Πυριμαχο υλικο αντι για πυροτουβλα

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149035 από vagroul
Καλησπέρα. Σε ενα παλιο λεβητα πετρελαιου που έχει στον θαλαμο καυσης πυροτουβλα (τα οποία καταστραφικαν) ο καυστιριατζης μου κεει αντι για πυροτουβλο να μου βάλει καποιο αλλο πυριμσχο υλικο) χωρις να μου το κατονομαζει. (δεν θυμοταν την ονομασια) Απορία 1 ξέρετε καποιο υλικό αντι για πυροτουβλα το οποιο λέει είναι πιο ευκολο στην τοποθετηση και ιδια λειτουργίας.. Απορια 2 μου λεει οτι τα πυροτουβλα ειναι μονο για προστασία του καθρέφτη και οτι στην απόδοση δεν παίζουν ρολο. Ισχύει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149149 από vagroul
καλημερα μιας και δεν βρισκω ακρη με τον μαστορα (γιατι θελει να αποφυγει το χτισμο) σκεφτομαι να το κανω μονος μου. το προηγουμενο κατεστραμενο χτισιμο ηταν στην πλατη και στο πατωμα του θαλαμου καυσης απο οτι μπορω να διακρινω. σωστο ειναι αυτο? πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149150 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Πυριμαχο υλικο αντι για πυροτουβλα
Αρχικά τί λέβητας είναι πόσο μεγάλος και σε τι φορτίο θα λειτουργήσει?
Τα πυρότουβλα είναι εύκολο να τοποθετηθούν μόνο που πρ΄΄επει να στα λεπτύνει ένας Μαρμαράς στα 2,5 εκατ. και να τα κτίσεις με πυρήμαχη κόλλα. ¨Ο λόγος που λεπταίνουν είναι για να πιάνουν γρήγορα θερμοκρασία λειτουργίας και να ακτινοβολούν προς τον χιτώνα της πλάτης αποτελεσματικότερα.
Ένα πυρήμαχο υλικό δεν είναι λάθος είναι ελαφρύ βγαίνει εύκολα και είναι διαμορφωμένο σε μορφή που κατα το δυνατόν εξυπηρετεί καλύτερα τη διάταξη του έκαστου θαλάμου.
Απλά δεν θα ξ΄ρει το κόστος και που μπορεί να ρωτήσει ή θέλει να σε αποφύγει γιατί νομίζει ότι δεν θα έχει αυτόν τον καιρό τουλάχιστον κάποιο αξιόλογο κέρδος.
Δεν θέλει να σε κοροειδέψει κατά την γνώμη μου.
Άν μπορείς φτιάξτο μόνος σου θα το κάνεις σίγουρα καλύτερο. Άφησε μόνο κάποιο κενό άν μπορείς μεταξύ πλάκας και τούβλου. αλλά άν δεν στέκονται ακούμπησέ τα πάνω της.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149194 από vagroul
Ο λεβητας ειναι παλιος ΘΕΡΜΗΣ 600. 50000 kcal με μπεκ κατεβασμενος στις 35000kcal περιπου.
Τα πυροτουβλα που εχω βρει ειναι παχους 3 εκατοστα και 2 εκατοστα ποια να παρω?????

Πυροτουβλα βαζουμε μονο στην πλατη σωστα? αυτα που εχει τωρα ειναι και στον πατο του θαλαμου, χρειαζονται?

Η αναλογια πυροχωμα - τσιμεντου ειναι 2 προς 1 σωστα?

Και εγω εχω την εντυπωση οτι δεν θελει να με κοροιδεψει μιας και μου ειπε οτι χτισιματα δεν κανουν εδω και πολλα χρονια και οτι αν δεν με ηξερε (παλια γνωριμια) δεν θα εμπαινε καν στον κοπο να το κανει.

μπορεις να μου προτεινεις καποιο απο αυτα τα πυριμαχα υλικα να το δω μεσω ιντερνετ?και κατι ακομα αυτα τα υλικα κανουν την δουλεια που κανουν τα πυροτουβλα η ειναι μονο πυριμαχα ωστε να προστατεψουν το μεταλο και δεν προσφερουν θερμοχωρετηκοτητα οπως τα πυροτουβλα.

να και μια φωτο απο τα καταστρεμενα πυροτουβλα. εχουν καταστραφει 2 πυροτουβλα στην πανω σειρα της πλατης. τα υπολοιπα υπολείμματα που ειναι παρα πολλα δεν μπορω να καταλαβω απο που ειναι γι αυτο και ρωταω ποια σημεια χτιζουμε.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149213 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Πυριμαχο υλικο αντι για πυροτουβλα
Μπορείς να μου γράψεις το ολικό μήκος και το πλάτος του θαλάμου χωρίς τα πυρότουβλα?
Άν το μπέκ είναι ,085 Γαλλόνια δηλ στα 10 κιλά πίεση 3,35 κιλά ή 3,85 λίτρα/ώρα τότε η φλόγα άν είναι σωστή θα γεμίζει τον θάλαμο και θα κερδίσεις τα μέγιστα της θερμοκρασίας σέ όλα τα τοιχώματα του θαλάμου απλά με τα πυρότουβλα θα χάσεις τολάχιστον το 30 % αυτής της συναλλαγής.
Εγώ θα τα έβγαζα τελείως δεν χρειάζονται και απο ότι βλέπω ό λέβητας είνι μαντεμένιος πράγμα που σημαίνει ότι δεν σκουριάζει εύκολα ακόμα και με υγροποίηση και σχηματισμό θεεικού οξέος.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149225 από vagroul
οκ θα στο γραψω την τριτη που θα το μετρησω.
το μπεκ ειναι 1 γαλλονι/ωρα.

πείρα την γνωμη και δευτερο καυστηριατζη που μου λεει οτι τα πυροτουβλα χρειαζονται γιατι ο καυστηρας ( ο οποιος ειναι σχετικα καινουργιος σε σχεση με τον λεβητα ) ειναι υπερπιεστικος ,ενω ο λεβητας την εποχη που φτιαχτηκε δεν υπηρχαν τέτοιοι καυστηρες και τα πυροτουβλα πρεπει να μπουν για την προστασια του λεβητα. επισης μου ειπε σαν παραδειγμα οτι απο θεμα αποδοσης οτι απο την στιγμη που θα σταματαει ο καυστηρας οτι αν μου κρατουσε τα νερα 30 λεπτα με τα πυροτουβλα χωρις αυτα θα τα κραταει 20 λεπτα.

η αληθεια ειναι οτι με ενδιαφερει πιο πολυ η αποδοση απο την προστασια του παναρχαιου λεβητα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ