Συνδεσμολογία λεβητοστασιου & βελτίωση

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148103 από χρηστος8

BIOPEL έγραψε: Καλησπέρα Στάθη, ευχαριστώ για την απάντηση σου ,όμως αυτά που περιγράφεις δεν έχουν εφαρμογή στο δικό μου σύστημα που είναι το εξής απλό : σε ένα ταφ καταλήγουν δύο είσοδοι, μία από τον ηλιακό και μία από το μπόιλερ.
Από το άκρο του ταφ φεύγει το ζεστό νερό για το σπίτι. Την επιλογή για το ποιο από τα δύο νερά θα χρησιμοποιήσω την κάνω με το χέρι από τις δύο βάνες πρίν το ταφ.
Αυτή την κίνηση του χεριού θέλω να αντικαταστήσω με την ηλεκτροβάνα μέσα από το σπίτι, χωρίς να χρειάζεται να κατεβαίνω στο υπόγειο.
Γίνεται ???


Ναι γινεται...μπορει να μπει ειτε μια τριοδη ηλεκτροβανα www.thermis-sa.gr/greek/details.php?pid=325

Ειτε δυο απλες ηλεκτροβανες thermocity.skroutzstore.gr/p.Ilektrovana...a-rakor.1073691.html μια ανα κατευθυνση.
Με ενα διακοπτη στο σπιτι μπορεις να επιλεγεις απο που θα παρεις νερο.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148108 από BIOPEL
Χρήστο σου έχω στείλει μήνυμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148112 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Biopel με 2 ηλεκτροβανες νερού σε κάθε κατεύθυνση και 2 διακοπές ρεύματος σε ένα κουτάκι μέσα στο σπίτι και είσαι οκ.οποιο διακόπτη ανοίγεις ανοίγει και η ανάλογης ηλεκτροβανες.ευκολα γίνεται με ένα καλώδιο 4χ1mm. 2 καλώδια σε κάθε διακόπτη και διακλάδωση στις ηλεκτροβανες η. Ένα διακόπτη βιομηχανικό 3 θέσεων όταν τον έχεις στη μέση καμία ενώ στις ανάλογες θέσεις ανάλογης ηλεκτροβανα( αυτό με 3χ1 καλώδιο και διακλάδωση στις ηλεκτροβανες)προσοχή στο ρευμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148114 από vagroul
οντως το boiler λεβητοστασιου θα ειναι πιο οικονομικο στην λειτουργια απο του ηλιακου. πως μπορουμε να υπολογισουμε την καταναλωση ομως ωστε να δουμε οτι αυτο ισχυει? γιατι ολοι λενε οτι καταναλωνει οσο ενα μικρο σωμα? 1500-2000 θερμιδες. η εγκατασταση του boiler λεβητοστασιου στην συγκεκριμενη εγκατασταση παντως δεν εχει και μικρο κοστος αν τα βαλεις ολα μεσα γι αυτο ρωταω αν αξιζει.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 11 Μήνες πριν #152963 από Justme82
Θα συμφωνήσω με τον Χρήστο8 πως όταν υπάρχει έξω ηλιακός τον χειμώνα δεν συμφέρει να τον ζεστάνεις με αντίσταση. Από την εμπειρία μου να πω πως έκλεισα τον ηλιακό με βανα για τον χειμώνα και έβαλα mpoiler εσωτερικό με αντίσταση αλλα και παράλληλα συνδεδεμένο στο δίκτυο θέρμανσης και είδα διαφορά και στην ΔΕΗ και στην θέρμανση. Το μόνο προβλημα είναι πως με την αντιστάθμιση μερικές φορές δεν είναι τοσο ζεστό το νερό θα το δω στην πορεία μήπως βάλω ΖΝΧ με αντλία θερμότητας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ