοβαμβακα αναμεσα στους τοιχους και 3 cm ηρακλιτ στην πλακα.Κακη με τα σημερινα δεδομενα αλλα τοτε που οι περισσοτεροι δεν εβαζαν καν μονωση καλη.Οπως καταλαβαινεις δεν παιζει καν τετοιο σεναριο για την σοφιτα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139181 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τουβλα ή YTONG

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Στέργιε, μην αγχώνεσαι... ΤΙΠΟΤΑ δε σου ανετρεψε ο Σταύρος. Συγνώμη Σταύρο... και εξηγώ:

Αν πιάσεις την τουβλίνα αυτή, θα σου πέσει η μασέλα. Έχει τόσο βάρος που δεν μπορεις να το φανταστείς.
Και το λέω γιατί την έχω πιάσει στα χέρια μου. Σκεφτόμουν να τη χρησιμοποιήσω στο δικό μου σπίτι.
Αλλά τότε... που ήταν και πολύ καινούρια... ήταν ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ. Έτσι, έχτισα τους εξωτερικούς μου τοίχους, με μια άλλη τουβλίνα 25-άρα της ΚΕΒΕ, που την έχτισα μπαντικά. Οι εξωτερικοι μου τοίχοι είναι "μασίφ" με ένα μπαντικό 25-άρι τούβλο. Έτσι, όταν έσκαβε ο Η/γος και ο Υ/κός, δε φοβόμουν μη πάρω στα χέρια τα δρομικά 9ρια τοιχαλάκια. Α... και οι μεσοτοιχίες μου, είναι με 12-άρι τούβλο μπαντικό.

Είχα αποφασίσει βέβαια εξωτερική θερμομόνωση. Η άδειά μου ήταν με ΚΕΝΑΚ, και μου φαινόταν πιο ακατόρθωτο να βρώ τρόπους να αντιμετωπίσω τις 1000-δες θερμογέφυρες, από το να κάνω εξωτερική. Και μέχρι στιγμής δεν το μετανιώνω. Χειμώνας, με 21 εωτερική, ανοίγω και αερίζω, φυσάει ο βοριάς και οι θερμοστάτες πάνε 17, 18, 19, και σε μισή ώρα, το σπίτι πάει πάλι 21. Και όχι με τη θέρμανση, γιατί η ενδοαπέδια αργεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, αλλά από τη θερμοσυσσώρευση των δομικών στοιχείων.

Να το πω αλλιώς: Στον όγο που καταλαμβάνει μια τουβλίνα, υπάρχει περισσότερη μάζα τούβλου, από ότι αν αυτός ο όγκος χτιζόταν με κανονικό τούβλο. Και αυτό συμβαίνει γιατί η τουβλίνα είναι πιο "πυκνή", δηλαδή έχει πιο μικρές οπές σε σχέση με τα τούβλα.

Άρα έχει επαρκέστατη μάζα για να θερμοσυσσωρεύσει... Έχει πολύ καλή θερμοχωρητικότητα. Απλά, με τους μονωμένους "λαβύρινθους" που έχει, δυσκολεύει τη θερμότητα να διαφύγει. Ίσως αργήσει λίγο παραπάνω να θερμοσυσσωρεύει, αλλά θα το κάνει μια χαρά. Λόγω του οτι έχει μεγάλη μάζα υλικού....


Με αυτα που εγραψες με βοηθησες παρα πολυ.Thanks a lot!
Oλα τα μονωτικα με την παροδο του χρονου "μαζευουν"-συσσωρευονται.Εχω δει εξηλασμενη 5cm να εχει γινει 3cm μεσα σε λιγα χρονια(DOW)οπως και πετροβαμβακα το ιδιο.Αλλο μια κολωνα η ενα τοιχειο με μικρη εκταση οπου ολος ο υπολοιπος σοβας θα κρατησει-υποστηριξει τυχον κενα και αλλο μια ενιαια κατασκευη.Αν ολη η εξηλασμενη "μαζεψει" ολος ο σοβας θα εχει θεμα.
Φυσικα απο αποψη θερμομονωσης η εξωτερικη ειναι οτι καλυτερο υπαρχει.Δεν τιθεται καν θεμα.Φοβαμαι ομως οτι σε βαθος χρονου θα υπαρξουν θεματα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139184 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τουβλα ή YTONG
οπως το λες ομως γιωργο με τον ιδο τροπο η τουβλινα θα εκπεμπει θερμοτητα και στο περιβαλλον ...και κυριως προς τα κει λογω διαφορας θερμοκρασιας ...αρα η θερμομονωτικη της ικανοτητα ταξιδεψε :)
δεν παει φυσικα ετσι αλλα....δεν νομιζω οτι μπορουμε να μιλαμε και για μονωτικο

σαφως η εξωτερικη θερμομονωση ειναι η καλυτερη ...ομως εχει τεχνικες δυσκολιες και κυριως συμβατοτητα υλικων ....κι επειδη υπαρχουν παρα πολλες εταιριες ο χρονος θα δειξει ποιος ειναι ο σωστος και ποιος οχι
σαφως οσποιος βαλει μονωτικο και απλο σοβα αποπανω ας περιμενει ποτε θα τουρθει στο κεφαλι δεν μπορουμε ομως να το γενικευσουμε .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ